در مرحله‌ی آخر ثبت سفارش میتوانید روز تحویل را انتخاب کنید.
در مرحله‌ی آخر ثبت سفارش میتوانید روز تحویل را انتخاب کنید.

گل شفلرا ۰ تا۱۰۰ خرید+ نگهداری و تکثیر این گل زیبای آپارتمانی در خانه

گل آپارتمانی شفلرا

گل آپارتمانی شفلرا (درخت چتری – پنجه کلاغی) از جنس Schefflera و از خانواده Araliaceae می‌باشد. این گیاه، بومی استرالیا بوده و در موطن اصلی خود به شکل درختچه‌ای همیشه سبز است. ارتفاع شفلرا (در سرزمین اصلی و در هوای آزاد) به 3 متر نیز خواهد رسید. گل پنجه ای، گیاهی مقاوم نسبت به شرایط نامساعد محیطی می‌باشد. البته رشد این گیاه آهسته است. برگ‌های گل شفلرا سبز رنگ روشن، براق و چرمی شکل بوده که از یک نقطه خارج می‌شوند.

انواع شفلرا

محصولات بیشتر

دم‌برگ‌های گل شفلرا بلند بوده و در بخش انتهایی آن، برگ‌های پنجه‌ای شکل قرار دارند که ابتدا دارای 3 برگچه بوده و سپس تعداد برگچه‌ها به 8 عدد خواهد رسید. در این گل بر عکس اکثر گیاهان خانگی (که با حذفِ جوانه‌هایِ انتهایی، شاخه‌هایِ جانبی ظاهر می‌شوند)، فقط یک شاخه اصلی وجود دارد. در صورتی که ارتفاع گیاهتان از حد معینی بیشتر شد، به قیم احتیاج دارد.

شفلرا به ندرت در محیط گلخانه‌ای و خانه به گل می‌نشیند. میوه‌های این گیاه، نارنجی رنگ و ریز بوده و معمولا در موطن اصلی ظاهر می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهند که گل پنج انگشتی، هم برای حیوانات و هم برای انسان‌ها سمی می‌باشد. همچنین گل شفلرا حاوی کلسیم اکسالات بوده که خوردن آن، باعث ایجاد سوزش و التهاب در نواحی  لب‌ها، دهان و زبان و در برخی موارد نیز موجب استفراغ و اسهال و سختی بلع خواهد شد. این گیاه را حتما از دسترس کودکان دور نگه‌دارید.

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری گل شفلرا در منزل، روش‌های مختلف تکثیر این گیاه قد بلند و مشکلات آن آشنا نماییم. پس با ما همراه باشید.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

انواع مختلف شفلرا کدام است؟

دو نوع مختلف از این گیاه وجود دارد:

نوع 1 : شفلرا اکتینوفیلا

شفلرا اکتینوفیلا از مشهورترین انواع شفلرا بوده و دارای برگ‌های لوزی شکل می‌باشد. برگ‌های این گونه می‌توانند تا 15 سانتی‌متر نیز رشد کنند.

شفلرا اکتینوفیلا

نوع 2 : شفلرا اربوریکولا

شفلرا اربوریکولا، نوعِ کوچک‌ترِ شفلرا است و از آن می‌توان در داخل خانه و باغچه نیز استفاده کرد. برگ‌های شفلرا اربوریکولا بین 5 تا 8 سانتی‌متر هستند و معمولا به صورت توده ای و انبوده رشد می‌کنند. معمولا نقاط کرم رنگ بر روی برگ‌های این گیاه آپارتمانی دیده می‌شود که باز هم انواع مختلفی از این نوع وجود دارد.

شفلرا اربوریکلا

بهترین شرایط جهت نگهداری شفلرا

نور مناسب برای گل شفلرا

نور مورد نیاز برای گل پنج انگشتی، نور غیر مستقیم خورشید می‌باشد. پنجره‌های جنوبی یا پنجره شرقی برای این گیاه بسیار مناسب است. شفلرا نسبت به سایه نیز تا حدودی مقاوم است. نور بیش از حد برای این گیاه، سبب سوختگی برگ های آن می‌شود. همچنین اگر نور شفلرا  کم باشد، موجب زرد شدن برگ‌ها (بخصوص برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه) خواهد شد.
در گل شفلرا ابلق، در صورت کمبود نور، برگ‌ها رنگ خود را از دست می‌دهند که در چنین شرایطی می‌بایست گیاه را به مکان‌های پر نورتری منتقل نمود. هنگام خرید شفلرا اگر هم مشاهده کردید که ساقه‌ها بیش از حد با برگ‌ها فاصله دارند، یعنی گیاهتان در معرض نور بسیار بالایی قرار گرفته است.

گل شفلرا

بهتر است برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، هر هفته یکبار گلدان را بچرخانید تا تمام قسمت‌های گیاه نور دریافت کنند.

آبیاری مناسب برای نگهداری شفلرا در منزل

گرچه شفلرا می‌تواند خشکی را تحمل کند، اما بهتر است خاک آن همواره مرطوب نگه‌ داشته شود. بنابراین میزان آبیاری شفلرا در تابستان هفته‌ای 2 الی 3 بار و در زمستان هفته‌ای یکبار خواهد بود. بین دو آبیاری نیز حتما باید خاک خشک شود. در صورت کمبود آب و تشنگی شدید گیاه، برگ‌های آن حالتی آویزان به خود گرفته که در چنین شرایطی بهتر است گیاه را به مدت 15 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید.
همچنین در صورت آبیاری بیش از اندازه گیاه نیز برگ‌های آن زرد شده و می‌ریزند. بنابراین بهتر است بین هر دو زمان آبیاری شفلرا، سطح خاک تا حدودی خشک شده و سپس گیاه را آبیاری نمایید.

بیشتر بخوانید: علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

رطوبت مناسب جهت نگهداری گل شفلرا

شفلرا در رطوبت 40 الی 50 درصد در بهترین حالت خود رشد می‌کند. برای تامین رطوبتِ برگ‌های آن نیز، بهتر است که 2 بار در هفته، محیط اطراف برگ‌ها را با اسپری غبار پاشی کنید. افزودن آب به زیر گلدانیِ سنگ‌ریزه دار می‌تواند جهت ایجاد رطوبتی پایدار برای این درختچه آپارتمانی به شما کمک نماید. در صورتی که فضای داخلی منزل شما در فصل زمستان بیش از حد خشک است، برای ایجاد رطوبت می‌توانید از یک دستگاه بخور نیز استفاده نمایید.

