نگهداری از ساکولنت

نگهداری از ساکولنت

شاید تا به حال اسم ساکولنت به گوشتان خورده باشد و این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که ساکولنت چیست و چه تفاوتی با کاکتوس دارد؟ یا اینکه در منزل خود یکی از این گیاهان زیبا را دارید اما شیوه نگهداری و تکثیر آن را نمی‌دانید.در این مقاله می‌خواهیم به معرفی و نگهداری  ساکولنت‌ها بپردازیم و به سوالاتی که در زمینه ساکولنت‌ها وجود دارد پاسخ دهیم تا با مطالعه این مقاله از شگفتی‌های کم نظیر این گروه از گیاهان آشنا شوید. گیاهانی که با ظاهر خاص و زیبای خود می‌توانند در شرایط بسیار سخت هم به بقا و رشد خود ادامه دهند و محیط‌های کوچک و بزرگ بسیاری را با حضور خود زینت ببخشند.

پس با ما همراه باشید

 

 

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

ساکولنت چیست ؟

ساکولنت ها گروهی از گیاهان گوشتی و آبدار  با ۶۰ گونه مختلف هستند که می‌توانند به خوبی آب را در بافت‌های خود ذخیره کنند. ساکولنت‌ها دارای برگ ، ریشه یا ساقه‌های ضخیمی هستند که نه تنها قابلیت ذخیره کردن آب را دارند بلکه می‌توانند در ایجاد رطوبت درون بافت خودشان نیز نقش مهمی را ایفا کنند.

ساکولنت‌ها می‌توانند به خوبی در محیط‌های گرم و کم آب زندگی کنند و با کمک گرفتن از بدنه گوشتی خود به شکل شگفت‌انگیزی در این محیط‌ها زنده بمانند. در واقع ساکولنت‌ها از طریق ایجاد یا جذب رطوبت محیط اطرافشان این قابلیت را در خود پرورش می‌دهند و به کمک این ویژگی بارز است که می‌توانند در شرایط سخت و طاقت فرسا تکثیر شوند. محیطی که شاید هیچ گونه گیاهی توانایی بقا و رشد را در آن نداشته باشد.

خرید ساکولنت

خرید ساکولنت

در انبار موجود نمی باشد

خرید-گل-کاکتوس

برونزیا

۲۵,۰۰۰ تومان

خرید-گل-کاکتوس

باغ کاکتوس متوسط

۱۳۵,۰۰۰ تومان
در انبار موجود نمی باشد

خرید-گل-کاکتوس

اچوریا

۳۰,۰۰۰ تومان
در انبار موجود نمی باشد

خرید-گل-کاکتوس

کراسولا رنگی

۸۰,۰۰۰ تومان
در انبار موجود نمی باشد

خرید-گل-کاکتوس

اچینو

۳۰,۰۰۰ تومان
مشاهده موارد بیشتر

انواع ساکولنت

تنوه ساکولنت

ساکولنت ها را به دوسته اصلی میتوان تقسیم کرد : ۱- ساکولنت‌های نرم   ۲- ساکولنت‌های سخت

آنچه میان یک ساکولنت نرم با یک ساکولنت سخت تفاوت دارد ، توانایی زندگی در دماهای مختلف است. بستگی دارد که ساکولنت مورد نظر شما تا چه حد می‌تواند تغییرات دمایی را تاب بیاورد و زنده بماند. ساکولنت‌های سخت به آن دسته‌ای از این گیاهان گفته می‌شود که در هوای خیلی سرد نیز می‌توانند به بقای خود ادامه بدهند. اگر چه ممکن است بعضی از آنها به حالت خواب و یا تغییر رنگ روی بیاورند ، اما همین که می‌توانند در دمای خیلی سرد نیز تاب بیاورند و زنده بمانند بسیار قابل تحسین است. این در حالی است که ساکولنت‌های نرم توانایی تحمل سرمای زیاد را ندارند. پس برای خرید یک ساکولنت بهتر است پس از بررسی و توجه به هوای پیرامون محل زندگیتان ، ساکولنتی را انتخاب کنید که در محیط زندگی شما بهتر بتواند رشد کند.

تکثیر ساکولنت

بهترین ساکولنت‌ها

انواع ساکولنت ها

اگر می‌خواهید برای محیط زندگیتان یک ساکولنت مناسب انتخاب کنید باید با توجه به شرایط محیط نگهداری ساکولنت مورد نظر خود را انتخاب کنید. ساکولنت‌های به رنگ سبز برای محیط داخل خانه مناسب‌ترند. اما ساکولنت‌های رنگ بنفش و نارنجی برای محیط‌های خارج از خانه انتخاب بهتری هستند. اکنون چند نمونه از ساکولنت‌های معروف و پرطرفدار را به شما معرفی می‌کنیم :

۱- غوره‌ای

۲- سانسوریا ماری

۳- آلوئه ورا

۴- سدوم مورگانیانوم

۵- هاوارتیا

۶- سدوم

مقالات

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

نگهداری از ساکولنت

برای نگهداری صحیح از یک ساکولنت باید عوامل مختلفی را در نظر بگیریم که در اینجا به بررسی و توضیح هر کدام از این عوامل می‌پردازیم. بهبود و تصحیح شرایط در هر کدام از این عوامل می‌تواند در بقا و رشد ساکولنت‌های شما بسیار تاثیرگذار باشد.

۱ – خاک مناسب ساکولنت

خاک مناسب ساکولنت

ساکولنت‌ها در هر خاکی می‌توانند زندگی کنند اما توجه داشته باشید که از خاک برگ و دیگر جاذب‌های آب در خاک ساکولنت‌ها استفاده نکنید. زیرا این تجمع آب باعث پوسیدگی ریشه‌ها می‌شود. به همین دلیل بهتر است در خاک آنها مخلوطی از شن و ماسه نیز قرار دهید تا به تخلیه آب درون خاک بهتر کمک کند.

