مشکلات پتوس ، بیماری ها و راه درمان

بیماری های پتوس

بیماری های پتوس از قبیل زرد شدن برگ پوتوس ، سوختگی نوک برگ پتوس ، تکثیر پتوس ، قلمه زدن پتوس  ، رشد کم پتوس راه حل‌هایی دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

بیماری های پتوس

پتوس‌ها یک گروه بسیار متنوع و زیبا از گیاهان آپارتمانی هستند. برای بیشتر آشنا شدن با این گروه شگفت انگیز می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید

نگهداری پتوس و نحوه تکثیر پتوس

بیماری های پتوس

بیماری های پتوس

 

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

 زرد شدن برگ پتوس به چه علت است ؟

یکی از بیماری های پتوس زرد شدن برگ پتوس هست که میتواند به دلایل زیر باشد:

۱-  بروز بیماری‌های قارچی ، ویروسی یا آفت : ممکن است این بیماری قارچی ریشه را هم درگیر کند. بهتر است برگ‌های زرد را بکنید و ساقه را ضد عفونی کنید. اگر گیاه از ریشه آسیب دیده باشد ، امکان نجات کمتری دارد. از سموم مخصوص گیاه آپارتمانی استفاده کنید.

۲- پوسیدگی ریشه : این مشکل می‌تواند به دلیل آبیاری بیش از حد گیاه یا زهکشی نامناسب گیاه باشد. در این مرحله باید آبیاری را تنظیم و زهکشی را چک کنید. در این حالت برگ‌ها در حالی که سرحال هستند زرد می‌شوند.

۳- آبیاری کم : در این مورد برگ‌ها بعد از زرد شدن خشک می‌شوند. این به این معنی است که گیاه تشنه است.

۴- کمبود مواد مغذی : از دیگر عوامل زرد شدن برگ پتوس کمبود مواد مغذی در خاک است. بهتر است گیاه را با کود مناسب تغذیه کنید.

۵- هوای سرد : سردی بیش از حد هوا باعث زرد شدن و ریزش برگ می‌شود. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید. چک کنید که روند زرد شدن متوقف می‌شود یا نه.

۶- کمبود نور :  در صورت کمبود شدید نور به خصوص در گونه‌های ابلق و رنگی ، فاصله برگ‌ها زیاد و شاید برگ‌ها زرد نیز بشوند. برای تشخیص این مورد به برگ‌‌هایی که به منبع نور نزدیک هستند دقت کنید. اگر آنها سرحال هستند ولی برگ‌هایی که پشت به نور هستند زرد شدند ‌علت می‌تواند کمبود نور باشد.

بیماری های پتوس

پژمرده شدن پتوس به چه علت است ؟

یکی دیگر از بیماری های پتوس پژمرده شدن هست .

در کل این نکته را به یاد داشته باشید که آبیاری زیاد باعث زرد و پژمرده شدن برگ ها می‌شود. اما اگر آبیاری کم باشد برگ ها خشک میشوند. هر زمان که سطح گلدان به عمق یک بند انگشت خشک شد مجدد آبیاری بفرمایید.

بیماری های پتوس

سوختگی نوک برگ پتوس به چه علت است ؟

سوختگی نوک برگ پتوس به دلیل نور زیاد و مستقیم است. نور داغ باعث سوختگی نوک برگ می‌شود.

بیماری های پتوس

خرید پوتوس

۳۱۵,۰۰۰ تومان
۲۲۰,۰۰۰ تومان
۱۴۰,۰۰۰ تومان۲۷۰,۰۰۰ تومان
۲۵۰,۰۰۰ تومان

برای مشاهده موارد بیشتر، کلیک کنید. 🙂

بیماری های پتوس

قلمه زدن پوتوس چگونه است ؟ 

تکثیر پوتوس و قلمه زدن پتوس بحث مفصلیه اما به طور کلی :

* قلمه‌های پتوس در حدود ۱۰ سانت باشند و برش قلمه ها به صورت اریب باشند.

* برگ های پایینی پتوس را جدا کنید.

* آب ظرف بدون املاح باشد و مرتب تعویض شود و قلمه‌ها در آن قرار گیرد.

* پس از ریشه دار شدن قلمه آن ها را در خاکی با ترکیب خاک برگ ، ماسه و خاک کمپوست بکارید.

* آن را در محلی با نور متوسط قرار داده و هر زمان خاک گلدان خشک شد ، آبیاری بفرمایید.

بیماری های پتوس

زرد شدن برگ پوتوس بعد از تعویض گلدان به چه علت است ؟

دیگر بیماری های پتوس زردی برگ بعد از تعویض گلدان هست.

بعد از تغییر شرایط پتوس باید این حق رو به گیاه بدهید که شوک وارده را با زرد شدن تعداد محدودی از برگ هایش نشان بدهد. اما اگر این تعداد زیاد و غیر عادی است ممکنه زهکش گلدان باز نباشد و آب زیاد و خاک باتلاقی باعث زرد شدن برگ ها شده باشد.ضمنا از آب هم دمای محیط برای آبیاری استفاده کنید.

بیماری های پتوس

نگهداری پوتوس در آب به کود مایع نیاز دارد ؟

نگهداری پتوس در آب به کود مایع نیاز دارد. چون آب بدون املاح نیاز های گیاه را برطرف نمیکند.با تغذیه رشد گیاه بیشتر خواهد شد.

بیماری های پتوس

رشد کم پوتوس به چه علت است ؟

یکی از بیماری های پتوس که بسیاری از مردم در مورد آن سوال میکنند ، رشد کم پتوس هست.

رشد کندپوتوس نشانه از کمبود عناصر مغذی خاک است. گیاه را کوددهی کنید.