دمای مناسب برای گل آپارتمانی شفلرا

دمای مناسب گل پنج انگشتی بین 18 تا 27 درجه سانتی‌گراد است. جهت نگهداری گل شفلرا، اگر فضای محیط گرم تر از 27 درجه سانتی‌گراد باشد، ساقه‌های گیاه بیش از حد بلند شده و در نتیجه کج می‌شوند. بنابراین نباید منزل را بیش از حد گرم یا بیش از حد سردکنید. شفلرا را در فصل زمستان از پنجره‌های سرد دور کرده یا از لوازم گرم‌کننده برای محیط داخلی منزل خود استفاده نمایید.

شفلرا

خاک مناسب شفلرا

خاک نیمه سبک برای گل شفلرا مناسب است. بهترین خاک برای گلدان این گیاه ترکیبی از پیت ماس، خاک برگ، کوکوپیت و کمی ماسه خواهد بود.

کود مناسب نگهداری شفلرا

گل شفلرا را می‌توانید مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، در فصل رشد گیاه، هر 2 هفته یکبار و در زمستان نیز ماهی یکبار با کود مناسب برای گیاهان خانگی تغذیه نمایید.
جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

انواع روش های مهم تکثیر گل آپارتمانی شفلرا کدام است؟

شفلرا را می‌توان به 4 روشِ قلمه زدن، خوابانیدن شاخه، خوابانیدن هوائی و کاشت دانه در بهار تکثیر کرد. در ادامه این روش‌ها را به اختصار برای شما شرح خواهیم داد.

روش اول : تکثیر گل شفلرا از طریق قلمه زدن

زمان مناسب برای قلمه زدن شفلرا اواسط بهار تا اوایل فصل تابستان است.

 • در این روش، از شاخه گیاه به وسیله قیچی باغبانی، قلمه‌هایی به طول 8 تا 10 سانتی‌متر جدا نمایید.
 • برگ‌های اضافی پائین قلمه‌ها را جدا کرده ولی یک برگ انتهایی را نگه دارید.

قلمه زنی گل شفلرا

توجه :

به دلیل بزرگ بودن و تعداد زیاد برگچه‌ها، می‌توانید تعدادی از برگچه‌های برگ انتهایی را حذف کرده و یا نیمی از طول هر برگچه را با قیچی بریده و کوتاه نمایید تا قلمه شما سبک‌تر شده و راحت‌تر در بستر قرار بگیرد.

 • سپس هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 6 الی 9 سانتی‌متر (حاوی خاک کاملا سبک مانند ماسه یا کمپوست) بکارید و آن را در جای گرم با دمای 21 الی 24 درجه سانتی‌گراد و با نور کم قرار دهید.

توجه :

می‌توانید جهت حفظ رطوبت و ایجاد شرایط گلخانه‌ای، روی گلدان‌ها را به وسیله کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید.

 • خاک قلمه باید همیشه مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حدِ خاک هم باعث فساد ریشه خواهد شد.
 • تا زمانی که در بالای قلمه، رویش جدید ظاهر شود، شرایط محیطی ذکر شده در بالا را حفظ کنید.
 • پس از حدود یک ماه (که ریشه‌دهی انجام شد)، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید.
 • سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه بزرگتر منتقل نمائید.

روش دوم : تکثیر گل شفلرا از طریق خوابانیدن شاخه

 • دراین روش معمولا ساقه‌ای را که به گیاه مادری متصل است می‌توان خم کرده و قسمتی از آن را در خاک کاشت تا ریشه دار شود؛ به نحوی که خاک به ارتفاع 6 الی 8 سانتی‌متر بر روی آن قرار گیرد.

توجه :

مزیت این روش آن است که مواد غذایی و آب، توسط گیاه مادر به شاخه خوابیده شده منتقل شده تا شاخه مورد نظر نیز (همچون گیاه اصلی) ریشه‌دار شود.

 • بعد از ریشه‌دار شدن (که حدود 6 الی 8 هفته به طول می‌انجامد)، آن را از گیاه مادری جدا کرده و در گلدان جداگانه‌ای می‌کاریم.
 • در این روش نیز مانند روش قبل باید همواره خاک را مرطوب نگه‌دارید.

انواع گلدان مناسب گیاهان آپارتمانی

محصولات بیشتر

روش سوم : تکثیر گل شفلرا از طریق خوابانیدن هوایی

 • در این روش، شاخه‌هایی با قطرحدود 8 الی 20 سانتی‌متر را (که جوان و قوی هستند) انتخاب کنید.
 • سپس ما بین دو بند شاخه، برشی سطحی به طول حدود 2 سانتی‌متر از پایین به بالا ایجاد کنید.
 • در صورت وجود برگ در نزدیکی محل برش ساقه، برگ را حذف کنید تا فضا برای کار کردن فراهم باشد.

توجه :

این برش باید در داخل پوست ساقه، شکاف ایجاد کند. بهتر است مابین لایه پوست و چوبِ گیاه، مانعی مثل یک تکه چوب نازک (مانند چوب کبریت) قرار داده شود. در صورتی که هورمون ریشه‌زایی در اختیار دارید، محل برش را به آن آغشته نموده تا بهتر و سریع‌تر ریشه دهد.

 • سپس محل برش داده شده را با خزه مرطوب و سپس پلاستیک بپوشانید.

توجه :

نکته مهم این که خزه را از قبل درون ظرف آب گذاشته تا خوب مرطوب شده باشد و قبل از گذاشتن روی ساقه گیاه نیز کمی آن را فشار دهید تا آب اضافی موجود در خزه خارج شود.

 • قسمت پایین و بالای پلاستیک را با تکه‌ای نخ دور شاخه ببندید.
 • هر روز محل را با اسپری آب مرطوب نمایید.
 • می‌توانید بالای پلاستیک را باز کرده و بر روی گیاهتان آب اسپری نموده و یا از طریق یک سرنگ کوچک، آب را به زیر پلاستیک تزریق نمایید.
 • بعد از حدود 1 تا 2 ماه، محل برش داده شده ریشه‌دار می‌شود و شما می‌توانید شاخه را از قسمت زیرین ریشه قطع کرده و درگلدان جدید بکارید.

روش چهارم : تکثیر گل شفلرا از طریق کاشت دانه در بهار

اگر شما بخواهید گیاهتان را به واسطه بذر تکثیر کنید، بهتر است به گیاه خود تیمار گرمایی بدهید. منظور از تیمار گرمایی این است که شما دانه را برای مدت زمانی معین در دمایی بالاتر از دمای اتاق قرار بدهید.
دانه این گیاه برای جوانه زنی نیازمند 3 هفته تیمار گرمایی است:

 • در هفته اول باید در دمای 18 درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد.
 • در هفته دوم در دمای 23 درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد.
 • در هفته سوم نیز در درمای 29 درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد.

