در مرحله‌ی نهایی ثبت سفارش، میتوانید روز تحویل را انتخاب کنید.

در مرحله‌ی نهایی ثبت سفارش، میتوانید روز تحویل را انتخاب کنید.

بهترین شرایط نگهداری گیاه بنجامین

گیاه بنجامین یا به اصطلاح عوام گل بنجامین، یکی از گیاهان آپارتمانی است که پس از مدتی رشد، به حالت درختچه در‌می‌آید. این گیاه گونه‌های گوناگونی دارد و برای نگهداری از آن بهتر است با شرایط نگهداری بنجامین آشنا باشید. چون گل بنجامین حساس است و در صورت مساعد نبودن شرایط محیطی ، دچار ریزش برگ می‌شود.

گل بنجامین یک گیاه موثر در تصفیه هوای آلوده است. این ویژگی می‌تواند یک دلیل بسیار خوب برای خرید گل بنجامین باشد. در این مقاله می‌خواهیم شرایط نگهداری بنجامین را به شما بیاموزیم. پس با ما همراه باشید تا با شیوه نگهداری و تکثیر گل بنجامین آشنا شوید اگر گل بنجامین شما بیمار یا دچار مشکل شده است ، با مطالعه این مقاله می‌توانید آن را درمان کنید : بنجامین بیماری و راه درمان

انواع درختچه و گیاهان گران قیمت

محصولات بیشتر

معرفی گل بنجامین

بنجامین گیاهی زیبا و حساس است و یکی از بهترین گیاهان در تصفیه هوای آلوده به شمار می‌رود. نام علمی این گیاه Ficus benjamina  و از خانواده Moraceae می‌باشد. بومي جنوب و جنوب شرقی آسيا و اروپا است. براي نگهداري در آپارتمانها و پاسيو ها کاملاً مناسب است. گياه حساسي است و نباید گلدان آن را زیاد جابه‌جا كنيد چون بسیار به نور، رطوبت، دما و دیگر فاکتورهای محیطش حساس است.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

انواع گل بنجامین

بنجامین سبز :

این نوع بنجامین دارای برگ های سبز تیره است.

بنجامین ویاندی :

بنجامین ویاندی دارای برگ های کوچک و باریک است که در امتداد ساقه آویزان می شوند.

گل بنجامین بلک :

گل بنجامین بلک

گل بنجامین بلک

در انواع بلک آن برگ‌ها کوچک به رنگ سبز روشن و براق، بیضی‌شکل، چرمی و نوک‌تیز بوده و شاخه‌های آن فراوان وآويزان  است. ارتفاع اين گياه در شرايط مساعد تا پنج‌متر هم می‌رسد.

فیکوس بنجامین ناتاشا :

بنجامین ناتاشا دارای برگ های دراز و باریک و ارتفاع کوتاه است.

گل بنجامین ابلق :

گل بنجامین ابلق

بنجامین ابلق

در انواع ابلق، برگ‌ها کوچک به رنگ سبز روشن و سفيد – كرم ديده می‌شوند.آويزان بودن شاخه‌ها در بنجامين ابلق بيشتر است.

گل بنجامین آمستل :

گل بنجامین آمستل

گل بنجامین آمستل

بومی هلند  است. دارای برگ های کشیده و سبز است. دارای شاخ و برگ نسبتاً زیاد است.

شرایط نگهداری بنجامین

نور مورد نیاز بنجامین

نور مورد نیاز بنجامین
بنجامين به نور زياد و غيرمستقيم نياز دارد. نور پنجره‌های جنوبی و بعد شرقی و غربی براي آن بهترين حالت است. در صورت قرار دادن گیاه در آفتاب شدید ، برگ ها قهوه‌ای و سوخته می‌شوند. البته یکی از مهمترین عوتمل ریزش برگ‌های گیاه بنجامین هم کمبود نور است.