بیماری های پتوس

خرید پوتوس

آپارتمانی ها

پوتوس

۱۴۰,۰۰۰ تومان
۱۸۰,۰۰۰ تومان۴۰۵,۰۰۰ تومان
۱۴۰,۰۰۰ تومان۲۷۰,۰۰۰ تومان
در انبار موجود نمی باشد

فروشگاه جنگل

کوکداما پوتوس سفید

۱۵۰,۰۰۰ تومان

برای مشاهده موارد بیشتر، کلیک کنید. 🙂

 

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

پر پشت شدن پوتوس چه شرایطی را لازم دارد ؟

پر پشت شدن پتوس و برای اینکه برگها نزدیک به هم رشد کنند باید گیاه نور مناسب دریافت کند و کوددهی شود.

بیماری های پتوس

حشرات سفید روی برگ‌های پتوس به چه علت است ؟

یکی از عواملی که باعث ایجاد بیماری های پتوس میشود،حشرات سفید روی برگ هاست.

حشرات سفید روی برگ پتوس نشانه از آفتت است. اما آفت های سفید رنگ انواع مختلفی دارند و شما باید بسته به نوع آفت از سم مخصوص به آن استفاده کنید و با توجه به دستور زمانی مصرف سم ، برگ ها را آغشته به محلول کنید یا سم پاشی کنید.

بیماری های پتوس

ریز شدن برگ‌های پوتوس به چه علت است ؟

کوچک بودن برگ‌های پتوس نشانه از رطوبت کم است. گیاه را غبار پاشی کنید.

بیماری های پتوس

کم شدن تعداد برگهای پوتوس به چه علت است ؟

کم شدن تعداد برگ های پتوس از دیگر بیماری های پتوس محسوب میشود.

(من از نوع ابلق گیاه دارم.)

نوع ابلق این گیاه به نور نیاز دارد. تعداد کم برگ‌های پتوس یا فاصله ی زیاد بین برگ‌های پتوس از نور کم یا نیاز گیاه به تغذیه است. گیاه را با تغذیه مصنوعی تقویت کنید.

بیماری های پتوس

حتما بخوانید

دمای مناسب پوتوس چه مقدار است ؟

پاسخ : دمای ایده آل بین ۲۰ تا ۲۴ درجه است. یعنی دمای متعادل محیط منزل. اگر دما را در فصل سرد متعادل نگه دارید رشد گیاه متوقف نمیشود اما ممکنه کند شود. با این حال سرعت رشد پوتوس نسبت به سایر گیاهان خیلی خوبه.

آویز نشدن پتوس به چه علت است ؟

وقتی رشد طولی و قدی به حد لازم برسد آویز میشود. مگر اینکه گیاهتان قیم خزه دار داشته باشد.

تعویض خاک پوتوس هر چند وقت یکبار نیاز است ؟

زمان این کار بستگی به حجم گیاه و گلدان شما دارد. در کل گلدان کوچک برای گیاه بهتر است. زیرا انرژی گیاه به جای اینکه صرف ازدیاد ریشه شود ، صرف رشد خود گیاه میشود و ریشه ها قوی‌تر خواهد شد.

نزدیک بودن پتوس به بخاری به آن آسیب میزند ؟

اگر گرما و حرارت به پتوس برسد ، گیاه خراب می‌شود.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

بیماری های پتوس

 1. بهاره :

  با سلام گیاه پتوس من از نوع سفید وسبز و با برگهای نازک جدیدا برگهاش از وسط برگ شروع به خشک شدن با رنگ قهوه ای سوخته شده راهنمایی کنید

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر ممکنه به دلیل نور زیاد آفتاب و یا تماس با شیشه داغ این اتفاق افتاده باشه.یا خیس ماندن برگ ها در معرض نور خوشید هم میتونه علتش باشه.باتوجه به شرایطتون دلایل رو بررسی کنید و اگر این شرایط رو ندارین توضیحات بیشتریر در مورد شرایط نگهداری و علائم گیاه بدین تا راهنماییتون کنم

 2. Torobcheh :

  سلام وقتتون بخیر علت بیحالی و افتادگی و جمع شدن برگهای پتوس چیه؟حتی ساقه های جوانش هم بیحالن هر روز غبار پاشی میکنم چون هوای خونه خشکه

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر.لطفا شرایط نگهداری رو کاملا توضیح بدین
   یکی از عمده ترین دلایل بی حالیو افتادگی پوتوس آبیاری بیش از اندازه میباشد.سعی کنید بین دوآبیاری حتما خاک گیاه خشک شود.گرما و سرمای بیش از حد هم میتواند این مشکل را ایجاد کند

   • مائده :

    سلام
    وقتتون بخیر
    گیاه پتوس من اصلا در معرض نور شدید آفتاب نیست ولی نوک برگ هاش خشک شده علتش چیه؟

    • عاطفه علیزاده طباطبائی :

     سلام وقت بخیر.علتش لزوما نور زیاد نیست .ممکنه از گرما و خشکی هوا باشه.با غبار پاشی رطوبت گیاه رو تامین کنید

 3. مرضیه :

  سلام چهار تا گلدان پتوس دارم که دو تاش و شش ماه پیش و دو تاش رو تازه کاشتم و از مقدار نور و آبیاری مطمئنم اشتباه نمیکنم. خاکش هم مخصوص گیاهان آپارتمانی هست. ولی تا حالا کود ندادم. هیچ کدوم رشد نداشتن حتی یک میل . و دو تا از گلدان ها چند تا برگ زرد دارن. چه کار باید بکنم تا رشد کنن؟!