توجه :

برخی از واریته‌های شفلرا را نمی‌توان به واسطه قلمه تکثیر کرد و تنها راه تکثیر آن‌ها بذر است .
بذرها را در سینی بذر حاوی کمپوست، به صورت پراکنده بکارید.
وقتی که نهال‌های بذری، به طول 4/5 الی 5 سانتی‌متر رسیدند، آن‌ها را بیرون بیاورید.
حال هر یک از نهال‌ها را در گلدانی با قطر دهانه 6 سانتی‌متر و حاوی کمپوست بکارید.
در نهایت نیز گلدان را در نور مناسب و کافی قرار دهید.

بیماری‌ها و مشکلات شفلرا و راه‌های درمان آن چیست؟

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.
مشکلات و بیماری‌های مربوط به گیاهان همواره یکی از دغدغه‌های مهم عده کثیری از پرورش‌دهندگان گیاهان آپارتمانی بوده است. به همین منظور، کارشناسان ما با تهیه مقالات متعدد در زمینه نگهداری و تکثیر گیاهان مختلف، بیماری و راه‌های درمان آن‌ها و قرار دادن مقالات در ” مجله گلدون من ” ، این نیاز شما عزیزان را برطرف کرده‌اند.
در این بخش قصد داریم تا قسمتی از پر تکرارترین سوالات شما مخاطبان عزیز درباره بیماری های شفلرا را به اختصار برایتان بازگو کنیم.
در صورتی که پاسخ مشکل خود را در این بخش پیدا نکردید، می‌توانید آن را در قسمت “دیدگاه” (واقع در بخش انتهایی مقاله) مطرح کرده تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

علت ظاهر شدن زخم‌های پنبه‌ای سفید رنگ روی برگ‌های شفلرا چیست؟ 

عامل این مشکل، حشره شپشک آرد آلود است.
در صورت کم بودن تعداد آفات می‌توان به کمک تکه‌ای پنبه (که آغشته به مایع صابون یا کمی الکل است)، آفات را از روی گیاه حذف نمایید.
اما اگر تعداد آن‌ها زیاد بود، می‌توانید از سموم حشره‌کش سیستمیک نیز استفاده نمایید.

علت مشاهده لکه‌های ریز قهوه‌ای رنگ روی ساقه‌ها و سطح زیرین برگ‌ها چیست؟

علت این امر، حشره شپشک سپردار است.
در صورت کم بودن تعداد آفات، می‌توان با تکه‌ای پنبه (که آغشته به صابون یا الکل است)، آفات را از روی گیاه حذف نمود. اما اگر تعداد آن‌ها زیاد بود، می‌توان از سموم حشره کش سیستمیک نیز استفاده کرد.

چرا برگ‌های گیاه شفلرا زرد شده و سطح زیرین آن‌ها تار عنکبوتی می‌شود؟

عامل این مشکل ” کنه ” است.
گیاهتان را با سم کنه کش سمپاشی نمایید. غبارپاشی نیز در کاهش آفت موثر خواهد بود.

زرد شدن برگ شفلرا

علت از دست دادن رنگ در واریته‌های ابلق چیست؟

علت این پدیده کمبود نور است.

علت زیاد بودن فاصله برگ‌ها و دراز و منحرف بودن ساقه‌ها در گیاه شفلرا چیست؟

این امر نشان از بالا بودنِ بیش از حد دمای محل نگهداری گیاه شما می‌باشد. برای رفع این مشکل گلدانتان را به محل خنک‌تری منتقل نمایید.

گیاه شفلرا

علت پژمردگی گیاه و آویزان بودن برگ‌های گیاه شفلرا چیست؟

این امر به علت تشنه بودن گیاه شما اتفاق می‌افتد. گلدانتان را به مدت 15 دقیقه درون تشت پر از آب قرار داده و آبیاری آن را تنظیم نمایید.

علت رنگ پریدگی برگ‌ها در این گیاه چیست؟

این امر به علت کمبود مواد غذایی موجود در خاک است. گیاهتان را کوددهی نمایید.

انواع کود مناسب گیاهان آپارتمانی

محصولات بیشتر

علت ریختن برگ‌های زرد شده‌ شفلرا چیست؟

علت این پدیده، آبیاری بیش از اندازه گیاه است. بهتر است اجازه دهید سطح خاک گلدانتان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود. همچنین لازم است زهکش گلدان را بازدید نموده و آب زیر گلدانی را خارج نمایید.

علت کم بودنِ تعداد برگچه‌های برگ‌های جوان گل آپارتمانی شفلرا چیست؟

این مسئله طبیعی است. با رسیدن به مرحله بلوغ، تعداد برگچه‌های گیاه افزایش می‌یابد.

علت ریزش برگ‌های سالم و سبز گل آپارتمانی شفلرا چیست؟

به طور طبیعی در گیاه شفلرا، برگ‌های پایینی برای تحریک رشد جدید، می‌ریزند. اما چنانچه شفلرا در محیط بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد قرار بگیرد نیز با ریزش برگ‌های سالم مواجه خواهد شد.

ریزش برگ شفلرا

علت سیاه شدن برگ شفلرا چیست؟

گاهی لکه‌های خاکستری مایل به قهوه‌ای تا سیاه، بر روی برگ‌ها ایجاد می‌شوند. علت این امر، حمله قارچ‌ها بوده و باید با استفاده از قارچ‌ کش درمان ‏شود. همچنین در این شرایط نیز باید از آب‌پاشی بر روی گیاه خودداری نمود.

علت ایجاد نقاط  قهوه‌ای سوخته بر روی برگ‌ها چیست؟

علت این امر، آب‌پاشی بر روی گیاه در مقابل نور آفتاب می‌باشد؛ زیرا قطرات آب بر روی برگ‌ها مثل عدسی عمل خواهند کرد.

علت ایجاد لکه برگی باکتریایی در گل آپارتمانی شفلرا چیست؟

در این حالت لکه‌های ریز قهوه‌ای سوخته بر روی برگ‌ها ایجاد خواهد شد. همچنین لبه لکه‌ها نیز برجسته به نظر خواهند رسید و به مرور هاله‌ای زرد اطراف لکه‌ها ایجاد خواهد شد. بر اثر گذشت زمان نیز به مرور برگ‌ها زرد شده و خواهند ریخت.
برای جلوگیری از ایجاد لکه‌برگی باکتریایی بهتر است از آب‌پاشی بر روی گیاهتان بپرهیزید. همچنین شما باید برگ‌های آلوده را به محض مشاهده، جدا نموده و حتما آن‌ها را از بین ببرید. اصولا وجود برگ‌های آلوده به بیماری در سطح خاک نیز می‌تواند یکی از عوامل بروز این بیماری باشد.