اما برای کاشت یک ساکولنت بهتر است از چه گلدانی استفاده کنیم ؟؟؟

گلدان‌های پلاستیکی و شیشه‌ای برای تخلیه آب و تنفس خاک مناسب نیستند. پس گلدان مناسب ساکولنت‌ها گلدان‌ سفالی یا سرامیکی است. در این گلدان‌ها آب اضافی از طریق تبخیر سطحی از بین می‌رود و مانع از صدمه زدن به گیاه می‌شود.

نکته پایانی برای انتخاب گلدان برای ساکولنت ، چک کردن گلدان از لحاظ زهکشی مناسب است. زیرا در صورت نبودن زهکشی درست ، آسیب دیدن و نابودی ساکولنت شما حتمی است.

۲ – آبیاری ساکولنت

روش آبیاری ساکولنت

در ساکولنت‌ها مرگ بر اثر پر آبی بسیار شایع تر از مرگ بر اثر کم‌ آبی است. چون ساکولنت‌ها گیاهان کم‌ آبی هستند و آبیاری بیش از حد باعث مرگ آنها می‌شود. اگر گلدان ساکولنت شما کوچک است برای آن هفته‌ای یکبار آبیاری مناسبی است. اما برای گلدان‌های بزرگتر آبیاری باید هفته‌ای دوبار باشد. نکته پایانی درباره آبیاری ساکولنت‌ها ، میزان آبیاری در فصل زمستان است. اگر ساکولنت شما در محیط بسته قرار دارد ، آبیاری حدود ماهی یکبار در فصل زمستان برای او آبیاری مناسبی خواهد بود.

۳ – نور ساکولنت

نور مناسب ساکولنت

در کل ساکولنت‌ها را باید در محیط‌های روشن قرار دهید. اما به خاطر داشته باشید که از قرار دادن آنها در برابر تابش مستقیم آفتاب به مدت طولانی جلوگیری کنید. همچنین از گذاشتن آنها در برابر تابش گرم و داغ خورشید نیز خودداری کنید زیرا این کار سبب سوختگی گیاهان شما می‌شود.

اگر می‌خواهید ساکولنت را برای محیط اداری یا منزل خود خریداری کنید و محیط زندگی شما از نور مناسبی برخوردار نیست ، بهتر است از واریته‌های خاصی از ساکولنت‌ها که در برابر نور کم مقاوم هستند استفاده کنید. ساکولنت‌های دارای رنگ سبز از مقاومت بهتری در برابر نور کم برخوردار هستند و گزینه مناسبی برای محیط‌های کم نور هستند. به خاطر داشته باشید که نور کم باعث بلندتر شدن ساقه گیاه شما می‌شود. زیرا ساکولنت شما سعی می‌کند قد خود را بلندتر کند تا به نور مناسب برسد. پنجره‌های جنوبی بهترین محل برای ساکولنت‌ها از لحاظ نورگیری هستند. آنها همچنین روشنی در طول روز و محیط نیم سایه بعد از ظهر را دوست دارند.

۴ – کوددهی ساکولنت

کود دهی ساکولنت

برای کوددهی ساکولنت ها به خاطر داشته باشید که تا ۶ ماه اول از کوددهی خودداری کنید. پس از آن ماهی یکبار می‌توانید از کود استفاده کنید. البته ساکولنت‌ها گیاهان مقاومی هستند. به همین دلیل یکبار  در سال نیز می‌تواند برای گیاه شما کافی باشد.

تکثیر ساکولنت

خرید کاکتوس

 

 

۵ – دمای ساکولنت

ساکولنت‌ها هوای گرم را بیشتر دوست دارند. اما بعضی از آنها در هوای سرد نیز می‌توانند زندگی کنند. فقط ساکولنت خود را از تغییرات  زیاد دمایی در امان نگه دارید. زیرا نوسان دمای زیاد می‌تواند به گیاه شما آسیب بزند.

 

نحوه تکثیر ساکولنت

ازدیاد و تکثیر گونه‌های مختلف ساکولنت ساده است. برای تکثیر میتوانید از میان برگ‌های ساکولنت چند برگ قوی و محکم را انتخاب کنید. سپس آنها را بریده و از گیاه جدا کنید. دقت کنید که محل برش را نزدیک به ساقه بزنید نه از میان برگ. در تصویر زیر نحوه صحیح و غلط برش قلمه را مشاهده می‌کنید. سمت راست تصویر شیوه غلط و سمت چپ تصویر شیوه صحیح برش قلمه ساکولنت را نشان می‌دهد.

روش تکثیر ساکولنت

بعد از برش برگ‌ها را روی خاک گلدان قرار دهید و گلدان را به محلی که نور غیر مستقیم و نیم سایه دارد انتقال دهید. به خاطر داشته باشید که از قرار دادن قلمه‌ها در معرض نور مستقیم خودداری کنید. زیرا نور مستقیم باغث خرابی قلمه‌ها می‌شود. سپس با غبارپاشی رطوبت مورد نیاز قلمه‌ها را تامین کنید. دمای مناسب برای قلمه‌های ساکولنت ، دمای معتدل است.

تکثیر ساکولنت

با گذشت ۴ هفته قلمه‌ها ریشه میزنند و بعد از ۶ تا ۷ هفته می‌توانید گیاه جدید را که از قلمه رشد کرده ، مشاهده کنید. با مشاهده کردن گیاه جدید روی قلمه‌ها وقت آن رسیده که گیاه جدید را از قلمه جدا کرده و در گلدان بکارید. زیرا این گیاه جدید به استقامت کافی و مورد نیاز خود رسیده است. پس از کاشت در گلدان ، بهتر است گیاه را به محل پرنورتری انتقال دهید تا گیاه شما رشد علفی پیدا نکند. چون ساکولنت ها به نور کم عادت می‌کنند و به جای رشد ، ساقه‌های خود را بلند می‌کنند. ساکولنت شما روزانه بین ۶ تا ۸ ساعت در معرض نور کافی قرار بگیرد.