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر.این مشکل میتونه به عوامل زیادی بستگی داشته باشه.اول خاک نامرغوب و نامناسب هستش.دوم نحوه ی کاشت نامناسب گیاه هستش و ممکنه ریشه در هنگام کاشت آسیب دیده باشه.و مورد آخر هم اینکه گیاهان آپارتمانی به خصوص در فصل رشد به ماهی دوبار کوددهی نیاز دارند

 4. سعید بهرامی :

  با عرض سلام و ادب
  گیاه پتوس که داخل آب میگذارم بعد از ریشه دادن زمانیکه داخل گلدان میکارم یا ریشه اش خراب میشه و یا اینکه دیگه رشد نمی کنه و همونطور می مونه
  دلیلش چی میتونه باشه ممنون از راهنماییتون

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر.عوامل زیادی دخیل هستن.اول اینکه شاید خاکتون نامناسب هستش.گیاه رو در خاکی نرم که مخلوطی از خاک برگ و کمی ماسه هست بکارید تا ریشه توانایی رشد داشته باشه.آبیاریتون به موقع باشه و در هنگام کاشت دقت کنید تا ریشه خیلی جابه جا نشه یا بهش فشار زیادی وارد نشه.

 5. فهیمه :

  سلام بعضی برگای پتوس من سوراخ شدن بعضیاشونم زرد شدن هفته ای دوبار ابیاری میکنم نورشم غیر مستقیم علتش چی میتونه باشه مرسی

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر.علت سوراخ شدن برگ های پوتوس:آفات برگخوار .غبار پاشی در آفتاب.بیماری قارچی که همراه لکه های گرد با حاشیه قهوه ای می باشند .نشانه ها رو بررسی کنید و متناسب با آفت یا قارچ بودن گیاه رو سمپاشی کنید.

 6. عباس :

  با سلام گل پتوس من برگاش خال قهوه ای میزنه این خال یا لکه ی قهوه ای کم کم بزرگ میشه و برگ کامل خشک میشه، در ضمن برگ های جدید هم درمیاره و انگار جز این مورد حالش خوبه

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر.اگر نور مستقیم و زیاد آفتاب نداره گیاهتون احتمالا به دلیل وجود قارچ هستش و باید گیاهتون رو سمپاشی کنید.

 7. مرضیه فلاح :

  سلام
  وقتتون بخیر
  من یه گلدون پتوس دارم که متاسفانه چند وقته هم شته گرفته و هم کفشدوزک هایی که سفید هستند با خال های چند ضلعی قهوه ای و خیلی زیاد شدن میشه راهنمایی کنید چیکار کنم سپاسگزارم

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقتتون بخیر.باید گیاهتون رو با حشره کش کارباریل طبق دستور روی بسته هر دو هفته یکبار آبیاری کنید تا مشکل به طور کامل برطرف بشه

    • مونا عبدی :

     سلام وقت بخیر….. وجود نور و استفاده از کودهای تقویتی بسیار در رشد گیاه موثر است …. گیاه را در محیط پر نور قرار دهید و از کود تقویتی ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید

   • پادنا :

    با سلام و تشکر از مطلب عالی تون من تازگیا یه پتوس خریدم که ابلق نیست اما بعضی از برگاش مثل ابلق شده میشه راهنماییم کنید. ??

    • ویدا کاظمی :

     سلام وقتتون بخیر سپاس از همراهی و لطف شما به کافه گلدون .پتوس ابلق اگر در مکان کم نور قرار داشته باشد رنگ برگها سبز شده و اگر در مکانی با نور مناسب قرار داده شود رنگ برگها دوباره تغییر کرده و ابلق میشود .ممکن است گیاه شما ابلق بوده و چون در مکان ی با نور کافی قرار داده شده است , برگها در حال برگشت به رنگ طبیعی خود هستند .

 8. عابد :

  سلام
  تشکر از اطلاعات کاربردی و مفیدتون.
  بنده هم پتوس دارم و هم فیلودندرون برگ قلبی با پایه خزه دار.
  همه چی عالیه و رشد خوبی هم دارن و کود دهی و غبارپاشی و…
  قسمتهای پایینی پایه کم برگ هستن و تمایل دارم پایین هم نثل بالا پر برگ و زیبا باشه.
  ارتفاع برگ قلبی با پایه حدود ١/۶٠ هست.
  ممنونم میشم راهنمایی بفرمایید.
  سپاس

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقتتون بخیر.رشد این گیاه از بالا و به صورت رونده هستش و اگر برگ های ابتدای شاخه ریخته باشه یا کم برگ باشه از این قسمت مجدد برگ نمیده.یا باید شاخه های بلند رو به پایین هدایت کنید یا قلمه های کوتاه در کناره های گلدون بکارید تا قسمت پایین گیاه هم پر برگ به نظر برسه

   • سارد :

    سلام
    من دوماه پیش دوتا پتوس گرفتم و دوتاشون تو راهرو دور از نور آفتاب گذاشتم. یکی خیلی سرحال هستش ولی یکی یهویی برگاش بیحال شد و یه ورش گلا بیحال افتاد و فقط یه قسمت گلدون یه بخشش برگاش سرحاله. الان موندم چیکار کنم و چرا اینطوری شد میشه راهنمایی کنید ممنونم

    • ویدا کاظمی :

     سلام وقتتون بخیر .قسمتی از گیاه که بیحال شده است ممکن است دچار تنش شده باشد .تنش های دمایی معمولا این مشکل را برای گیاه پتوس ایجاد میکند.مثلا ممکن است یک طرف گلدان از نظر دما (بعلت قرار داشتن یک مانع ,مانند دیوار یا هر چیز دیگر ) حرارت بیشتری را دریافت کرده و پژمرده شود .برگشت گیاه به حالت قبل کمی زمانبر است .اگر گیاه بعد از یک الی دو ماه شاداب نشد باید قسمتهای پژمرده را از گلدان خارج کرده و در آب قرار دهید تا دوباره شاداب شود .