علت ایجاد سفیدک سطحی یا پودری در گیاه شفلرا چیست؟

علت این امر، بیماری قارچی است که در آن پودری سفید رنگ بر روی برگ‌ها ایجاد خواهد شد. این بیماری به خصوص در هوای مرطوب ایجاد شده و نتیجه آن ضعیف شدن گیاه شما خواهد بود. برای مبارزه با قارچ گلدان باید از قارچ‌کش استفاده کرده و رطوبت محیط را کاهش دهید.
جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.
ممنون از اینکه همراه ما بودید.
امیدواریم مقاله فوق تونسته باشه شما رو در حل مشکلتون یاری کرده باشه.
تا مقاله بعد، خدا یار و نگهدارتون…

جهت بازدید از صفحه کافه گلدون در اینستاگرام، کلیک کنید. 🙂

61 دیدگاه در “گل شفلرا ۰ تا۱۰۰ خرید+ نگهداری و تکثیر این گل زیبای آپارتمانی در خانه

 1. فاطیمارمضانی گفت:

  سلام من دو هفته شلفرا خریدم و برگ ها قهوه ای یا سیاه دیده میشن و تا دست میزنم میریزن یا حتی جوانه ها و برگ های تازه ای که روییدن هم دارن سبز میریزن.ابیاری هم زیاد نبوده پنجرمم جنوبی هستش.ازکجا بفهمم قارچ و اینکه سم پاشی کنم

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقت بخیر .سیاه و قهوه ای شدن برگهای شفلرا در اثر افراط و تفریط در آبیاری و بیماریهای قارچی است .شاید شما به گیاه زیاد آب نداده باشید اما چون زهکش گلدان بسته شده , همان مقدار آبِ کم در ته گلدان , در حال جمع شدن است .یا اینکه خاک گلدان سفت و متراکم شده و خاک ته گلدان در حال باتلاقی شدن است . ابتدا سعی کنید از بازبودن زهکش گلدان مطمئن شوید .بعد گیاه را از کنار پنجره دور کرده و در مکانی با تهویه ی بهتر و کمی خنک تر قرار دهید .اگر خاک سفت و متراکم شده آنرا سبک کنید .بعد از انجام این کارها اگر حال گیاه خوب نشد از یک سم قارچ کش سیستمیک مانند کاربندازیم برای گیاه استفاده کنید .البته برگهای گیاه را هم چک کنید تا حشره ی آفت نداشته باشد.

 2. فاطیمارمضانی گفت:

  خیلی ممنونم،بله خاک شفلرا سفته،البته روبه روی پنجره هستن گلدونام تو فاصله ۴تا۵ متری ،بازم گل هام بردارم چون جای که گل گذاشتم اصلا گرم نیست من بیشتر گل هام وقتی بهشون آب میدم از زیر گل اصلا اب نمیاد بیرون.باید خاکشون عوض کنم؟گلدگلدونامم بیشتریا یک سوراخ دارن

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .اگر جای گیاهانتان گرم نیست و تهویه ی خوبی دارد نیازی به جابجایی نیست اما خاک باید حتما تعویض شود و بهار زمان خوبی برای اینکار است .برای زهکشی گلدان , اگر گلدان کوچک باشد یک سوراخ کافی است اما اگر گلدان بزرگ و عمیق است باید 4 الی 5 سوراخ داشته باشد .

 3. رقیه گفت:

  سلام من اوایل ماه رمضان گل شفلرا خریدم تقریبا دوهفته هستش که برگاش تیره میشه وار ساقه نیفته .قارچ کش هم ریختم رو برگاش اسپری کردم بعد اینکار یه عالمه از برگاش ریخت .به نظرتون چیکار کنم؟

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر . علت تیره شدن و ریزش برگهای شفلرا به افراط و تفریط در آبیاری مربوط میشود .اما تهویه ی نامناسب و نامناسب بودن خاک گلدان و بسته بودن زهکش هم میتواند باعث ریزش برگهای شفلرا شود .گیاه را در مکانی با تهویه ی خوب قرار دهید و هر زمان خاک گلدان خشک شد به گیاه آب بدهید .استفاده از سموم در محیط های بسته باعث واکنش نشان دادن گیاه میشود. برای حفظ سلامتی خودتان هیچگاه سموم را در داخل منزل استفاده نکنید .

 4. رقیه گفت:

  ممنون بابت پاسخی که دادین یه سوال دیگه داشتم اینکه دیشب یه هزار پای بزرگ تو پذیرایی دیدم .تا امسال که گل نداشتم اصلا همچین چیزی ندیده بودم بر همین احتمال میدم از گلدونایی که امسال خریدم بیرون اومده .از این میترسم که بازم باشه وبیرون بیاد چیکار کنم به نظرتون؟؟

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .برای از بین بردن هزارپا میتوانید از سم مالاتیون یا دیازینون یا سوین استفاده کنید .مقدار مناسبی از سم را با آب مخلوط کرده و روی خاک اسپری کنید .اینکار را در محیط داخل منزل انجام ندهید .

 5. رباب گفت:

  سلام من دوشب پیش یه هزار پای بزرگ تو پذیرایی دیدم که تا اونموقع همچین چیزی تو خونه ندیده بودم امشال چون گل خریدم احتمال میدم از گلدون اومده بیرون .به نظرتون چیکار کنم همش میترسم بازم باشه؟

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر . میتوانید برای از بین بردن هزارپا از سموم حشره کش مانند سوین یا دیازینون استفاده کنید .

 6. فاطمه گفت:

  سلام روز بخير من حدود يك ماهه كه يك شفلرا خريدم و گلدونش رو عوض كردم ، اوايل كه رشدي نداشت بعد شروع كرد رشد كردن ولي برگ هاي تازه يا پاره هستن يا پژمرده ، هفته اي دو بار آب ميدم و گلدون كنار پنجره جنوبيه، الان يك هفته اس كه روزي دو سه برگ قهوه اي ميشه و از هر يه ساقه كه روش هفت هشت تا برگ هست يكيش قهوه اي ميشه و ميريزه ، ميشه راهنمايي كنيد ؟ممنون

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .علت قهوه ای شدن و ریزش برگهای شفلرا میتواند افراط و تفریط در آبیاری و یا استفاده از خاک نامناسب و زهکشی بد گلدان و یا تهویه ی نامناسب محیط باشد . پارگی برگهای جدید میتواند نشانه ی بروز آفت باشد که میدر اینصورت میتوانید با سم حشره کش گیاه را سمپاشی کنید .با برطرف کردن موانع میتوانید به رشد بهتر گیاه کمک کنید .