راه دیگر برای قلمه زدن جدا کردن ساقه‌های بلند و قرار دادن آنها در آب برای ریشه زدن است. پس از ریشه زدن می‌توانید گیاه خود را به گلدان انتقال دهید.

تکثیر ساکولنت

ریزش برگ ساکولنت

اگر برگ‌های ساکولنت شما دچار ریزش شده است میتواند به دلایل زیر باشد :

۱ – جابه‌جا کردن گلدان را به آرامی انجام داده‌اید. هر چه محل گیاه شما با سرعت بیشتری جابه‌جا شود ، گیاه کمتر دچار شک شده و از ریزش احتمالی برگ‌های آن جلوگیری می‌شود.

۲ – نوسانات شدید دما به خصوص خارج از منزل.

۳ – کمبود نور نیز می‌تواند باعث ریزش برگ‌ها بشود. اگر برگ‌ها کم‌ رنگ شده یا زرد شدند سپس ریختند ، بهتر است گیاه را به محل پر نورتری انتقال دهید.

۴ – آبیاری گیاه قبل از خشک شدن خاک ، این مورد هم باعث ریزش برگ‌ها می‌شود. آبیاری بیش از حد به مرور گیاه شما را نابود می‌کند.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

ایده برای نگهداری از ساکولنت

در پایان این مقاله چند ایده برای نگهداری ساکولنت در منزلتان را به صورت تصویری برای شما به نمایش می‌گذاریم.

 

ایده تزئین وسایل با ساکولنت

ایده جهت هدیه

 

 ایده تزیین وسایل با ساکولنت

تزئین با ساکولنت

ایده کاشت ساکولنت

ساکولنت و اتاق کودک

ایده جهت هدیه دادن

ایده استفاده از ساکولنت

ایده کاشت ساکولنت

ایده کاشت ساکولنت

نور مورد نیاز ساکولنت

ایده جهت استفاده ساکولنت

 

ایده استفاده ساکولنت

 

 1. حسین :

  سلام
  واقعا خیلی ممنونم مطلبتون که هم همراه با عکس بود هم منظم هم پرمحتوا من رو خیلی راهنمایی کرد
  تشکرات فراوان

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقتتون بخیر.ممنون از شما که این مقاله رو در سایت ما مطالعه کردین

   • حسن :

    خیلی خوب بود و راهنمایی مفیدی به من کرد لطفاً در مورد ساکولنت های رنگی و معرفیشون هم راهنمایی کنید

 2. عباسی :

  باسلام؛
  ممنون از کانال زیبا و جوندارتون ، چون با نگاه کردن در طبیعت هر انسانی جون دوباره میگره و درواقع با انرژی گلها شارژ میشه.
  من چند گلدان کوچیک ساکولنت در محل کارم دارم نمیدونم چرا بعداز ۲ تا ۳ ماه برگ میریزند و خشک میشن .ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائید.

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقتتون بخیر ممنون از لطف و محبتتون.اگر برگ ها خشک و کم آب میشن به دلیل کم آبیه گیاه هستش.اما اگر آبدار و شل میشن به دلیل آبیاری زیاده

 3. علیرضا :

  ممنون خیلی عالی بود
  نمیدونستم تو آب هم میتونه ریشه بده ، چون میگن تو خاک هم میزارید اجازه بدید خاک کامل خشک بشه بعد آبیاری کنید

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر.موردی که شما میفرمایید برای خود گیاه ریشه دار شده هستش اما برای تکثیر باید خاک و محیطش رو مرطوب نگه دارید

 4. علی :

  سلام. ممنون از مقاله پر محتواتون. واقعا روح آدم از دیدن زیبایی این گیاهان تازه میشه. با توجه به اینکه سانسوریا هم ظاهرا جزو ساکولنت ها محسوب میشه آیا این شرایط نگهداری که فرمودین براش صدق میکنه؟ ضمنا گونه هایی که حالت آویز پیدا میکنند مثل عکس سوم از آخر, اسم خاصی دارن؟ ممنون

 5. مهربانی :

  باسلام خسته نباشید من ساکولنتم سبز بود داخل گلدان پلاسیتیکی قرار دادیم نور داخل منزل بود و غیر مستقیم دو تا از گلبرگ ها کاملا سیاه شده باید چیکار کنیم؟

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر.لطفا عکس گیاه رو به همراه شرایط آبیاری ارسال کنید

 6. حامی :

  سلام من سؤال درمورد تکثیر ساکولنت داشتم ،برگ ساکولنت روی خاک باید باشه نباید خاک روش ریخته بشه؟و اگه اینطوری درسته رطوربت سریع از بین میره که
  وسؤال دیگه اینکه برای تکثیر درآب میشه تنها ازبرگ استفاده کرد؟

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر
   باید برگ ها رو بروی خاک قرار بدین و نیازی نیست که روی آن ها خاک ریخته بشه.و باید با غبار پاشی روی خاک رطوبت آن ها را تامین کنید
   بله برگ ها در آب هم ریشه دار میشن

 7. بازخورد: ساکولنت (ساکیولنت)چیست ؟شرایط نگهداری ساکولنت یا گیاهان گوشتی چیست؟نحوه تکثیر ساکولنت

 8. فاطمه :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام ممنون از توضیحات بسیار مفیدتون
  مشکل من اینه که چندین بار تلاش کردم ساکولنت رو تکثیر کنم و باز هم نتونستم! برگ ها یا زود پژمرده و خشک می‌شوند و یا سیاه و گندیده! این دفعه روی پیت ماس گذاشتم که عکسش هم ارسال کردم
  خیلی دلم میخواد بتونم تکثیر کنم!

