ارسال سفارشات با بهترین کیفیت از یک روز آینده انجام خواهد شد

ارسال سفارشات با بهترین کیفیت از یک روز آینده انجام خواهد شد

نحوه نگهداری و تکثیر گل غوره ‌ای

گل غوره ای

گل غوره ای گیاهی چند ساله، خزنده و همیشه سبز با نام علمی  ” Senecio rowleyanus ” و از خانواده ” Asteraceae ” می‌باشد. گل غوره ای یک گیاه آب‌دار است و ساقه‌های نازک و بلند آن می‌تواند تا 2 متر (یا بیشتر) رشد کند. برگ‌های گل غوره ای مانند دانه‌های تسبیح، آب‌دار، گوشتی و بیضی شکل هستند و نوک تیزی دارند. روی تمام برگ‌های گل غوره ای خطی پررنگ وجود دارد که همین خط به دریافت و جذب نور بیشتر و انجام عمل فتوسنتز کمک فراوانی می‌کند. گل غوره‌ای بومی جنوب آفریقا و مناطق نیمه گرمسیری است و برای آویزان کردن در سبدهای آویز یا قرار گرفتن در گلدان بسیار ایده آل است. گل غوره ای در ایران با نام‌هایی مانند کاکتوس دانه تسبیحی و کاکتوس رشته مرواریدی هم شناخته شده است.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با نحوه نگهداری از این گیاه آشنا نماییم.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

نگهداری گل غوره ای به چه صورت انجام می‌شود؟

از آنجا که گیاهان آبدار ، آب را در ساقه یا شاخ و برگ‌های خود ذخیره می‌کنند ، در طول دوره‌های خشک به راحتی می‌توانند دوام بیاورند.

گل غوره ای در طول تابستان به گل می‌نشیند و گل‌های آن کوچک و حدود ۲ سانتیمتر به رنگ‌های سفید و صورتی هستند. این گل‌ها پرچم‌هایی به رنگ صورتی دارند و رایحه‌‌ی آنها شبیه به دارچین است.

گل غوره ایگل غوره ای

 

 گل غوره ای یک گیاه سریع الرشد است و با رشد ساقه‌ها، ریشه‌های گیاه در خاک رشد می‌کنند. در نتیجه، شاخ و برگ‌های انبوه مانند آن در بالای خاک افزایش پیدا می‌کنند.

گل غوره ای باعث سم‌زدایی محیط خانه هم می‌شود. اما باید این گیاه دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار بگیرد. چرا که این کاکتوس یک گیاه سمی است که در صورت بلعیدن آن باعث ایجاد اسهال و استفراغ شدید می‌شود. دقت کنید که اگر شیره این گیاه هم به دست بخورد باعث ایجاد حساسیت پوستی می‌شود.

 

مشاهده محصولات

شرایط نگهداری گل غوره ای چیست؟

نور مناسب گل غوره ای چیست؟

گل غوره ای

گل غوره ای به نور غیرمستقیم و بسیار زیاد  به میزان حداقل ۴ ساعت در روز نیازمند است. اما می‌تواند در سایه روشن هم به خوبی رشد کند. دقت کنید که این گیاه در مقابل نور مستقیم خورشید دچار آسیب دیدگی می‌شود. بهتر است گلدانش را پشت پنجره رو به جنوب یا غرب قرار داد.

اگر قادر به پیدا کردن چنین جایی نیستید، می توانید آن ها را زیر نور فلورسنت قرار دهید که در طول فصل رشد، حدود 14 تا 16 ساعت نور مصنوعی در هر روز کافی است.

آبیاری گل غوره ای به چه صورتی انجام می‌شود؟

چون غوره ای از گیاهان آبدار است و می‌تواند رطوبت را در شاخ و برگ‌هایش حفظ کند ، در برابر خشکی مقاوم است و به همین دلیل به آبیاری کمی احتیاج دارد.

شما می‌توانید در فصول بهار و تابستان دوبار در هفته به این گیاه آب بدهید. این تعداد را در طول زمستان کاهش دهید و به 3 تا 4 هفته یکبار برسانید.

دقت کنید که گلدان سوراخ های زهکشی داشته باشد. چون اگر این گیاه بیش از حد آبیاری شود دچار پوسیدگی ریشه‌ای خواهد شد. پس بگذارید خاک قبل از آبیاری  خشک شود.

اگر برگ های کروی گیاه شروع به پهن شدن کردند ، نشانه آن است که گیاه به اندازه کافی آب نخورده و به آب بیشتری نیاز دارد.

رطوبت مناسب برای گل غوره ای چیست؟

غوره ای

گل غوره ای به دلیل گوشتی و آبدار بودن برگ‌ها ، رطوبت زیادی نیاز ندارد و تنها رطوبت محیط برای آن کافیست.

این کاکتوس نیاز به غبار پاشی نیز ندارد و بهتر است که روی برگ ها آبی ریخته نشود.

دمای ایده‌آل برای گل غوره ای چه دمایی است؟

دمای ما بین ۲۱ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد برای نگهداری گیاه مناسب می‌باشد. دمای داخل خانه بهترین فضا برای رشد و نگهداری غوره‌ای می‌باشد.

این گیاه به گرما مقاوم است و در روزهای سرد زمستان و یا پاییز باید داخل خانه و در هوای گرم نگهداری شود. چون سرما سبب ریزش برگ‌های آن خواهد شد.

 

مشاهده محصولات

خاک مناسب گل غوره ای چه ویژگی‌هایی دارد؟

خاک غوره ای

به خاک سبک ، غنی ، قلیایی و حاوی درصد شن بالا که زهکش مناسب داشته باشد ، نیاز دارد.