 7. فربد گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه گلدون نسبتا بزرگ شفلورا دارم که برگ هاش حالت شیره ای و چسبناک پیدا کردن
  میخواستم علتشو بدونم و اینکه چه کاری باید بکنم براش

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقت بخیر .علت چسبناک شدن برگهای شفلرا وجود آفت است آفاتی مانند شته ها این اثر را برروی برگهای گیاه میگذارند .بهتر است گیاه را در دو نوبت با فاصله ی دو هفته با سم سوین سمپاشی کنید .سمپاشی را در داخل منزل انجام ندهید و نکات بهداشتی را در هنگام سمپاشی رعایت کنید .

 8. Amir گفت:

  من یک گل شلفرا خریدم یه هفته پیش تازه متوجه شدم برگ هایش دارن زرد میشن نوک برگ هایش سوخته برگهای تازه در اومده چروکه چکار کنم و آبیاری روی برگها که فیلم انجام شده جای آب روش مونده نمی ره گلدونم عوض کردم ممنونم اگر مشکلو منو بگین

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .علت زرد شدن برگهای شفلرا میتواند گرم بودن محیط و تهویه ی نامناسب و یا افراط و تفریط در آبیاری یا وجود آفت باشد .سوختگی نوک برگها هم مربوط به تهویه و نوسان دماست .بهتر است اگر در محیط نگهداری گیاه تهویه ی خوبی ندارید از اسپری کردن آب بصورت روزانه خودداری کنید و اسپری کردن را با فاصله ی چند روز انجام دهید .گیاه در معرض باد کولر قرار نداشته باشد .آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان خشک شده باشد .چروک بودن برگهای جدید هم میتواند به علت خشکی محیط باشد و هم وجود آفت .اگر با رعایت موارد فوق مشکل گیاه برطرف نشد میتوانید یکبار از سم حشره کش سوین گیاه را سمپاشی کنید .سمپاشی را در داخل منزل انجام ندهید و نکات بهداشتی را در هنگام سمپاشی رعایت کنید .

 9. فربد گفت:

  سلام
  رو و پشت برگ ها و ساقه ی شفلوراهای من بعد دو سال یه سری نقطه قهوه ای اومده که با دستمال که بکشی پاک میشه ولی گیاها رشدشون خیلی کم شده و برگهای جدید که در میاد سریع حالت پژمرده و اویزون میگیرن
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر . وجود نقاط قهوه ای رنگ که با دستمال پاک میشوند نشان دهنده ی این است که شفلرا به آفت دچار شده است .میتوانید برای از بین بردن این آفت از سم حشره کش سیستمیک مانند متاسیستوکس استفاده کنید .سمپاشی را در خارج از منزل انجام داده و نکات بهداشتی را رعایت کنید .

 10. زهرا گفت:

  با سلام و تشکر از سایت خیلی خوبتون
  یک هفته اس گلدون شفلرایی خریدم که سرحال و خوب هم بود
  گذاشتمش توی راه پله هاست که نورش خوبه ولی گرم بود
  چند روزی هست که میبینم برگ هاش لک قهوه ای پیدا کردن
  وقتی خریدمش خاکش خیس بود و آب بهش ندادم تا 6 روز بعد ، آب هم از زیر گلدون کامل خارج شد، ولی خود خاک خیلی سفته
  آیا این لک های قهوه ای مربوط به گرمی هواست یا قارچیه؟
  و آیا نیاز هست خاکش رو عوض کنم؟

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .سپاس از لطف و همراهی شما با کافه گلدون .لکه های ایجاد شده برروی برگهای شفلرا در اثر حرارت بالا ایجاد شده است .بهتر است گلدان را در محیطی با نور و تهویه ی خوب و کمی خنک قرار داده و زمانی که هوا بسیار گرم است به گیاه آب ندهید .سعی کنید در فصول گرم, آبیاری گیاهان را , در زمان غروب ,که هوا رو به خنکی میرود انجام دهید تا گیاه هم سیراب بماند و هم دچار مشکلات و تنش های دمایی نشود .اگر آب بصورت کامل از زیر گلدان خارج میشود نیازی به تعویض خاک نیست .

 11. علی گفت:

  سلام، کاملترین مطلبی بود که راجب شفلرا خوندم ازتون ممنونم و سوال داشتم راجب هرس و تربیت شفلرا به شکل بوته ای، ممنون میشم راهنمایی کنید ، پیشاپیش از این که در حرفی میکنم پوزش میخواهم .
  لطفاً عکس رو ببینید:
  چپیه دو ساقه کاشته شده و راستیه تک.
  من می‌خوام یکیشون رو حالت درختی بزرگ کنم و یکی رو بوته ای،
  کدوم رو باید هرس کنم؟ آخه یه جا گفته بود تک ساقه رو باید درختی رشد داد و چند ساقه رو بهتره بوته ای کرد! اجباریه؟!
  این سوال اولم.
  سوال دوم: برای این که بوته ای جالب و پرپشت بشه ، از سطح خاک به چه اندازه برش بزنم و کوتاهش کنم؟
  سوم: انتهای خود برگ که گره داره رو میتونم ریشه دار کنم یا باید همراه با چندثانت ساقه باشه لزوماً؟(فقط خود برگ رو بکنم)
  چهارم: اگه اون بزرگه رو درختی پرورش بدم و مثلاً تا ۳ متر برسه، در آینده که ب سقف میرسه تکلیف چی میشه؟ اگه از بالای ساقه برش بزنم که باز چند شاخه میشه و باید اون موقع بیام از وسط برش بزنم؟ ریست شم به چندسال قبل؟ کلا این مورد رو متوجه نمیشم که در آینده قراره چی بشه با توجه به محدودیت ارتفاع توی منزل، می‌خوام از همین الان بهترین کار ممکن رو برای هر جفتشون انجام بدم واقعا ممنون میشم در این باره منو کامل راهنمایی کنید که جفتشون رو از همین الان چطوری هرس و تربیت کنم ، دیگه هرچی شما بگید من همون کارو میکنم
  و سوال آخر که اینو ممنون میشم دقیق جواب بدید:
  من خیلی دیدم که شفلرا ساقه اصلیش مثلاً ۱۵ ثانیه که سرشو زدن و از این ۱۵ثانت ۵ تا مثلاً ساقه دیگه در آورده !
  من اگه بخوام شفلرا سمت راستی اونجوری بشه باید: از ۱۵ ثانتی سر زنی کنم و تمام برگ هایی که تو اون ۱۵ ثانت هستن رو کامل از ساقه جدا کنم تا جاشون ساقه های فرعی در بیاد؟ من واقعا دوست دارم جای ۴ ۵ تا برگی که تو اون ۱۵ ثانت میمونه همشون ساقه بشن.. چیکار کنم
  واقعا ببخشید که سرتون رو درد آوردم امیدوارم حوصله کنید برای جوابگویی و خستتون نکنم