 9. آناهیتا :

  سلام من حدود چند ماه پیش یه پتوس خریدم که خیلی پر و برگای سرحالی داشت ولی بعد یکی دو ماه بعد که گذاشتم توی خونه برگاش اول زرد شد برگای زرد و مدام میکندم تا اینکه ازون حالت اویز بیرون اومد بعدش برگاش مدام زرد تر و زرد تر شدن جاهای مختلف خونه رو امتحان کردم و هر روز اب پاشی میکنم ولی فایده نداره و هر روز داره بی حال تر و کوچیک تر میشه برگاش خیلی دیر در میان یا اصلا در نمیان و خیلی برگاش نازک و کوچیک رشد میکنه نمیدونم علت چیه اگه میشه راهنمایی کنید

   • سمیرا :

    سلام وقت بخیر دو هفته ای است پتوس خریدم اولش خوب بود الان داره همه ی برگاش زرد میشه و اینکه رو میز جلوی پنجره رو ب آفتاب می گذاشتم و آبیاریش هم ی بار در هفته تقویت کننده ۲۰ ۲۰ هم زدم بهش دیگه نمیدونم باید چکار کنم ممکنه نور اذیتش کرده باشه تو سایه بزارم بهتره ایا؟

    • مونا عبدی :

     سلام وقت بخیر …. آسیب نور خورشید منجر به سوختن برگها میشه نه زرد شدن … به احتمال زیاد مشکلی در ریشه وجود داره هنگام تعویض گلدان پتوس اگر ریشه ها آسیب دیده باشند برگها به سرعت بعد از مدت کوتاهی شروع به زرد شدن میکند برای بهبود وضعیت پتوس تون از کود تقویت ریشه مثل ۱۰-۵۲-۱۰ و یا اسید هیومیک به همراه کود ازت دکتر بایو استفاده کنید …کودها داخل سایت موجوده

 10. مهشيد :

  سلام وقت بخیر، پیتوس من برگهاش بی حال شده و زرد میشه و فاصله ی برگ هاش خیلی زیاد شده نور مستقیم خورشید بهش نمیخوره و آبیاری و غبار پاشی منظم انجام میدم، ممکنه بخاطر اینکه ساقه هاش به سمت پایین آویزون هست باشه؟!

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقتتون بخیر.بله نور غیرمستقیم مناسبه. برای کم شدن فاصله ی بین برگ ها اون رو در پرنور ترین نقطه از منزل که نور غیرمستقیم داره قرار بدین (مثلا کنار پنجره جنوبی) و غبارپاشی رو ادامه بدین

 11. مهسا :

  سلام ممنون از توضیحاتتون. من گادون پتوس تعویض کردم الان خیلی بیحاله. ریشه ها حین تعویض گلدان یکم از هم جدا شدن. الان همشون تو خاک کردم. ولی بی حالن. چیکار کنم. من سه ساله این گیاه داشتم.

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقتتون بخیر.بله بی حالی گیاه میتونه مربوط به خاک نامناسب و یا جابجایی ریشه به هنگام کاشت باشد،بهتون پیشنهاد میدم گیاه رو کوددهی کنید و شرایط رو براش ثابت نگهدارید و اگر رو به بهبودی نرفت و شروع به زرد شدن برگ ها کرد کار چندانی نمیشه انجام داد و بهتره ازش قلمه بگیرید و ریشه دار کنید تا گیاه کامل از بین نرود

   • جم جام :

    سلام روز بخیر.
    من گیاه پتوسی دارم که پایه نگهدارنده خزه ای داره.هفته ای دوبار آبیاری میشه.نور غیر مستقیم داره و هرروز تقریبا نیم ساعت افتاب میخوره.۵۰سانتی شوفاژیه که دماش خیلی پایینه.رشدش تقریبا خوبه ولی برگ های جدیدش لوله میشه و بقیه برگ هاش یا وسطش سوراخ های قهوه ای رنگی به وجود میاد یا نوکشون میسوزه.هرماه کود کامل میخوره و سم افت کش محلول در اب هم بهش میدم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

    • مونا عبدی :

     سلام وقت بخیر …. شما حتما با هر یک روز در میان خزه وسط گیاه را مرطوب کنید …وجود لکه های قهوه ای احتمالا قارچ است از قارچ کش مانکورب و یا اسپری قارچ کش دکتر بایو برای گیاهتون استفاده کنید

 12. بهرامی :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام و وقت بخیر
  ضمن تشکر از مقاله شما، یک سوال از خدمتتون داشتم. حدوداً یکماهه برای گل پتوس من مشکلی پیش اومده که دلیلش رو متوجه نمیشم. تغییری هم در محل و شرایط نگهداری گل ندادم.
  مشکل اینه که برگ های جدید به صورت نصفه رشد می کنن، انگار گوشه برگ ها خورده شده باشه. این مشکل فقط برای برگ های جدید که رشد می کنن پیش میاد و برگ های قدیمی مشکلی ندارن.
  بینهایت ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام و وقت بخیر.رشد نا تمام برگ های جدید میتونه به علت کمبود کود و مواد مغذی گیاه باشه و لازمه که گیاه رو با کود کامل گیاهان اپارتمانی تقویت کنید.اما اگر مشخصا جویدگی و یا وجد حشرات رو ملاحضه میکنید لازمه گیاهتون سمپاشی بشه

 13. م. ر. :

  سلام و خسته نباشید
  قلمه های پوتوس من که در آب میزارم ریشه میزاره ولی پس از دو سه هفته ساقه ی گیاه که تو آب هست می پوسه ؟ علتش میشه بگین چی هست ؟ ساقه ها رو جدا کردم و با الکل ریشه ها رو ضدعفونی کردم و در لیوانهای جدید گذاشتم بهتر شدن ولی باز در ساقه ی پایینی که در آب هست پوسیدگی ایجاد میشه؟ میشه لطفا راهنمایی کنین؟ ممنونم

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام و وقت بخیر
   اول اینکه قلمه رو باید از جای مناسب برش بزنید و آب ظرف رو مرتبا عوض کنید.بهتره که آب هم دماب محیط و بدون کلر باشد.