آبیاری گل بنجامین 

آبیاری گل بنجامین 
طریقه آبدهی درخت بنجامین مانند سایر گیاهان ساده است. درخت بنجامین به آبیاری متوسط نیاز دارد. آبیاری بنجامین اگر بیش از حد باشد می‌تواند مشکلات جدی برای گیاه شما به وجود آورد. پس اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شود. برای آبیاری درخت بنجامین سعی کنید از آب ولرم استفاده کنید زیرا این گیاه آب ولرم را ترجيح می‌دهد.

در تابستان دو بار در هفته و در زمستان کمتر ، گياه خود را آبياري كنيد. مقاومت درخت بنجامین به کم‌آبی پايين است و در اثر آب کم دچار ريزش برگ می‌شود. آبیاری بیش از حد هم می‌تواند به قهوه ای شدن ، لوله ای شدن یا ریزش برگ ها بیانجامد.

انواع گلدان مناسب گیاهان آپارتمانی

محصولات بیشتر

دمای محیط

دمای مناسب برای درخت بنجامین بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. فیکوس نوسانات دمایی را دوست ندارد و همچنین در دماهای سرد به ریزش برگ دچار می‌شود.

رطوبت مورد نیاز

رطوبت مورد نیاز بنجامین
درخت بنجامین، گیاهی رطوبت دوست است و رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد را دوست دارد. برای افزایش رطوبت می‌توانید روزانه فیکوس را با آبپاش غبار‌پاشی کنید. چون گیاه خشکی هوا را دوست ندارد ، آن را از بخاری و رادیاتور و هر گونه وسیله خشک کننده هوایی دور نگه دارید.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

خاک مناسب گل

خاک مناسب گل بنجامین
خاك مخلوط خاک‌برگ ، خاك باغچه و ماسه است. مخلوط کمپوست + خاک باغچه نیز خوبست.

کوددهی

می‌توانید از بهار تا اوایل پاییز بنجامین را هر 2 تا 4 هفته یک بار با کودهای مایع تغذیه کنید.

 

نگهداری بنجامین ابلق در آپارتمان

گیاه بنجامین ابلق یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است که به دلیل برگ های زیبا و ابلق خود مورد توجه قرار می گیرد. این گیاه به نور نسبتا زیادی نیاز دارد، اما نور مستقیم آفتاب برای آن مضر است. بهترین مکان برای قرار دادن بنجامین ابلق در آپارتمان، مکانی است که نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند. دمای مناسب برای نگهداری بنجامین ابلق بین 15 تا 24 درجه سانتیگراد است. این گیاه به سرما حساس است و در دمای کمتر از 15 درجه سانتیگراد ممکن است دچار آسیب شود.

آبیاری گیاه بنجامین ابلق باید به صورت صحیح باشد زیرا این گیاه به آبیاری متوسط نیاز دارد. در بین دو آبیاری بنجامین، اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود. اگر آبیاری بنجامین ابلق بیش از حد باشد باعث پوسیدگی ریشه های گیاه می شود. برای رشد بهتر بنجامین ابلق، می توانید هر دو ماه یک بار آن را با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید. در کل شرایط نگهداری گل بنجامین با ابلق این گیاه یکسان است.

تکثیر بنجامین

فیکوس بنجامین را میتوان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد. در ادامه با چند روش تکثیر گیاه بنجامین آشنا می‌شوید.

قلمه زدن

قلمه زدن بنجامین
بهترین زمان گرفتن قلمه در فصل بهار و تابستان است. انتهای ساقه‌های جوان یکساله را به طول ۱۵-۲۵ سانتیمتر با قیچی باغبانی قطع کنید و برگ‌های پایینی را جدا کنید. قلمه را از زیر قسمت گره برگ قطع کنید. گره جایی است که برگ ها از آن خارج می شوند. نکته مهم این است که قبل از کاشت قلمه ها بگذارید شیرابه انتهای قلمه خشک شود.