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .1-گیاه شفلرا در طول زمان با هرس مداوم , تنه ای ضخیم پیدا میکند و شکل و فرم تربیت شفلرا بصورت بونسای کاملا سلیقه ای است و شما میتوانید طرحی را که در نظر دارید در طی چندین سال برروی گیاه پیاده کنید .
   2- اینکه از کجا دوست دارید گیاهتون پرپشت شود باز هم به سلیقه ی شما بستگی دارد .گاهی اوقات افراد دوست دارند گیاه 50 سانت ساقه داشته باشد بعد پرپشت شود و بعضی افراد هم تمایل دارند بونسای پاکوتاه باشد و از همان ابتدا پرپشت شود .
   3-بله از طریق برگ هم میتوانید گیاه را تکثیر کنید .خود برگ را به همراه دمبرگ از ساقه جدا کنید .
   4-میتوانید یکی را کوتاهتر و یکی را بلند تر تربیت کنید .بهر حال گیاه به هرس نیاز پیدا میکند و شما نمیتوانید چندین سال گیاه را بدون هرس رها کنید تا درختی رشد کند چون به مرور ضعیف میشود .
   5-از هر جا که گیاه را سربرداری کنید از همان قسمت شاخه های جانبی رشد میکنند .و گیاه برای پرپشت تر شدن نیاز دارد که آن شاخه های جانبی هم بعد از رشد مناسب هرس شوند تا گیاه تعداد ساقه های بیشتری پیدا کند .

   1. علی گفت:

    سلام خیلی ممنون از جوابتون
    من می‌خوام از ابتدا پرساقه و پرپشت باشه پس:
    طبق عکس ارسالی، خط آبی رنگ محل برش ساقه اصلی هست و خط های زرد هم به معنای برش تمام برگ های جانبیست،
    با این کار جای تمام برگ هایی برش خورده بعدا ساقه جانبی در میاد درست متوجه شدم حرفتون رو؟ و این که هیچ برگی روش نمونه ایرادی نداره که؟
    لطفاً اگه موردی اشتباه هست فرمایید
    من می‌خوام پر ساقه بشه و نهایت ساقه اصلی ۲۰ سانت باشه
    انشالله شما جواب بدید من شروع میکنم به اطاعت از راهنمایی های شما
    متشکرم

    1. ویدا کاظمی گفت:

     سلام وقتتون بخیر سپاس از همراهیتون با کافه گلدون .خط آبی رنگ را قطع کنید . نیازی به قطع برگهای پایینی نیست . بهتره اجازه بدید گیاه آهسته آهسته روند هرس را طی کند .بعد از رویش شاخه های جانبی از اطراف بالاترین گره روی ساقه , میتوانید برگهای زیرین را قطع نمایید .

     1. علی گفت:

      سلام واقعا ممنون از همراهی شما ک جواب منو با حوصله دادید
      پس بنده اول آبی رو قطع میکنم و وقتی از همون بالا ساقه های جدید رویش کرد و یکم جون گرفت ، مثلاً زمستون بیام برگ هارو قطع کنم که جاشون شانه جانبی در بیاد درسته؟? برگ هارو هم از گره هاشون دقیقا با دست از ساقه باید جدا کنم و نیاز به قیچی هم که نیست دیگه …؟
      من واقعا صمیمانه ازتون تشکر میکنم
      ابتدا بخاطر مطالب وااااااقعا جامعی که در سایت گذاشتید برخلاف دیگر سایت ها ، همه چیز رو نوشتید و دوم بخاطر این که چقدر خوب پیوسته خواب کامنت هارو میدید این فوق العاده هست.امیدپارم زندگیتون هم سبز باشه ⁦❤️⁩

     2. ویدا کاظمی گفت:

      سلام وقتتون بخیر .سپاس از لطف و محبت شما به گروه کافه گلدون .بهتره انواع هرس را در فصل رشد یعنی بهار و تابستان انجام دهید .چون زمستان فصل استراحت اکثر گیاهان هستش و چون گیاهان در آن زمان رشد چندانی ندارند پس نمیتوانند شاخه های جانبی قوی و نرمالی تولید کنند .شما یکبار هرس را انجام بدید و اگر به فصول سرد برخورد کردید ادامه ی کار را به سال بعد موکول کنید .برای هرس بهتر است از قیچی تیز استفاده کنید زیرا ممکن است با قطع برگها به وسیله ی دست , پوسته ی گیاه زخمی شود .

 12. سارا گفت:

  سلام .روزتون بخیر
  من حدود دو ماه هست که این گیاه شفلرا رو دارم و سعی میکنم زیاد بهش آب ندم و فقط وقتی خاکش خشک شد آب میدم اما حدود دو هفته هست که چند تا از برگاش اول زرد و بعد ازون قهوه ای میشه…. برگهای قسمت پایینتر گیاه بیشتر قهوه ای شده …در این مدت دوبار هم کود دادم ولی انگار دفعه دوم باعث شد بیشتر قهوه ای بشن بعضی از برگاش…میخواستم بپرسم علتش چی می‌تونه باشه ….ممنونم ازتون.

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقت بخیر سعی کنید کوددهی را متوقف کرده و گلدان را در مکانی با نور مناسب و. تهویه ی خوب قرار دهید .شفلرا برای رشد بهتر و شادابی به هوای تازه و محیطی با تهویه ی عالی نیاز دارد . افراط و تفریط در آبیاری و خاک نامناسب و بیشبود کود و بسته شدن زهکش هم میتواند باعث زرد و قهوه ای شدن برگها شود .