  • مهمان :

   با توجه به تجربه شخصی ک در قلمه زدن پتوس در آب داشتم، پیشنهاد میکنم اندازه قلمه پتوس و ظرف مورد نظر رو طوری انتخاب کنید که محل برش قلمه‌ها با کفِ ظرفتون در تماس نباشه

 14. رضوان :

  سلام. وقتتون بخیر. پتوس ما رشد کرده و یک شاخه اون رو به کنار سقف وصل کردیم. برگهای جدید در اون قسمت یکی درمیون میسوزن و از بین میرن. دلیلش چی میتونه باشه؟

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   لام و وقت بخیر.شاید در معرض هوای سرد یا گرم،منبع گرمایشی یا سرمایشی منزلتون قرار داره.

  • مهمان :

   باتوجه به اینکه پتوس از هوای گرم متنفره و همچنین این موضوع که در محیط خانه، هوای گرم به سمت بالا میره، بهتره پتوس و شاخه‌هاش حدود ۴۰ تا ۵۰ سانت از سقف فاصله داشته باشه. محیط های گرم و خشک باعث ازبین رفتن برگهای پتوس میشه.

   • محمدرضا :

    سلام ایا با گرفتن قلمه از گیاه پتوس جایی که برش زده ایم از گیاه مادری دیگر رشدی نخواهد داشت یعنی دیگر برگ در نمی اورد

    • ویدا کاظمی :

     سلام وقتتون بخیر . از محل قطع ساقه در گیاه مادری جوانه های جدید شروع به رشد میکنند . البته باید قلمه را از بالای گره ی روی ساقه ی گیاه مادری برداشت کرده باشید تا برگها سریعتر رشد کنند .

 15. محمد :

  سلام گیاه پتوس من برگ هاش زرد شده فکر میکنم از ابیاری زیاد شده اگه ریشش پوسیده بشه میشه نجاتش داد ممنون میشم کمکم کنید

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام و وقت بخیر.نمیشه قطعی گفت چون نمیدونم گیاه و ریشه تا چه حد آسیب دیدن اما اگر روند متوقف نشد گیاه رو قلمه بزنید

 16. مهرسا :

  سلام گیاه پوتوس من یهو از همه قسمتهای ساقه شروع کرده به ریشه دادن و روز به روز ریشه ها بلند و بلندتر میشن و خیلی زشت شده
  علتش چی میتونه باشه؟

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر.بعلت رطوبت زیاد این اتفاق میفته.گیاه ریشه هوایی میده تا از رطوبت هوا هم استفاده کنه

 17. Razieh :

  سلام ممنون ازپاسخگویی تون گیاه پتوسم ک رشد خوبی داشته ازیه ماه پیش برگاش زرد و خشک میشه و برگای جدیدش خیلی ریز و کوچیک شدن،نورمستقیم نداره ابیاری خوبی هم داره???

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر وزرد و خشک شدن برگ ها بعلت تشنگی گیاه و خشکی هواست.ریز بودن برگ های جدید هم بعلت نورکم و کمبود رطوبت هستش

 18. ف- نون :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام وقتتون بخیر-من یک پتوس سبز دارم که فقط هم می تونم نور شرقی براش داشته باشم-جدیدا برگ ها و گیاه بی حال شده حدودا دوماهی هست که گلدونش رو عوض کرم و حال گیاه خیلی خوب شده بود-آبیاری رو کم کردم و بیشتر با اسپری روی برگ و سطح خاک انجام دادم-ولی برگ ها خیلی نازک و نرم شدن-براش خاک اضافه کرم و کود مایع دادم هنوز خوب نشده-چه کنم ؟

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر.علت نازک شدن برگ ها نور کم هستش
   اما علت بیحالی گیاه احتمالا همون نحوه آبیاریتون هستش.با توجه به سایز گلدان آبیاری با اسپری براش کافی نیست

 19. اکبرزاده :

  سلام
  سرما میتونه علت خشک شدن سر برگ های گیاه پتوس باشه؟؟
  چون گیاه من نور غیر مستقیم خوبی میگیره
  هر هفته دو الی سه بار هم ابیاری میشه
  فقط شبا در مجاورت سرما قرار میگیره
  چند وقته سر برگاش در حال خشک شدن
  علتش چیه؟

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام و وقت بخیر.بله میتونه علتش باشه.اما خشکی هوا و بیماری های قارچی هم از دیگر علل این عارضه هستش

 20. سیتا :

  سلام وقت شما بخیر
  گلدان پوتوس من مرمری نیست اما از نوعیه که برگهای سبز و کرم ترکیبی داره.
  تعداد زیادی از برگهاش ( ۱۰ برگ) که نزدیک خاک هستند پوسیده شدند. علت چیه؟و چه کاری میتونم بکنم برا جلوگیری از پیشرفتش.

  • مرضیه درخشان پور :

   سلام روزتون بخیر. لطف کنید شرایط نگهداری گیاه رو به طور کامل برای ما شرح بدید ( نور ، آبیاری ، محل قرار گیری ، خاک یا تعویض گلدان ) علاوه بر این دقیق مشخص کنید که برگهای پوسیده شده به شکل هستند ؟ قهوه ای شده اند یا زرد رنگ ؟ خشک شده اند یا پژمرده ؟ لکه ها به شکلی هستند ؟ سوراخ روی برگ‌ها ایجاد شد یا نه ؟

 21. لیلا :

  عرض سلام و وقت بخیر
  علت سوختگی برگهای تازۀ پتوس چی میتونه باشه، حدود دو هفته است که قلمه ها کاشته شدند و برگها لوله شدند و برگهای جدید سوخته باز میشوند دارند، یا نصفه هستند، در ضمن نوک برگهای بزرگ هم سوختگی دارند. گل در پاسیو نگهداری میشه و آبیاری با آب جوشیدۀ خنک شده و هر زمان خاک خشک شد انجام میشه.
  متشکرم

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … با توجه به اینکه برگهای تازه سوخته باز می شود مشکل در خاک است سعی کنید از خاک برگ مرغوب استفاده کنید وجود آهک در خاک موجب می شود برگهای تازه سوخته باز شود