سپس هر یک را در گلدانی حاوی یکی از خاکهای کمپوست ، ماسه ، خاک اره و یا پیت ماس+ پرلیت قرار دهید و ترجیحا” با کیسه پلاستیکی بپوشانید.
این در صورتی است که محیط خیلی خشک باشد. البته بهتر است که روزانه به مدت یک تا دو ساعت پلاستیک را بردارید تا مانع از شیوع بیماری های قارچی به دلیل رطوبت بالای محیط شوید.

افتادن ناگهانی برگ ، علامتی برای اشکال در عمل تکثیر است. خاک گلدان را همیشه مرطوب نگه دارید. بکارگیری هورمونهای ریشه زا به ریشه‌زایی قلمه های این گیاه کمک می کند. گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. در این مدت دمای ۲۱ الی ۲۶ درجه سانتیگراد مناسب است. اگر شرایط مساعد باشد ریشه‌دهی حدود دو تا سه هفته طول می کشد و بعد از حدود ۸ هفته می توان نسبت به انتقال گیاهان جوان به گلدانهای جدید اقدام کرد.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

پیوند زدن

بنجامین ابلق را به دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بنجامین بلک پیوند می‌زنند تا مقاوم‌تر شود. همچنین نمونه‌هایی که برگ معمولی و سبز رنگ دارند سیستم ریشه‌ای نستبا قوی‌تری نسبت به نمونه‌های با برگ ابلق دارند. بنابراین پیوندک را از انواعی که برگ ابلق دارند تهیه می‌کنند و بر روی پایه‌ای معمولی پیوند می‌زنند.

با این عمل علاوه بر داشتن گیاهی با تاجی با رنگ ابلق ، می‌توان نسبت به تهیه گیاهانی کوتاه قامت نیز اقدام کرد. از روشهای مختلف پیوندزنی شاخه ، نظیر پیوند نیمانیم می‌توان در این مورد استفاده کرد.

خوابانیدن هوایی

اوایل بهار یا پاییز از این روش می‌توان استفاده کرد. برای اینکار شاخه‌هایی با قطرحدود ۸ تا ۲۰ میلی‌متر(حدودا قطر یک خودکار) را که جوان و قوی هستند انتخاب کرده سپس ما بین دو بند شاخه برشی سطحی به طول حدود ۲ سانتی‌متر از پایین به بالا ایجاد کنید. در صورت وجود برگ در نزدیکی محل برش ساقه، برگ را حذف کنید تا فضا برای کار کردن فراهم باشد.

این برش باید در داخل پوست ساقه شکاف ایجاد کند. بهتر است مابین لایه پوست و چوب گیاه مانعی مثل یک تکه چوب نازک مثل چوب کبریت قرار داده شود. در صورتی که هورمون ریشه زایی در اختیار دارید محل برش را به آن آغشته نمایید تا بهتر و سریعتر ریشه دهد. سپس محل برش داده شده را با خزه مرطوب و سپس پلاستیک بپوشانید.

نکته مهم اینکه خزه را از قبل درون ظرف آب گذاشته تا خوب مرطوب شده باشد و قبل از گذاشتن روی ساقه گیاه کمی آن را فشار دهید تا آب اضافی از خزه خارج شود. قسمت پایین و بالای پلاستیک را با تکه ای نخ دور شاخه ببندید. هر روز محل را با اسپری آب مرطوب کنید. می‌توانید بالای پلاستیک را باز کرده و آب بر روی آن اسپری کنید. یا از طریق یک سرنگ کوچک آب را به زیر پلاستیک تزریق کنید. بعد از حدود یک تا دو ماه محل برش داده شده ریشه دار می‌شود و شما می‌توانید شاخه را از قسمت زیرین ریشه قطع کنید و درگلدان جدید بکارید.

خوابانیدن شاخه

دراین روش معمولا ساقه‌ای را که به گیاه مادری متصل است می‌توان خم کرد و قسمتی از آن را در خاک کاشت تا ریشه‌دار شود به نحودی که خاک به ارتفاع ۸-۶ سانتیمتر بر روی آن قرار گیرد.