ترکیبی از خاک کاکتوس و خاک باغچه به نسبت ۳ به ۱ انتخابی مناسب برای این گیاه می‌باشد.

کوددهی گل غوره ای به چه صورت انجام می‌شود؟

در طول فصل رشد یعنی بهار و تابستان به یک یا 2 بار در ماه به کود کامل گیاهان آپارتمانی نیاز دارد.

کود مخصوص انواع کاکتوس و یا گیاهان گوشتی نیز برای آن مناسب است. در فصول پاییز و زمستان که گیاه به خواب فرو میرود ، نیازی به دادن کود نیست.

تکثیر کاکتوس گل غوره ای به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

تکثیر کاکتوس گل غوره ای از طریق قلمه ساقه و برگ صورت می‌گیرد.

 • قلمه ساقه غوره ای

تکثیر کاکتوس غوره ای

از نوک ساقه قلمه‌ای به طول حدود ۷  تا ۱۰ سانتی‌متر ببرید و آن را در محلی سایه قرار دهید تا ته آن پینه ببندد.

بعد انتهای قلمه را تا ۲ سانتی‌متر در خاک فرو کنید و بعد از آبیاری با پلاستیک شفاف بپوشانید. سپس به محلی با نور ملایم و گرم با دمایی حدود ۱۸ درجه منتقل کنید.

این قلمه خیلی سریع در عرض یک تا دو هفته ریشه دار می‌شود. وقتی گیاه ریشه داد ، جایش را عوض کنید.

 • قلمه برگ غوره ای

تکثیر کاکتوس غوره ای

شما میتوانید با جدا کردن هریک از برگ‌ها و کاشتن آنها در خاک نیز آن را تکثیر کنید.

بدین صورت که نوک برگ و انتهای برگ با خاک تماس داشته باشد. بقیه شرایط نگهداری قلمه برگ ، مانند قلمه ساقه می‌باشد.

تعویض گلدان غوره ای به چه صورتی انجام می‌شود؟

تعویض گلدان غوره ای

در صورت بی‌حال شدن و از شکل افتادن برگ‌ها و یا بیرون زدن ریشه‌ها از انتهای گلدان ، گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد تا انرژی دوباره بگیرد. بهتر است هر ۱ یا ۲ سال یکبار در بهار گلدان را تعویض کنید.

برای تعویض گلدان گیاه ، ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید ، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. سپس گلدانی به اندازه یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و گلدان را با خاک تازه پر کنید.

اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد. چرا که گیاه با قرارگیری در گلدان بزرگ ، تمام انرژی خود را صرف تولید ریشه برای پر کردن فضای خاک می‌کند و انرژی اضافه‌ای برای رشد برایش باقی نمی‌ماند.

بعد از چند بار تعویض گلدان ، گیاه بالغ شروع به خشک شدن و مردن می‌کند. در این هنگام بهتر است از ساقه های گیاه قلمه بگیرید و گیاه مادر را دور بیاندازید. چون گیاه مادر عمر خود را کرده است.

مشکلات نگهداری گل غوره ای و راه‌های درمان آن چیست؟

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

له شدن و زرد شدن برگ غوره ای به چه علت است؟

علت این مشکل می‌تواند قارچ ، آبیاری بیش از حد و نداشتن زهکشی مناسب خاک و گلدان باشد.

پس آبیاری را کاهش دهید و زهکش گلدان را چک کنید. همچنین در صورت نیاز از قارچ کش‌های مناسب استفاده کنید.

پهن شدن برگ غوره ای به چه علت است؟

پهن شدن برگ غوره ای به علت تشنگی آن است. پس گیاه را آبیاری کنید.

ریزش برگ غوره ای به چه علت است؟

ریزش برگ غوره ای به علت سرما است. گیاه را به جای گرمتری منتقل کنید.

ممنون از شما که مثل همیشه همراه ما بودید.

امیدواریم که از مطالب گفته شده درباره گل غوره ای استفاده کرده باشید.

تا مقاله بعدی، خدانگهدار.

برای پیوستن به پیج اینستاگرام کافه گلدون کلیک کنید

 

5 دیدگاه در “نحوه نگهداری و تکثیر گل غوره ‌ای

 1. امید گفت:

  ممنون از راهنماییتون ?
  واقعا کمک کننده بود…

 2. مبینا گفت:

  غوره ای من بیحال شده جوری که انگار آبی که تو دونه هاشه داره خالی میشه در صورتی که هفته ای سه بار بهش آب میدم ، چرا ؟ و اینکه ممنون میشم بگید چیکار باید بکنم
  ( نور زیادی بهش نمیخوره و اینکه غبار پاشی میکردم قبلا ، میتونه دلیل باشه برای بی حال شدنش ؟ )

  1. ویدا کاظمی گفت:

   سلام وقت بخیر .غوره ای برای شادابی بیشتر به هوایی خنک و مکانی با تهویه ی خوب و آبیاری منظم نیاز دارد . هر زمان خاک گلدان خشک بود به گیاه رطوبت برسانید و گلدان را در مکانی با تهویه ی خوب و کمی خنک قرار دهید .

 3. بهنام گفت:

  با سلام
  آیا امکان دارد گیاه غوره ای بجای خاک در آب نگهداری شود؟ منظورم مثل گیاه پوتوس قلبی که هم در خاک گلدان و هم در آب قابل نگهداری هست

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال سریع و مطمئن​
خدمات پس از فروش​
پرداخت از درگاه‌های مطمئن​
ضمانت سلامت کالا​

درباره ما

کافه‌گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 97 کافه‌گلدون، با تیم‌جوانی متشکل از متخصصین حوزه‌های مختلف به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.

سرمایه ما اعتماد شماست

سبد خرید