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر.بعضی از ساکولنتها از طریق برگ سخت تکثیر میشن مثل آئونیوم طلایی یا ساکولنتهایی که برگهایی با ضخامت کم دارند .اگر شما میخواهید تکثیر ساکولنت از طریق برگ را تجربه کنید بهتره با برگ ساکولنتهایی شروع کنید که ضخیم تر و گوشتی تر هستند مثل سدوم ها یا گرپتوپتالوم .خشک شدن برگ ساکولنت به دلیل رطوبت کم و سیاه شدنش به دلیل رطوبت زیاد از حد است

 9. نیلوفر :

  سلام و خسته نباشید،من ساکولنت astridia velutina دارم و هفته ای یکبار که آب میدم برگ ها چروک شده ولی پس از آبیاری دوباره به حالت اولش برمیگرده فاصله آبیاری ها رو کمتر نکنم؟نورش هم غیرمستقیم هست،منتهی یه ترک های کوچیکی در بعضی از برگ هاش داره عادیه؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .اگه تو تابستون به ساکولنت تون کم آب بدید برگها چروک میشه و اگر در فصول سرد بهش زیاد آب بدید موجب ترک خوردگی برگها میشه .نورغیر مستقیم برای این ساکولنت کافیه

 10. امیر عاشری :

  سلام ایا روشی هست که ساکولنت های جدید تکثیر شده ی سبز را تبدیل به ساکولنت های رنگی کرد

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .ساکولنتهای رنگی با یک پودر مخصوص رنگ میشوند .اکثر ساکولنتها مثل بعضی کالانکوئه ها و کراسولاها و سدومها اگر در معرض سرمای مناسب قرار بگیرند بصورت طبیعی رنگشان به قرمزی میرود .البته سرما نباید به اندازه ای باشد که موجب یخزدگی ساکولنت شود .

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .گرما و سرمای بیش از حد و آبیاری زیاد باعث تغییر رنگ هاورتیا گورخری میشود .گلدان هاورتیا گورخری شما بیش از حد برایش بزرگ است و به نظر میرسد آب زیاد باعث تغییر رنگ گیاه شما شده است .بهتر است گیاه را در گلدانی بکارید که دهانه ی آن ۶ یا ۸ سانتیمتر باشد .گلدانهای کوچک نسبت به گلدانهای بزرگ زودتر آب خود را ازدست میدهند ودر نتیجه ساکولنتها کمتر آسیب می بینند .نور غیر مستقیم و زیاد , تهویه مناسب و آبیاری در زمان خشکی خاک از شرایط نگهداری هاورتیا گورخری است .برای کاشت هاورتیا باید از خاک مخصوص ساکولنتها و کاکتوسها استفاده کنید .

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .گرما و سرمای بیش از حد و آبیاری زیاد باعث تغییر رنگ هاورتیا گورخری میشود .گلدان هاورتیا گورخری شما بیش از حد برایش بزرگ است و به نظر میرسد آب زیاد باعث تغییر رنگ گیاه شما شده است .بهتر است گیاه را در گلدانی بکارید که دهانه ی آن ۶ یا ۸ سانتیمتر باشد .گلدانهای کوچک نسبت به گلدانهای بزرگ زودتر آب خود را ازدست میدهند ودر نتیجه ساکولنتها کمتر آسیب می بینند .

 11. مهدي :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام و وقت بخیر
  ممنون از مقاله خوبتون
  من چندتا از ساکولنتام مشکل دارن ممنون میشم راهنماییم کنید
  ضمنا هفته ای دوبار آب میدم بهشون

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .ساکولنت های شما به شدت دچار کم نوری هستند .اگر با همین شرایط نگهداری شوند حتما از بین میروند .بهتره ساکولنتها تون رو در معرض نور بیشتر و هوای تازه قرار بدید و بعد ساقه های ضعیف شده را هرس کنید تا شاخه های جانبی قوی تری شروع به رشد میکنند.

 12. ملیحه :

  با سلام ، ممکنه من رو در مورد این گیاه راهنمایی کنید بتازگی متوجه شدم که گیاه یا از ریشه جدا شده یا اصلا ریشه بلندی نداشته. مدتی بود که تو این وضعیت بود و حال گیاه خیلی خوب بود. تا اینکه احساس کردم گلدانش نسبت به گیاه کوچیک هست و تصمیم گرفتم داخل یه گلدان بزرگتر که بتونم گیاه رو درون خاک بزارم ، همزمان جاش رو هم از آشپزخانه به اتاق منتقل کردم که فکر کنم نور زیاد و گرمای بیشتری رو دریافت کرد حالا رنگ برگها از سبز روشن به سبز تیره تغییر کرده و برگهای پایینی زرد و خشک شدن ، نمیدونم چطور باید این گیاه رو نجات بدم حقیقتا اصلا اطلاعات در مورد گل و گیاه ندارم ، ممنون میشم اگه راهنمای بفرمائید

 13. مریم بخشیزاده :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام، ممنون از مقاله خوبتون. امکانش هست بگین گلهای گلدون من الان در چه وضعیتی هستند؟ آیا نور و آبشون مناسبه؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .بهتون تبریک میگم .ساکولنت هایی که در دیشگاردن تون کاشتید , کاملا سالم و بدون آسیب هستش .

 14. فریبا :

  سلام وقت بخیر
  ببخشید توی عکس هایی که پیشنهاد دادید یه توپ مانند هست ، جنس اون چیه و چطور داخل اون کاشته شه ؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .اون توپ از روی هم قراردادن دو سبد آویز که فلزی هستند درست شده است .سبد آویزها را اول با آستری از جنس کنف یا الیاف دیگر میپوشانند و خاک مخصوص گیاهی که میخواهند در آن بکارند را در داخل توپ میریزند و دو نیم دایره ی سبد آویز را به هم متصل میکنند و بعد گیاهان را با فاصله در هر قسمت از توب که میخواهند میکارند.با گذشت زمان گیاهان کاشته شده رشد میکنند و کل توپ را میپوشانند .

 15. زرگریان :

  سلام خسته نباشید من یک هاورتیا گورخری دارم که خیلی ضعیف شده بود به توصیه کارشناس گلدان را کوچک تر کردم ولی گیاهم به شدت ضعیف تر و خشک شده به صورتی که فقط چند برگ سالم دارد. آیا میشه نجاتش داد؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .تشکر . علت ضعیف شدن و خشک شدن هاورتیا گورخری میتواند ناشی از نور کم و آبیاری کم و خاک نامناسب باشد .هاورتیا گورخری ساکولنت بسیار مقاومی است و بیشتر مواقع میتوان دوباره آنرا احیا کرد .لطفا عکس گیاهتون را برایمان ارسال کنید .