مزیت این روش این است که مواد غذایی و آب توسط گیاه مادر به شاخه خوابیده شده منتقل می‌شود تا شاخه مورد نظرریشه دار شود. بعد از ریشه دار شدن که حدود ۶-۸ هفته طول می‌کشد ، آن را از گیاه مادری جدا کرده و در گلدان جداگانه ای می کاریم. همواره خاک را باید مرطوب نگهدارید.

مشکلات بنجامین و راه درمان

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.
تکثیر بنجامین

توده‌های پنبه‌ای سفید رنگ روی بنجامین ظاهر شده است :

عامل آن حشره شپشک آرد آلود است. برگها در نهایت زرد و ریزش میابند. در صورت کم بودن تعداد آفت می‌توان با کمک  تکه‌ای پنبه که آغشته به مایع صابون یا کمی الکل است، آفات را از روی گیاه برداشت. اما اگر تعداد آنان زیاد است می‌توان از سموم حشره کش سیستمیک استفاده کرد.

لکه های ریز قهوه‌ای روی ساقه و برگ بنجامین ظاهر شده است :

علت آن حشره شپشک سپردار است. برگها در نهایت زرد و ریزش میابند . در صورت کم بودن تعداد آفت می‌توان با تکه‌ای پنبه که آغشته به صابون یا الکل است، آفات را از روی گیاه برداشت، اما اگر تعداد آنان زیاد است می‌توان از سموم حشره کش سیستمیک استفاده کرد.

زرد شدن برگ بنجامین و وجود تار عنکبوت زیر برگ بنجامین :

عامل آن کنه است. گیاه را  با سم کنه کش سمپاشی کنید. غبارپاشی نیز در کاهش آفت موثر است.

خشک شدن و شکنندگی برگ بنجامین :

رطوبت محيط كم است. غبار پاشی صورت بگیرد.

کوچک بودن برگ‌های جدید بنجامین :

فضاي كمي براي رشد دارند و يا تغذيه آنها مناسب نيست. گلدان را بزرگ كرده و كوددهي کنید.

ریزش برگ سالم و سبز بنجامین :

یا نور کم است که گلدان را به مكان پرنورتر منتقل كنيد. یا سرمای هوا علت آن است که به جای گرمتر منتقل کنید.

زرد شدن برگ بنجامین

لکه‌های پهن و آبکی و سیاه روی برگ‌های بنجامین ظاهر شده است :

نشانه بیماری قارچی است. برگهای آلوده را جدا کنید. از آبپاشی روی گیاه خودداری کنید. در صورت شدت از قارچکش استفاده نمایید.

انواع سموم مناسب گیاهان آپارتمانی

محصولات بیشتر

زرد شدن برگ بنجامین :

اگر آفتی روی آن نباشد علتش آبیاری زیاد از حد است. آبیاری بنجامین را کمتر کنید و اجازه دهید ما بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود.

سیاه شدن برگ بنجامین :

سرمای هوا میتواند علت آن باشد. محیط را گرم کنید.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

امیدوارم با مطالعه این مقاله شرایط نگهداری بنجامین را به طور کامل آموخته باشید.

جهت بازدید از صفحه کافه گلدون در اینستاگرام، کلیک کنید. 🙂

25 دیدگاه در “بهترین شرایط نگهداری گیاه بنجامین

 1. فاطمه گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بنجامینی دارم که برگ های اون زرد شدند
  علت این مشکل چیست؟

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .علت زرد شدن برگهای بنجامین میتواند عواملی مانند افراط و تفریط در آبیاری و خاک نامناسب و عدم تهویه ی کافی محیط و تنش های دمایی باشد .البته گاهی اوقات وجود آفت هم میتواند باعث زرد شدن برگها شود .گلدان را در مکانی با تهویه ی کافی و دمای یکنواخت قرار دهید و هر زمان خاک گلدان خشک شد به گیاه آب دهید .اگر هوای محیط گرم و خشک است برای تامین رطوبت ,غبارپاشی را فراموش نکنید .