 13. نیلوو گفت:

  سلام خسته نباشید. از حدود ۱ ماه قبل برگ های گیاه شفلرا من زرد رنگ شدند و من دو هفته پیش خاکشو عوض کردم و گیاهو جابجا کردم از اون زمان به بعد برگهای گیاه زردرنگ تر شدند و بیحال و چروکیده شدند مشکل چیه میترسم گیاه از دست بره

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر . معمولا علت زرد شدن و بیحال شدن و چروک شدن برگهای شفلرا میتواند تنش دمایی و یا آبی باشد .بهتر است در فصل رشد گلدان در محیطی با دمای یکسان و تهویه ی مناسب قرارداشته باشد و هر زمان خاک گلدان خشک بود گیاه را سیراب کنید .

 14. حوریه گفت:

  سلام خسته نباشید. ۳ هفتست که شلفرا خریدیم، اما الان برگاش لکه دارن. یکبار هم کود دادیم. تعداد زیادی از برگاش اینجوری شدن.

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .شفلرا گیاهی است که به مکانی با تهویه ی خوب نیازدارد . مه پاشی در نور زیاد و رطوبت بالا و کوددهی زیاد و وجود آفات و بیماریهای قارچی باعث ایجاد لکه برروی برگها ی شفلرا میشوند .فعلا کوددهی را قطع و گلدان را در مکان بهتری از نظر تهویه قرار دهید . استفاده ی یکبار از قارچ کش مانکوزب میتواند مفید باشد .بهتر است برای تامین رطوبت برای گیاه جزیره درست نمایید و آبیاری را همزمان با خشکی خاک انجام دهید . زمانی که هوا گرم و یا سرد است مه پاشی انجام ندهید .اگر گیاه در معرض باد کولر گازی قرار دارد مکان گلدان را تغییر دهید .

 15. احمد عسگری گفت:

  سلام .
  وقت بخیر.
  من گل شفلرا از وقتی خاکش عوض کردم و از هم جداشون کردم متاسفانه در حال پشمردگی هستن.
  چیکار باید انجام بدم

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .آیا بعد از تعویض گلدان گیاه را سیراب کردید ؟ و آیا گلدان را در مکانی با تهویه ی خوب و نور کافی و کمی خنک قرار دادید ؟

 16. علی گفت:

  باسلام
  مدتی است که روی برگ های شفلرا غبار سفید رنگ و خشکی تشکیل شده چند نوبت هم با پارچه مرطوب سعی کردم برگها تمیز کنم اما برطرف نشد
  همچنین روی ساقه گیاه لکه های قهوه ای ریز ایجاد شده که در اطرافشون هم برجستگی دیده می شود

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .وجود غبار سفیدرنگ برروی گیاه و وجود لکه های قهوه ای رنگ میتواند نشانه ی بیماری و وجود آفت باشد .اگر برروی برگها آب اسپری میکنید احتما دارد گیاه شما به بیماری قارچی دچار شده باشد که در اینصورت میتوانید با سموم قارچ کش مانند مانکوزب گیاه را سمپاشی نمایید .

 17. فریبا بانویی گفت:

  سلام وقت بخیر شفلرا من خیلی زنده و سالم بود بعد کم کم برگهاش ریختن و بعد قهوه ای شدن و حشرات پودری قهوه ای دیده میشدن خاکشو عوض کردم و سم پاشی کردم اما اصلا خوب نشد و بدتر شد الآنم چند روزی هست که کلا برگهاش پژمرده شدن هفته ای یه پارچه آب تصفیه میدم تورو خدا راهنمایی کنین

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقت شما بخیر .شفلرا گیاهی است که به محیطی با تهویه ی بسیار خوب نیاز دارد .رطوبت بالا و تهویه ی نامناسب محیط میتواند باعث شیوع آفات و یا بیماریهای قارچی و پوسیدگی گیاه شود .بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد . خاک گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشد و آب به راحتی در آن نفوذ کند .دمای محیط نباید نوسان داشته باشد . اگر هوای شهرتون خنک و ملایم است گلدان را در هوای آزاد قرار دهید .در روزهای گرم گیاه نباید تشنه نگهداشته شود .

 18. سحر گفت:

  ببخشید من می خواهم یه گلدان واسه گلم بخرم واسه گل شلفرا چه سایز گلدانی مناسب است اینکه ارتفاع گلدون بلند باشه یا گلدان پهن باشه

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .برای شفلرا بهتر است گلدان عمق مناسبی داشته باشد .گلدانی که عمق بیشتری نسبت به سایز دهانه دارد میتوانید مناسب باشد .بهتر است گلدان را زیاد بلند انتخاب ننمایید چون با توجه به رشد درختچه مانند شفلرا , ممکن است تعادل منظر دید و همچنین تعادل فیزیکی گلدان به هم بریزد .

 19. zahra گفت:

  سلام وقت بخیر یه گلدان گل شفلرا دادم که داخل زیر گلدانیش این حشره دا دیدم برای رفع این‌مشگل چه کاری انجام بدم اگه از سم استفاده کنم لطفا اسم سم و زمان مصرفش هم بگین‌ممنونتون میشم

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .این حشرات ماهی نقره ای هستند که در اثر رطوبت بالا در گلدان فعالیت میکنند .میتوانید با سموم حشره کش مخصوص گیاهان , سمپاشی انجام دهید اما اگر رطوبت به روال قبل باشد سمپاشی تاثیری نخواهد داشت .بهتره سعی کنید رطوبت را کم و آبیاری را همزمان با خشکی خاک انجام دهید تا محیط مساعد برای زندگی این حشرات را ازبین برده باشید . سم دیازینون دوبار با فاصله ی دو هفته میتواند مفید باشد .

 20. نوروزی گفت:

  سلام من ی گیاه شفلردارم که دوتا بوته بلند داره یکی ازپایین داره زرد میشه
  وبرگ ریزی داره اون یکی ازبالا داره شل میشه واویزون چیکارکنم؟کنارپنجره شرقی گذاشتم

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .علت زرد شدن گیاه شفلرا و شل و آویزان شدن گیاه میتواند بیماری قارچی و پوسیدگی ریشه باشد .افراط و تفریط در آبیاری و تهویه ی نامناسب محیط و رطوبت بالا و نوسان دمای محیط میتواند عوامل بروز این مشکلات برای گیاه شفلرا باشد .بهتره اگر گیاه در حال از بین رفتن است از ساقه های سبز و سالم قلمه بگیرید و دوباره ریشه دار نمایید .

 21. نوروزی گفت:

  سلام هفته ای دوبار اب دادم.قارچ کش و. هم میدم هرچندوقت یک بار.