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .هاورتیا گورخری شما هنوز زنده است اما به شدت آسیب دیده است .خاک گلدان بسیار نامناسب است و سایز گلدان نسبت به گیاه بسیار بزرگ انتخاب شده است .باید برگهای خشک پایینی را از گیاه جداکنید و ببینید که ساقه ی گیاه سالم است یا نه اگر سالم بود گیاه را در گلدان کوچکتر که سایز دهنه ی آن ۳ الی ۶ سانتیمتر باشد بکارید واز خاک کاکتوس براش استفاده کنید . گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشد . گیاه را در مکانی سایه با نور ملایم قرار دهید و هرموقع خاک خشک شد کمی بهش آب بدید دوباره شروع به رشد میکند البته اگر ساقه سالم و سفت باشد .

    • ویدا کاظمی :

     اکثر ساکولنتها به نور زیاد و حتی گاهی اوقات مستقیم نیاز دارند اما اگر تهویه ی مناسب و پنجره ی جنوبی داشته باشید,از انواع گاستریا و انواع هاورتیا و بعضی از آلوئه ها مثل آلوئه واریگاتا میتواند نگهداری کنید .

 16. ترابی :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام. خسته نباشید . من تقریبا ۱۰ روزه یه سری ساکولنت و کاکتوس خریدم. همه گلها رو پشت پنجره نگهداری میکنم و هفته ای یک بار هم آب میدم . منتها دوتاش از همون اول این وضعیت دارن. تو عکس دقیق مشخص .می‌خوام بدونم مشکلی دارن یا نه ؟؟ و اینکه چکار کنم تا درست بشن؟؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .تعدادکمی از ساکولنتها و کاکتوسها هستند که در محیط داخل آپارتمان دوام میآورند .بهتر است همیشه گیاهانی را خریداری کنید که با محیط شما سازگار باشد . دوساکولنت شما ظاهرا مشکلی ندارند اگر متوجه مشکل خاصی هستید لطفا بفرمایید تا راهنماییتون کنیم .

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .نام ساکولنت شما کراسولا کمپ فایر است .این ساکولنت مخصوص هوای آزاده و تو محیطهای داخلی نمیتونید از اون نگهداری کنید .مشکل گیاه شما اینه که به نور بیشتری نیاز داره و فاصله افتادن بین برگها نشانه ی کم نوری است .نحوه ی تکثیر کراسولا قلمه زدن است و از طریق قلمه ی ساقه و برگ به راحتی تکثیر میشود .

 17. عطی :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام من دوهفتس اینارو خریدم داخل بالکن پشت شیشه مات بودن و هفته ای یکبار اب میدادم بهشون
  گلدون وسطی که از پایین ساقه ها و از ذیشه خشک شده همش.من همینجوری ساقه های سالمشو داخل خاک کردم آیا ریشه میکنن ؟؟
  و اینکه گلدون سبز هم پیر شدن برگاش و چروک افتادن.
  البته الان اوردمشون داخل سالن زیر پنجره گذاشتم ک صبحا یکمی افتاب بخورن
  لطفا بهم بگین چیکار کنم که زنده بمونن?

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .نام گیاهی که در گلدان وسطی کاشته اید کراسولا ماسکوسا است و متاسفانه در اثر رطوبت زیاد ,خیلی زود قسمتهای پایینی گیاه به قارچ مبتلا میشود .هرس سالانه میتواند برای شادابی گیاه مفید باشد .بله قلمه ها ریشه دار میشوند و بعد میتوانید آنها را به خاک انتقال دهید .گلدان سبز سدوم برنز است که پیر و چروک شدن برگها به علت آبیاری کم و گرمای هوا ایجاد میشود .آبیاری گیاه را منظم کنید چروک برگها باز میشود .میتوانید برای پرپشت شدن گیاه آنرا هرس کنید .البته زمانی که هوا خیلی گرم است اینکار را انجام ندهید

 18. عطی :

  عکس گیاه مورد نظر

  و این ساکولنت هارو هم از پشت شیشه ی بالکن اوردم زیر پنجره ی سالن گذاشتم ک صبحا چندساعتی یه مقدار آفتاب بخورن.
  لطفا راجب جاشون و آبدهیشون بهم بگین.
  و اینکه من کنار همینا یه نخل شامادور هم دارم ک روی برگاش دونه زدن و رو به زردی رفتن و یکم حالت خشکی پیدا کردن برگاش اگر راجب اونم میدونین بهم بگین
  خیلی ممنون از سایت خوبتون??

  • ویدا کاظمی :

   از اینکه همراه سایت کافه گلدون هستید از شما سپاسگزاریم .ساکولنتها به هوای تازه و کمی خنک ونور زیاد و آبیاری متوسط نیاز دارند .آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان خشک شده باشد .نخل شامادورا به نور کمتری نیاز دارد بهتر است آنرا در مکانی سایه با نور متوسط قرار دهید و آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک خشک باشد .کم آبی و حرارت زیاد باعث چروک شدن برگها و نور زیاد و پرآبی باعث زرد شدن برگهای نخل شامادورا میشود .

 19. یگانه :

  سلام وقت بخیر.غوره ای من اول برگهاش تیره و بعد خشک میشن انگار می گندند.داخل اتاقه و نورش غیرمستقیم هست خاکش هم خوبه هفته ای یکبار هم ابیاری میشه.ممکنه راهنماییم کنید؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .سنسیو غوره ای ساکولنتی است که هوای خنک و تهویه ی یکنواخت و عالی را میپسندد .به همین علت در داخل آپارتمان معمولا دوام نمی آورد .بهتر است از خاک با زهکشی عالی استفاده کنید و آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان کمی خشک شده باشد .و گلدان را در تراس و در هوای آزاد و مکانی با نور متوسط قرار دهید .