 22. شیوا :

  سلام خسته نباشید پتوس ابلق دارم که نورغیر مستقیم داره و پشت پنجره جنوبی هستش نوک برگاش سوخته ولی خیلی کم روی بعصی از برگها هم روش خالای ریز قهوه ای دارن تو خاک برگ کاشتمش به دیوار وصله و حدود ۵ روز یکبار اب میدم زهکشی هم خوبه دلیلش چی میتونه باشه دمای اتاق هم خوبه

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر …
   نوک سوزی برگ دو علت میتونه داشته باشه اول ابیاری زیاد از حد شما برای ابیاری دست خود را به اندازه یک بندانگشت داخل خاک گلدان فرو ببرید اگر خاک زیادی به صورت گل به دستتون چسبید آبیاری انجام ندهید و اگر خاک به صورت پراکنده به انگشتتون چسبید آبیاری انجام دهید و علت بعد بیماری قارچی است با توجه به اینکه خالهای قهوه ای روی برگها هست احتمال بیماری قارچی بیشتره شما از اسپری قارچ کش دکتر بایو برای رفع این مشکل استفاده کنید می تونید اسپری قارچ کش از سایت سفارش بدهید

 23. F.a :

  سلام.روی ساقه پتوس من دانه ها ویا بهتره بگیم برجستگی های قهوه ای رنگ داره.علت چیه؟

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … از باز بودن سوراخ های انتهای گلدان مطمئن شوید و از اسپری قارچ کش دکتر بایو برای گیاهتون هر ۲۰ روز یکبار استفاده کنید

 24. الهه :

  با سلام، گیاه پتوس من داخل آب رشد خیلی خوبی داشته ولی متاسفانه برگ های پایینش چند روزه لکه های قهوه ای پیدا کرده و بعد لکه ها بزرگ میشن، نمیدونم از نور یا قارچ پیدا کرده؟برای قارچ باید چه سمی استفاده کنم؟ واینکه برگ هارو باید قطع کنم یا آسیبی به سایر برگ ها نمیزنه؟

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … نور زمانی برگ گیاه رو میسوزنه که بسیار شدید باشه مثل نور شدید و مستقیم فصل تابستان و بیشتر برگها رو میسورنه نه اینکه برگها ی بالا سالم و برگها پایین بسوزه اگر گیاهتون تو همچین شرایطی نبوده احتمال قارچ وجود داره شما از اسپری قارچکش دکتر بایو که از سایت میتونید خریداری کنید استفاده کنید و برگهای سوخته را از گیاه جدا کنید

 25. صالحی :

  سلام پتوس من اولش برگهای تازش حالت جمع شده به خودش گرفته بود روی چندتا از برگهاش دون دون های سیاه داشت ومن بادستمال نرم مرطوب پاکش
  کردم وبعدازچندروز برگهای از ساقه زردمیشد وبه مرورتعدادشون زیادمیشدو خودم قبل ازاینکه بیشترزردبشه میکندمبرگهارو آره بار با آب و صابون گل وشستشو دادم که شاید آفت داشته باشه ولی الان همه برگهاش بی حال شدن وخمیده باید چیکارکنم؟؟مشکلش چیه؟؟

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر …. دونه های سیاه میتونه کنه باشه بهتر بود به جای آب و صابون از پنبه آغشته به سرکه استفاده میکردید اگر هنوز دونه های سیاه وجود داره پتوس رو از سایر گیاهان جدا کنید و از سم کنه کش استفاده کنید اگر پتوس تون بیماری نداره در محل پر نور قرار بدید و از کود تقویتی ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید و با توجه به دمای محیط ۲ الی ۳ مرتبه در هفته آبیاری کنید

 26. معصومه :

  سلام ببخشیدگل پتوس من برگهاش سبزوسرحال هست بیشترازیکساله ک فقط چندتابرگهاش رشد کرده آفتاب زیادی نمیخوره آب دهیشم دوسه روزیکبارهست

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … وجود نور بسیار مهمه در رشد برگها در صورت امکان هفته ای یکبار پشت پنجره بگذارید تا گیاه نور ببیند و اینکه از کود تقویتی ۲۰-۲۰-۲۰ دکتر بایو برای گیاه استفاده کنید بسیار کمک می کند به رشد گیاه

   • الهه :

    عکس گیاه مورد نظر

    سلام پتوس من سر نوک برگهاش داره زرد میشه و به طرف پایین برگ میره.باید چکار کنم خوب شه.جاش جلوی کولر و باد پنکه اس ایا بخاطر این داره زرد میشه یا علت چیز دیگه اس؟میتونم الان بهش کود ۲۰۲۰۲۰بدم ممنون میشم جواب بدین

    • ویدا کاظمی :

     سلام وقتتون بخیر .گیاهان خانگی نباید در معرض جریان هوای مستقیم قرار بگیرند چون دچار آسیب میشوند .بهتر است جای گلدان را تغییر دهید و اگر مشکل لوله شدن برگها حل نشد گیاه دچار آفت شده و باید با سم حشره کش مانند سوین سمپاشی شود .