   1. مسعود باقری گفت:

    سلام وقت بخیر
    لکه سیاه و آبکی روی ساقه بنجامین ابلق نشانه قارچی بودن گیاه هست؟
    از چه نوع سمی باید استفاده بشه؟

 2. هنگامه گفت:

  با سلام
  من حدود ۲ ساله یه گلدون بنجامین دارم که حدود دو متر ارتفاعشه. توی این مدت هیچ مشکلی نداشته و هیچ کود و سمی هم استفاده نکردم. پشت پنجره جنوبیه. هفته ای حدود دوبار هم ابیاری میشه. گاهی یه کم پنجره رو باز میکنم و باد میخوره بهش که فکر میکنم واسش خوب نباشه. اما بعید میدونم دلیل آفت ای باشه. جدیدا توو قسمت اتصال برگ به دمپرگ یه چیزای سفید رنگی وجود داره که به مرور نارنجی و قهوه ای میشه و برگ زرد میشه و میفته. تقریبا به همه برگ ها هست. با شپشک گرد آلود که مثلا حسن یوسف میگیره کاملا متفاوته. بعضی جاهای برگ یه چیز نارنجی اندازه یه نقطه سفت چسبیده به گیاه که ناخن میکشم جدا میشه از برگ. یه بار دونه دونه آفت سفید رنگ برگ ها رو با مایع ظرفشویی رقیق شده و پنبه برداشتم. و هفته بعدش با قارچ کش سمپاشی کردم. ولی هنوز همه برگ ها این آفت رو دارن. دقیقا مثه شمع آب شده س. دست و پا نداره که شپشک آرد آلود باشه یا مثلا شپشک سپردار. واقعا نمیدونم باید چیکارش کنم. اگه ممکنه راهنماییم کنید

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .آفتی که گیاه شما دچار شده آفت قارچی نیست بلکه از نوع حشره ی آفت است .حشراتی مانند کنه میتواندد نقاطی سفیدرنگ و یا نارنجی رنگ ایجاد کنند و نقاط سفت و نارنجی رنگی که با ناخن کنده میشوند نشانه ی آفت شپشک سپردار است که لارو این حشرات در زیر پوسته ی خود پنهان است .بهتر است از سموم حشره کش سیستمیک مانند متاسیستوکس برای از بین بردن این آفات استفاده کنید .

 3. امیر گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون من تو گلخونه پرسیدم گفتن بنجامین تو نور کم میمونه ولی شما میگید باید تو نور زیاد باشه

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتون بخیر .سپاس از همراهی تون با کافه گلدون بنجامین ابلق به نور متوسط تا زیاد و بنجامین سبز و بلک به نور متوسط نیاز دارند .

 4. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر
  من بنجامین ابلق دارم سرحال بود ولی جاشو عوض کردم که نور غیر مستقیم بهش بتابه.الان همه برگهاش شروع به ریزش کرده.دیگه جاشو نمیخوام عوض کنم غبار پاشی و آب دهی هم منتظم رعایت میکنم.میخواستم بدونم برگهاش دوباره درمیاد و سرحال میشه؟

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر .بنجامین گیاه حساسی نسبت به تغییر مکان و جابجایی و میزان آبیاری است .زمانی که گیاه از نظر آبیاری و یا دما دچار تنش میشود باید گلدان را در وضعیتی ثابت از نظر نور و دما قرار دهید تا گیاه به مرور این تنش را از سر بگذراند .