 20. محمدحسین محمدیان :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام خسته نباشید ببخشید عکسی ک فرستادم چه نوع گیاهی هست و اسمش چیه و میشه راهنماییم کنید و شرایط نگهداریشو ونوریش رو بگید خیلی ممنونتون میشم و ایا در سایت موجود هست؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .عکسی که فرستادید یک ساکولنت از خانواده ی آئونیوم ها بنام آئونیوم طلایی یا آئونیوم kiwi است .نگهداری اش مانند بقیه ی ساکولنتهاست هوای آزاد و تازه و خنک را دوست دارد و در گرمای شدید برگها آسیب میبینند .از طریق قلمه ی برگ و جداسازی گیاهچه ها تکثیر میشود و به خاکی مانند خاک کاکتوسها نیاز دارد .آبیاری باید زمانی انجام شود که خاک گلدان کمی خشک شده باشد .

   • مهلا :

    سلام
    من این مدل ساکولنت رو دارم و داهل خونه ازش مراقبت میکنم حدود یک متر و نیم از پنجره شمالی فاصله داره و نور کمی بهش میرسه.باید عوض کنم جاش رو؟؟ روی تراس مناسبه؟ و این که تو زمستون براش مشکلی پیش نمیاد؟؟؟ ممنون

    • ویدا کاظمی :

     سلام وقتتون بخیر .ساکولنتها معمولا به هوای تازه و نور زیاد نیاز دارند و کمتر در داخل منزل دوام میآورند .برای راهنمایی بیشتر لطفا عکس گیاه را ارسال نمایید .متشکرم

 21. محمد :

  سلام کمک کمک یک کاکتوس صخره ای دارم حدود هشت ماهه خریدم حدود چهل روزه بشدت داره لاغر میشه رشدی هم نداره ابیاری هفته ای یکبار خاکش مناسب کودش هم مناسب نور پنجره شمالی ولی لاغر شده چ کنم چی کار کنم

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .کاکتوس صخره ای نسبت به کاکتوسهای دیگر به آب بیشتری نیاز دارد . اگر لاغر شدن گیاه همراه با چروک شدگی باشد گیاه از کم آبی رنج میبرد اما لاغر شدن کاکتوس به همراه نرم شدگی , به دلیل آبیاری زیاد است . از خاک کاکتوسی با زهکشی خوب برای کاکتوس صخره ای استفاده کنید و هرگاه خاک خشک شد به گلدان آب دهید .زهکش ته گلدان باز باشد .از کوددهی زیاد پرهیز کنید

 22. لعیا :

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  گیاه من خیلی ساقه اش نازکه و برگ هاش رشد نمیکنه و فقط ساقه خیلی نازکش بلند میشه
  میتونید راهنماییم کنید

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .سپاس از همراهیتون با سایت کافه گلدون .علت نازک و باریک شدن ساقه ی ساکولنت ها و کاکتوسها نور کم میباشد .بهتر است ساقه ی باریک شده را هرس کنید و بعد گیاه را در مکانی پرنور قرار دهید تا بصورت طبیعی رشد کند .

 23. علی :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام وققتون بخیر
  من در مورد ساکولنت کونیفیتم یا همون قلبی سوال داشتم.
  ۶ ماه میشه خریداری کردم و تنها یک مقدار سایزش بزرگتر شده.
  تو نت که سرچ کردم دیدم چطوری تعداد این قلب های زیاد میشه و رشد میکنه.
  خواستم ازتون راهنمایی بگیرم که چه محیطی رو واسه رشد این ساکولنت فراهم کنم.
  ممنون از شما

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .گیاه شما کونوفیتوم نیست .اسم گیاه شما هویا کری است .هویا گیاهی رونده است و به خاکی سبک و شنی نیاز دارد زهکشی خاک باید خیلی خوب باشد زیرا در غیر اینصورت گیاه پوسیده شده و از بین میرود .آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان کمی خشک شده باشد و گیاه را در معرض نور زیاد اما فیلتر شده قرار دهید . منظم بودن آبیاری به رشد گیاه کمک زیادی میکند .

 24. علی :

  عکس گیاه مورد نظر

  ببخشید اسم این ساکولنت چیه؟
  رشد خوبی داشته.
  خواستم بدونم میتونم از ا(گه بشه گفت برگهاش) قلمه بزنم؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر این ساکولنت نوعی سدوم هستش و نور محیط برایش کافی نیست و کمی رشد علفی داشته .میتوانید از طریق قلمه ی ساقه و برگ آنرا تکثیر کنید .

 25. محمد :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام استاد ببخشید اسم‌لین دوتا گل رو بهم‌بگیدو اینکه میخوام‌گلدونشو‌تعویض کنم چه خاکی استفاده کنم؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .هر دو ساکولنت شما سدوم هستند .گیاه سمت راست سدوم دِندرویدِئوم و گیاه سمت چپ سدوم رابروتینکتوم است .میتوانید از خاک کاکتوس سبک برای کاشت این سدوم ها استفاده کنید .

 26. علی :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام
  آیا قرار دادن این ساکولنت ها کنار هم در یک گلدان مشکلی برای انها ایجاد میکند. البته قبل از خریداری با مشاور مرکز فروش مشاوره انجام شد و ایشان بلامانع دونستن.

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر . مشکلی نیست . البته گندمی ساکولنت نیست اما چون نیاز آبی اش مانند بقیه ی ساکولنتهاست , موردی ندارد اگر با ساکولنتها کاشته شود .

 27. علی :

  عکس گیاه مورد نظر

  یک مورد دیگه اینکه این ساکولنت هم داخل گلدانی که در پیام قبل اشاره شد، کاشته شده. طی ۱۰ روز گذشته برگهای سالم ریزش ذارند. گلدان در کنار پنجره قرار دارد با نور ملایم. آبیاری هم هر ۱۰ روز یکبار انجام میشود البته در روز آبیاری، گلدان تمام روز در فضای باز و در سایه قرار دارد.