 27. پری :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام گیاه پتوس من درحال خشک شدنه و من خیلی ناراحتم توروخدا بهم بگین چطور نجاتش بدم
  فک نکنم خشک شدنش به دلیل جای اون باشه چون قبلا رشدش خوب بوده ولی جدیدا شروع به خشک شدن کرده
  چندوقته حشرات سفید ریزی توی خاک گلدونش می بینم ایا ممکنه افت خشکش کرده باشه راه نجاتش چیست

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر …. زمانی که گیاه به این حد قد میکشه شما باید بیشتر به تغذیه گیاهتون توجه کنید استفاده از کود تقویتی ضروریه…وجود حشره بیش از حد ممکنه به گیاه آسیب برسونه برای رفع این مشکل از سم سوین استفاده کنید

 28. شهاب نعمتی :

  سلام.
  من یه پتوس مرمری خریدم رشدش خوب و پر و فاصله برگ‌ها هم خوبه. اما کیفیت رنگ نداره چون تو تصاویر مختلف دیدم که پتوس مرمری سفید با خال‌های سبز رنگه. اما رنگ پتوس مرمری ما کرم تیره شده با سبز. یجورایی شبیه ابلق با کرم بیشتر. بعد نور غیر مستقیم پشت پنجره با تابش آفتاب دوست داره یا بدون تابش آفتاب. چکار کنم رنگش سفید بشه. ممنون

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر …برای اینکه برگهای پتوس مرمری رنگ سفید پیدا کنه به نور خیلی زیاد نیاز داره نور کم باعث میشه به تدریج برگها به رنگ سبز در بیاد پس شما باید پتوس مرمری رو در محیط پر نور قرار دهید هر از گاهی پرده ها را کنار زده و اجازه بدید نور مستقیم خورشید برای ۱ الی ۲ ساعت روی گیاه بتابه البته در فصل تابستان مراقب آفتاب سوختگی باشید این زمان رو در فصل تابستان کمتر کنید

 29. بازخورد: نگهداری پتوس | انواع پتوس و قلمه زدن پتوس | کافه گلدون فروشگاه اینترنتی خرید گیاه

 30. س.د :

  سلام خسته نباشید
  من چند تا قلمه ی پتوس را کاشتم که البته ریشه های پر باری داشتند و این اتفاق در خانه ما بی سابقه بود
  من سه قلمه در یک گلدان کاشتم و هر کدام از یک جا ساقه اش شروع به نازک و سیاه شدن کرد یعنی یکی از روی خاک یکی از وسط ساقه و …
  ریشه ها کاملا آماده کاشت بودند و پتوس همیشه تو خانه ی ما می‌گیره
  ممنون میشم کمک کنید.

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر …دو علت وجود داره وجود آلودگی در خاک و نامرغوب بودن خاک و علت دوم ایجاد قارچه بهتره هنگام کاشت قلمه پتوس ساقه ها و ریشه قلمه ها و همچنین خاک رو با اسپری قارچکش دکتر بایو ضدعفونی کنید

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر به طور قطعی نمیشه گفت و بستگی به دما و طوبت محیطتون داره در تابیتان تقریبا هر روز و در زمستان ۲ الی ۳ بار در هفته تقریبا مناسبه

 31. ناهید :

  باسلام مدتی هست یک گلدان پتوس خریدم که برگهای بزرگی داره ولی برگهای جدیدش خیلی ریز دراومدن‌ علت چیست ممنون

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر نورکم و کمبود رطوبت .گاهی هم کمبود مواد غذایی علتشه

 32. مينا :

  سلام وقت بخیر سوالی دارم اگر گلدان پتوس بیماری قارچی گرفته باشه سم مناسب چیه و باید چطور درمانش کنم؟؟

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر …میتوانید قارچ کش مانکوزب از سم فروشی ها تهیه بفرمایید و استفاده کنید

 33. رویا کوگانی :

  سلام وقت بخیر ممنون از سایت خوبتون و اینکه با حوصله جواب میدین ، برگ های پتوس من زیرش لکه های قهوه ای میزنه برگ ها به نظر سرحالن ولی بعضی برگ ها مخصوصا از یک طرف اینطور شدن نور غیر مستقیم داره خاک که خشک بشه ابیاری میکنم اما غبارپاشی انجام نمیدم ممنون میشم راهنمایی کنید

 34. مينا :

  سلام ببخشید آیا اگر ریشه های پتوس مشکل قارچی پیدا کنند درمانش داره ؟ راه درمان چیه؟

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … میتوانید با قارچ کش مانکوزب با دوز کم و رقیق آبیاری انجام دهید تا ریشه ها پتوس از مشکل قارچی نجات پیدا کنند

 35. جواد :

  سلام من گلدون پتوس سرحالی دارم حدود ۳ ماه میشه خریدم و رشد اون هم خوبه،فقط یکی از شاخه های اویزش متوجه شدم امروز برگ جدیدی که دراورده،شکل خوبی نداره یعنی از وسط قاچ خورده و یه جوری پیچیده به خودش،علت چی هست.
  و اینکه من پنجره شمالی دارم و صبح ها ۲،۳ ساعت افتاب دارم ایا باید بزارم این افتاب از پشت شیشه به گلدونام بتابه یا نه؟ چون من الان میزارمشون جایی که فقط نور ببینن و افتاب.گلدونام هم پتوس ،آگلونما سفید،بگونیا هلندی،بنت قنسول و نخل اریکا

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .معمولا وجود آفاتی مثل شته ها و تریپس و شپشکها عامل پیچیدگی برگ پوتوس است .نخل اریکا و آگلونما از پنجره دورتر باشه چون نور کمتری نیاز دارد

 36. نیلوفر :

  سلام روزتون بخیر من پتوس داشتم قلمه زدم و کاشتم ولی الان بعد از ۶ ماه بالای ساقه اش زرد شده
  علت آن همان علت هایی که برای زردی برگ ها ذکر شده هست؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .علت زرد شدن ساقه ی قلمه ی پتوس میتواند از آبیاری کم یا زیاد و یا نامناسب بودن خاک و گرمای محیط باشد .بهتر است ساقه ی زرد شده را کمی هرس کنید . هرس در فصل رشد باعث میشود جوانه های برگ سریعتر رشد کنند .البته هرس باید در فصل رشد انجام شود .