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .آبیاری باید در زمان خشکی خاک انجام شود .برای آبیاری گیاهان نمیتواند روز یا زمان تعیین کرد .ملاک تشخیص زمان آبیاری خشک بودن خاک گلدان است .استفاده از قارچ کش باید یک بار , یا نهایتا دوبار با فاصله ی دو هفته انجام شود .استفاده ی زیاد از سموم یا کودها برای گیاهان مشکلات زیادی را به وجود می آورد .

 22. راحیل گفت:

  سلام شفلرای من از زمان خرید تاالان که حدودا یه ماه میگذره لکه های قهوه ایی روی برگ میده و بعد میریزه . طبق عکس
  روی ساقه هم دیده میشن ولی فقط برگهای لکه دار میریزن
  گلدان با دهانه یک وجب و طول دو وجب بزرگ
  زیر گلدان فقط یک سوراخ اما بزرگه
  موقع خرید فروشنده گیاه رو با کل خاک قبلیش که به نظرم سنگین تر از خاک برگ بود گذاشت توی گلدون جدید و بقیه رو با خاک برگ تازه پرکرد
  البته زیرش هم پوکه ریخت
  گفت یه لیوان آب براش بسه
  من تا الان هفته ایی دو بار و هر بار یه لیوان آب میدادم هیچوقتم زیرگلدانی خیس نمیشد
  این بار برای اولین بار تصمیم گرفتم آب بیشتری بدم ببینم آب خارج میشه یا نه
  سه لیوان دادم اما آب جمع نشد بعد یه لیوان دیگه اضافه کردم نیم ساعت بعدش چک کردم باز خبری نبود فرداش چک کردم یه مقداری اندازه یه نعلبکی آب جمع شده بود
  تصمیم گرفتم از این به بعد هفته ایی یه بار ولی چهارلیوان آب بدم بااینکه بازم لکه قهوه ایی ظاهر شده قبلی ها رو چیده بودم
  این لکه های قهوه ایی دلیلش چی میتونه باشه ؟

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .علت ایجاد شدن لکه های قهوه ای رنگ به اینصورت برروی برگهای شفلرا , تهویه ی نامناسب و نوسان دمای محیط و یا آبیرای زیاد و کم است . شفلرا به مکانی با نور کافی و تهویه ی مناسب نیاز دارد مخصوصا که شفلرا ابلق حتما باید در شرایط مناسبی از لحاظ نور قرارداشته باشد .گلدان را در مکانی با تهویه ی خوب قرارداده و هر زمان خاک گلدان خشک بود به گیاه آب بدهید از اسپری کردن آب برروی برگهای گیاه در این فصول خودداری نمایید زیرا رطوبت زیاد و تهویه ی نامناسب موجب شیوع آفات و بیماری های قارچی میشود .

   1. راحیل گفت:

    و یه سوال دیگه
    اینکه برگهایی که افتادن و اون مجموعه هشت برگی رو ناقص کردن آیا به همون شکل ناقص می مونن ؟ یا با رویش برگ جدید دوباره هشت تایی میشه ؟

    1. ویدا کاظمی گفت:

     برگهایی که آسیب دیده هستند به همان صورت باقی میمانند اما با بهبود شرایط , برگهای جدید بصورت نرمال رشد میکنند .

 23. راحیل گفت:

  ممنون میشم اگه میزان آبیاری مورد نیاز گلدون من رو بهم بگین چون واقعا سردرگمم … هربار که خاکش خشک شد چند لیوان آب بدم ؟
  بازم از پاسخگوییتون ممنونم

  1. ویدا کاظمی گفت:

   در تابستان بهتره آبیاری به اندازه ای باشد که آب از زیر گلدان خارج شود اما در فصول سرد چون گیاه رشد کمی دارد بهتره میزان آبیاری به اندازه ای باشد که فقط به ریشه ها آب برسد .اینکه چقدر آب در گلدان باید بریزید بستگی به سایز گلدان دارد .

 24. Saeed گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من میخوام ساقه شفلرایی که قلمه زدم و ریشه داده رو توی گلدون اصلی یعنی پای شفلرای مادر بکارم
  واسه اینکه گلدون اصلیم پربرگ تر و باطراوت تر نشون بده
  این ممکنه و بعدا که ریشه های و ساقه ش بیشتر رشد کرد مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .میتوانید قلمه ی ریشه دار شده را به گلدان انتقال دهید .زمانی که ریشه ها در گلدان پر شدند و از زیر گلدان بیرون زدند میتوانید گلدان را تعویض نمایید .

 25. صهبا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک هفته هست که این گیاه رو خریدم یکی همون روز و یکی امروز بهش آب دادم، امروز متوجه شدم برگ ها حالت جمع شده پیدا کردن، مشکل کجاست؟
  ممنون

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 26. سعید گفت:

  سلام. وقت بخیر…
  یک گلدون شفلرا داشتم، اوایل اردیبهشت خاک جدید براش ریختم. الان برگاش یکم پژمرده و بی حال و شده و داره زرد میشه، بفرمائید چجوری احیا ش کنم. خیلی نگرانشم

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 27. محمد طیبی خرمی گفت:

  سرکار خانم کاظممی سلام
  عجیب است چقدر راحت شما اینقدر راحت انواع سموم را برای هر مشکلی در شفلرا توصیه می کنید… سم سوین بیش از ۵۰ سال است مصرف آن در کشاورزی ممنوع شده است بت دلیل ماندگاری و خطر سرطانی آن .. کتاب بهار خاموش را مگه شما مطالعه نکردید؟
  لطفا اینقدر سم تجویز نکنید نکنه مغازه سن فروشی دارید ؟!!!
  برای یک هزار پا که سنم توصیه نمی کنند عزیز دل برادر ..
  لطفا خواهش می کنم بیشتر راه های مبارزه بیولوژیک را توصیه بفرمائید

 28. مهدیه وجودی کرمجوان گفت:

  سلام وقت بخیر من چن روزه شفلرا ابلق خریدم کجا نگه دارم که خراب وبرکهاش نریزه .باید حتما نورباشه یا هر جای خونه میتونم نگه دارم .ممنون

  1. شادی طباطبائی گفت:

   سلام و وقت بخیر 🪴
   شرایط نگهداری رو به طور کامل داخل مقاله توضیح دادیم برای سلامت یاهتون سعی کنید به طور کامل رعایت کنید🌿

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال سریع و مطمئن​
خدمات پس از فروش​
پرداخت از درگاه‌های مطمئن​
ضمانت سلامت کالا​

درباره ما

کافه‌گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 97 کافه‌گلدون، با تیم‌جوانی متشکل از متخصصین حوزه‌های مختلف به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.

سرمایه ما اعتماد شماست

سبد خرید