  • ویدا کاظمی :

   گیاهانی که بصورت مجموعه در گلدان کاشته اید به نور زیادی نیاز دارند و نور ملایم برایشان کافی نیست .بهتر است اگر تراس دارید گلدان را در تراس در مکانی سایه آفتاب قرار دهید به گونه ای که فقط آفتاب صبح بر روی گیاهانتان بتابد .

 28. سمیه :

  سلام وقتتون بخیر

  حدود دوهفته پیش چندگل و گیاه خریدم یکی از اونها گل زنگوله ای نارنجی بود اون رو توی گلدون سفالی بزرگ گذاشتم با خاک مخلوط تو بالکن اول صبح ها حدود نیم ساعت به سر شاخه هاش آفتاب میخوره و عصر دم غروب ساعت ۵ حدود نیم ساعت یکم بیشتر آفتاب میخوره
  از روز سوم فهمیدم خیلی حساسه به کم آبی اما از روز چهارم یکی یکی برگهاش شروع کرد به زرد شدن و خشک شدن ??

  درضمن گل فروش گفت یک روز در میون آب بده طوری که آب از زیر گلدون سر ریز کنه

  چند روزی هست سر برگهاش هم قهوه ای شده ?

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .علت قهوه ای شدن نوک برگها و زرد شدن و ریزش برگهای گیاه افراط و تفریط در آبیاری است .خاک نامناسب و تهویه ی نامناسب محیط نیز باعث زرد شدن و ریزش برگها میشود . برای آبیاری گیاهان نمیتوان زمان تعیین کرد ملاک آبیاری گیاهان معمولا خشک شدن خاک است .ممکن است خاک گلدان هر روز خشک شود و یا اینکه هر چندروز یکبار خشک شود . بسته به محیط نگهداری و بافت خاک و سایز گلدان و دمای محیط و نیاز گیاه , آبیاری میتواند متفاوت باشد .برای راهنمایی بیشتر لطفا عکس گیاه موردنظر را برایمان ارسال کنید .

   • سمیه :

    ممنون از لطفتون . بابت پاسخوییتون ?
    تصویر روفرستادم
    هر ز بادست رطوبت خاک رو چکمیکنم در صورت خشک بودن آب میدم زرد شدن برگها قطع شد اما همچنان سر برگها خشک و قهوه ایی میشه و شکاف میخوره
    برگ و رشد گیاهم متوقف شده ?

    • ویدا کاظمی :

     سلام وقت بخیر .سپاس از همراهیتون با سایت کافه گلدون .خشک و قهوه ای شدن نوک برگها میتواند بعلت نوسان دما و تهویه ی ناکافی ایجاد شود بهتر است اقدام به رفع این موانع کنید تا مشکل برطرف شود .زهکش گلدان را هم بررسی کنید تا بسته نشده باشد .آب جمع شده در زیرگلدانی را هم همیشه خالی کنید .

 29. فر :

  سلام روزتون بخیر سایت شما فوق العاده است اما متاسفانه چرا اجازه نمی دهید عکس گل هایتان را در کامپیوتر خود کپی و پیس کنیم با تشکر

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر سپاس از لطف شما نسبت به کافه گلدون . برای ذخیره ی عکسها میتوانید روی عکی کلیک راست کنید و گزینه ی save picture as را انتخاب و عکس را در فایل مورد نظرتان ذخیره کنید .

 30. Sana :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام ببخشید مشکل گیاه من چیه و میشه نحوه و مقدار ابیاری را هم بفرمایید

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .گیاه شما یک ساکولنت بنام کراسولا است و خاک نامناسب و آبیاری کم باعث پژمرده شدن آن شده است .بهتر است خاک گلدان را با خاک کاکتوس تعویض کرده و گیاه را در آن بکارید و هرگاه خاک گلدان خشک شد به کراسولا آب بدهید .تهویه ی محیط هم باید خوب باشد و گلدان را در مکانی که هوای مانده , و تهویه ی نامناسب دارد قرار ندهید .

   • Sarv naz :

    عکس گیاه مورد نظر

    سلام من این گل را حدود دو ماه خریداری کردم و کنار پنجره جنوبی به فاصله دو متر قزار دلدم اب هفته ای یک مرتبه پای گل را پر کردم و مه پاشی یکروز در میان و زهکشی هم درست است لطفن بفرمایید گل من چرا اینطوری شده و باژد چه کارش کنم

    • ویدا کاظمی :

     سلام وقتتون بخیر . علت بروز این مشکل برای نخل شما مه پاشی بیش از اندازه و نور زیاد است .نخل شامادورا و اریکا به نور زیادی نیاز ندارند و گیاهانی سایه دوست هستند .زمانی که هوای محیط خشک باشد باید گیاه را با اسپری کردن آب ,به اصطلاح مه پاشی کنید . زمانی که مه پاشی انجام میشود گیاه نباید در معرض نور قرار بگیرد زیرا برگها ی گیاه دچار آسیب میشوند .آبیاری را هم باید زمانی انجام دهید که خاک گلدان خشک شده باشد .

 31. Fateme :

  سلام روزتون بخیر
  ساکولنت من از پایین ساقه دچار پوسیدگی شده بود من قسمت بالای گیاه رو که سالم بود از ساقه جدا کردم و منتظر موندم پینه ببنده و بعدش یکم داخل خاک فرو بردم ولی خیلی کم آب شده ریشه هم نمیزنه و آب داخل برگ هاش هم هی کم تر میشه، خواهش میکنم راهنماییم کنید میشه هنوزکاری براش کرد؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .برای ریشه زایی قلمه ی ساکولنت باید گلدان در مکانی خنک و نیمسایه قرار داشته باشد و خاک نیز کمی رطوبت داشته باشد .بدون رطوبت نه تنها ریشه زایی انجام نمیشود بلکه گیاه کم کم آب درون بافتی خود را از دست داده و خشک میشود . رطوبت را میتوانید با اسپری کردن آب برروی خاک ِ اطراف گیاه (نه بر روی خودِ گیاه ) تامین کنید .