 5. وحید گفت:

  چند ماهی است که ریشه‌های گیاه از زیر گلدان بیرون زده‌اند و نتوانسته‌ام گلدان را عوض کنم و الآن هم که هوا مساعد نیست، می‌ترسم این کار را کنم.
  چند روز پیش اب زیادی به آن دادم و ظرف زیرش پر از آب شد. گلدان سنگین را بلند کردم که آب اضافه را خالی کنم. ریشه‌ها به زیرگلدانی چسبیده بودند و متأسفانه مقداری از آن کنده شد.
  از آن روز، هرروز تعدادی برگ‌اش می‌ریزد. چه کنم؟

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقتتتون بخیر . علت ریزش برگهای گیاه صدمه دیدن ریشه ها است .البته اگر در فصول گرم برای ریشه ها این اتفاق میافتاد , نه تنها گیاه عکس العملی نشان نمیداد بلکه باعث رشد بهتر گیاه میشد .بهر حال چون گیاه دچار تنش شده بهتره شرایط یکنواختی را از نظر نور و دما و آبیاری مهیا نمایید تا به مرور این تنش را پشت سر بگذارد .

 6. رضا هاشمی گفت:

  سلام خته نباشید.
  من بنجامین ابلق دارم و گیاه مادرش چند شاخه‌ای جدا کردم و در آب و بعد از ریشه دادن در خاک گذاشتم متاسفانه در عید به همسایه سپرده بودم و گلدان در بالکن جلوی نور زیاد گذاشته بود وقتی تحویل گرفتم گیاه روی برگها و تنه لکهای قرمز نزدیک به قهوه‌ای افتاده.
  چکار باید کرد.
  اگر امکانش هست میتونم عکسشو براتون بفرستم که مشاهده کنید؟

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 7. سجاد گفت:

  وقت بخیر
  گل بنجامینم برگ هاش ریخته بدلیل جابجای ، چکار کنم مجدد رشد کنه

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 8. فاطمه گفت:

  سلام خداقوتو
  من یه چند ماهی هست گل بنجامین بلک دارم ولی یه مدتی هست که ریزش برگ داره واز طرفی از بالای گل برگهای جدید در میاد و جلوی پنجره شمالی هست
  علت چیه
  و اینکه برای گلدون در هر بار ابیاری چقدر اب لارمه
  ؟

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 9. احمدی موقر گفت:

  با سلام بنجامین سبزی دارم حدود ۱۰ سال بیشتر عمر دارد بسیار پر و سر حال بود ولی الان حدود یک ماه تست که ریزش برگ شدیدی پیدا کرده .برگ ها زرد میشوند و روزانه حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ برگ ریزش دارد. علت را نمیدانم خواهشا راهنمایی فرمائید

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 10. صبا ثابت گفت:

  سلام من زمستون یک گل بنجامین ابلق خریدم حالش خوب بود وهر هفته ی بار بهش آب میدادم ولی دوهفته پیش خیلی هواگرم شد برگاش شروع به ریختن کردن و من هفته دوبار بهش آب میدادم ولی ریزش برگش زیاده وبرگا ی سبزش شکننده ومیریزه دلیلش چیه کمکم کنید ممنون میشم

  1. شادی طباطبائی گفت:

   سلام و وقت بخیر 🪴
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 11. eli shams گفت:

  سلام من یه درخت بنجامین دارم ۴ ساله قدش خیلی بلند شده و از کنارها هم شاخه ها خیلی بلند شدن ،گلدان فضای خیلی بیشتری را می خواهد چطور میشه رشد درخت را کنترل کرد

  1. شادی طباطبائی گفت:

   سلام و وقت بخیر 🪴
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 12. مهدی گفت:

  سلام بنجامین من آب دانش دیر شد 16 روز آبش ندادم و داره برگ هایش زرد میشه ، چیکار کنم؟

  1. شادی طباطبائی گفت:

   سلام و وقت بخیر 🪴
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال سریع و مطمئن​
خدمات پس از فروش​
پرداخت از درگاه‌های مطمئن​
ضمانت سلامت کالا​

درباره ما

کافه‌گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 97 کافه‌گلدون، با تیم‌جوانی متشکل از متخصصین حوزه‌های مختلف به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.

سرمایه ما اعتماد شماست

سبد خرید