 32. امیررضا :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام
  ساکولنت من بلند شده و قد کشیده
  میخواستم بدونم آیا نیاز هست که قلمه بزنم و تکثیرش کنم یا خیر
  وقتی بزرگ میشه و به این اندازه میرسه چند وقتیک بار باید آبیاری بشه؟
  محل زندگی ما توی تابسان دمای هوا ۴۰درجه هستش آیا واسه گیاه ضرر نداره؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر اسم ساکولنت شما گرپتوپتالوم است .فرم و آرایش گیاه بستگی به سلیقه ی شخصی شما دارد .اگر دوست دارید که گیاه چندشاخه و با ساقه ای کوتاه باشد میتوانید آنرا هرس کرده و از برگها و ساقه برای تکثیر استفاده کنید .اما اگر دوست دارید گیاه به همین شکل و فرم بزرگ شود , نیازی به هرس کردن نیست .بهتر است هرس و تکثیر در فصول بهار و پاییز که دمای هوا ملایمتر است انجام شود .برای آبیاری ملاک خشک بودن خاک گلدان است .هر گاه خاک خشک بود به گیاه آب بدهید .اگر از ابتدا در هوای آزاد قرار داشته و به محیط عادت کرده میتواند دمای بالا را تحمل کند .

 33. سروناز :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام من حدود ۳ ماه مه گل دارسنا را خریداری کردم و نور پنجره ام جنوبی و فاصله حدود ۲ متر از پنجره است و روبروی نور پنجره هم نزاشتم که نور مستقیم بخورد و هفته ای یکبار هم حدود دو لیوان اب بهش می دهم و تهران هم هستیم اما برگها نوک انها زرد شده و خیلی ریزش برگ گرفته و داره برگ ها میریزند چی کار کنم ریزش برگ ها قطع سود

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .با توجه به سن و سایز گیاه و گلدان , هفته ای یکبار آبیاری آنهم دو لیوان برای گیاه کافی نیست و چون گیاه در فصل رشد قرار دارد به آبیاری بیشتری نیاز دارد .بهتر است هر زمان خاک گلدان خشک بود به گیاه به اندازه ای آب بدهید که ریشه ها سیراب شوند .

 34. مهسان :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام
  من مدت ۹روزی میشه که این کاکتوس رو گرفتم
  گلدونش پلاستیکی بود عوض کردم.و کاملا مراقب بودم ریشه‌اش آسیب نبینه.
  و بهش آبم ندادم
  اما الان بعد چند روز حس میکنم قسمتای پایینیش یکم چروک شده، علتش چیه؟
  کنار پنجره هم گذاشتم تابش نورش خوبه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .نحوه ی آبیاری کاکتوس بعد از تعویض گلدان به اینصورت است که باید ۴ الی ۵ روز بعد از تعویض گلدان به گیاه آب داده و از آن به بعد آبیاری را بصورت منظم و با خشکی خاک انجام بدید .علت چروک شدن پیلوس پیلوس شما میتواند ناشی از کم آبی باشد .

 35. حسین :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون
  میخواستم ببینم این دوتا گیاه اسمشون چیه و الان تو چه وضعیتی هستن؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر سپاس از لطف شما .گیاه سمت راست کالانکوئه و سمت چپ سنسیو است .هر دو ساکولنت هستند و باید در هوای آزاد قرار داده شوند .آبیاری باید در زمان خشکی خاک انجام شود . گلدان هایتان به نور بیشتری نیاز دارند چون در حال ضعیف شدن هستند .زردی برگها هم میتواند از آبیاری زیاد باشد . آبیاری و نور را تنظیم کنید حال گیاهانتان بهتر میشود

 36. امیر بصیرت :

  عکس گیاه مورد نظر

  باسلام و تشکر بابت اطلاعات مفید،کاربردی و مهم تان.
  در مورد یکی از گیاهان گوشتیبرگ سوال داشتم؛
  لطفا اسم این گیاه را به من بفرمایید.از دونفر گلفروش پرسیدم که اشتباه گفتن .لطفا اطلاعات مختصری بدید که بتونم در اینترنت در مورد اون اطلاعات پیدا کنم.
  ممنون.

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر . سپاس از لطف و حضورتون در کافه گلدون .گیاه شما یک ساکولنت از خانداده ی کراسولا هاست. اسم گیاه شما کراسولا کمپ فایر است .این ساکولنت به هوای آزاد نیاز دارد و در تابستان رنگ برگها سبز و در زمستان با خنک شدن هوا رنگ برگها قرمز میشود .آبیاری با خشکی خاک انجام میشود و از طریق قلمه به راحتی تکثیر میشود .

 37. امیر :

  سلام
  ممنون از سایت فوق‌العاده و مطالب بلاگ عالیتون و مرسی که به سوال همه با حوصله پاسخ میدین
  با مطالعه همین پاسخ ها کلی چیز یاد گرفتم
  لطفاً به این کمک ارزشمندتون ادامه بدین ❤️?

 38. سارا :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام وقت بخیر ممنون بابت مطالب مفیدتون? این گیاه رو چه جوری میتونم تکثیر کنم؟ چون قسمت پایینی ساقه اش خشک شده

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .ساکولنت شما از خانواده ی سدوم هاست و از طریق قلمه ی ساقه و قلمه ی برگ به راحتی تکثیر میشود .برگها را جدا کرده و برروی خاک نرم قرار دهید و کمی رطوبت رسانی کنید تا گیاهچه ها نمایان شود .یا ساقه را قطع کرده و در خاک کاکتوس بکارید .گیاه مناسب فضای آزاد است بهتر است در تراس نگهداری شود .

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .بله میتوانید از قسمت سالم و سبز گیاه قلمه بگیرید و دوباره ریشه دار نمایید .

نظرها بسته شدند.

           WhatsApp chat