 37. شیوا :

  سلام
  من یه پتوس دارم که حالش خوبه و رشدشم خوبه،جدیدا برگای جدیدش سایزش کوچیک شده و همچنین یه خورده بدشکل شدن یعنی از یه قسمتی جمع شدگی دارن.
  شرایط ابیاری۵ روز یکبار، توی سایه مقابل پنجره شمالی،تهویه هم میدم،۱۰ روز یکبار با کود مخلوطی که نمیدونم دقیقا از چیا تشکیل شده(فروشنده ترکیب کرد) وباید یه قاشق چای خوری در ۱.۵ لیتر اب حل کنم تغذیه میشه
  مشکل از چیه

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … کوچک شدن برگهای جدید پتوس ناشی از کم نوری است …کود دهی هر ۱۰ روز یکبار زیاده ماهی یک بار کود دهی کافیه ممکنه کود دهی زیاد موجب بدشکلی برگها شده باشه

 38. mahsa :

  سلام وقت بخیرمن گلدون پتوس روعوض کردم ولی برگ هاش زردوبی حال شدن وجمع میشن علتش رومیشه بگید

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .گاهی اوقات در هنگام تعویض گلدان ریشه ی گیاه آسیب میبیند و گیاه شادابی خود را از دست میدهد در این مواقع بهتره گیاه پوتوس رو در محیطی قرار بدید که دمای متعادلی داشته باشد یعنی نه زیاد گرم باشد و نه زیاد سرد .آبیاری رو هم کنترل کنید و تا پوتوس شاداب نشده بهش کود ندهید

 39. رضا :

  سلام؛خسته نباشید من ی گل پوتوس مرمرى حدود ٣ هفته پیش گرفتم الان ی پشه های ریز زده میخواستم بدونم علتش چى هست و باید چه کار کنم؛ ممنون

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .علتش رطوبت و گرماست .اگر تعدادشون خیلی زیاده میتوانید با سم حشره کش سمپاشی کنید

 40. نیکو :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام ، گیاه پوتوس من تا چند روز پیش رشد خوبی داشت و سرحال بود ؛ چندروز در حیاط گذاشتمش و بارندگی یک روزه شد . بعد از آن برگ هاس ان را دور گلدون پیچیدم و بعد از چند روز دوباره شاخه ها را از دور گلدون باز کردم .
  و الان گیاه به این صورت در آمده .
  دلیل و راه حل آن چیست ؟
  ممنون بابت مطالب

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .گیاه پوتوس شما به خاطر نوسان دما ی بیرون و داخل دچار استرس یا شوک شده است .تنها کاری که میتوانید برای گیاه پوتوس انجام بدید اینه که محل نگهداری گیاه را تغییر ندهید تا گیاه دوباره به دمای محیط عادت کند .و تا وقتی گیاه پوتوس شاداب و باطراوت نشده است از کوددهی خودداری کنید .

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .برگ عبایی گیاهی است که به نور و آبیاری کمی نیاز دارد .اگر محل نگداری گیاه پرنور است آنرا به محلی با نور کم انتقال دهید .و برای آبیاری برگ عبایی اجازه دهید خاک گلدان کمی خشک شود و بعد به گیاه آب دهید .نور و آبیاری زیاد و دمای پایین باعث زرد شدن برگها در گیاه برگ عبایی میشود .لکه های قهوه ای ایجاد شده روی برگ میتواند ناشی از بیماریهای قارچی باشد که در اثر آبیاری زیاد به وجود آمده است .اگر تعداد برگهای آلوده کم است آنها را از گیاه جدا کنید اما اگر تمام برگهای گیاه آفت گرفته باید با سموم قارچ کش مانند مانکوزب گیاه را سمپاشی کنید .

 41. حسینی :

  سلام گیاه پتوس من پر از حشره های سفید شده ،رشدش خیلی خوب بود و رنگش هم همیشه سبز ولی الان لکه های زرو روی برگهای جدید پیدا شدن و اندازه برگها کوچک و بعضی پاره میشن ،فکر میکنم بخاطر آفت باشه ،لطفا راهنماییم کنید چیکار بکنم

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .بله گیاه پوتوس شما دچار آفت شده اگر این حشره ها حالت پنبه ای شکل هستن و به گیاه چسبیده اند شپشک آردآلود است اما اگر دور گیاه پتوس پرواز میکنند مگس سفید است .برای شپشک آردآلود میتوانید از سم ایمیداکلوپراید ۳۵ درصد استفاده کنید .برای مگس سفید هم میتوانید یک برگ کارت زرد گلخانه کنار گلدان پوتوس قرار بدید تا مگس ها بهش بچسبند .اگر کارت زرد در دسترس نیست با سم دیازینون سمپاشی کنید .

 42. محمد :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام
  پتوس من مدتی هست لکه های سوختگی روی ساقه و برگش پدیدار میشه.
  کوچیکه و الان توی آبه.
  نور کافی و مناسب هم داره (غیر مستقیم در ویترین)
  !!!

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .وقتی ساقه ی پوتوس را برای ریشه زایی در آب قرار میدهید باید وقتی ریشه ها ظاهر شدند بلافاصله گیاه را به خاک گلدان منتقل کنید .اگر مدت زمان زیادی پوتوس را در آب نگه دارید به مرور دچار پوسیدگی یا بیماریهای قارچی میشود .تهویه ی نامناسب محیط یا ماندگی آب یا دمای بالا از عواملی است که باعث سوختگی ساقه و برگ پوتوس ی که در آب قرار دارد , میشود . هر چه زودتر گیاه را در گلدان ی که خاک سبک دارد بکارید .

 43. شبما :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام خسته نباشید
  من ایندگیاهو سه جهارساله دارم این دوماه اخیر برگهاش از وسط یکباره زرد وبعد خشک شدن ریختن،تک و توک بینشون سبز باقیمانده، جوانه ها هم درمیان هنوز رشد نکرده خشک میشن ممنون میشم راهنماییم کنید

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … با توجه به اینکه پتوس بسیار رشد کرده و بلند شده گیاه باید خوب تغذیه شود تا توانایی رساندن مواد غذایی به تمام قسمت ها را داشته باشد . استفاده از کود ۲۰-۲۰-۲۰ بیشتر عناصر مورد نیاز گیاه را دراختیارش قرار میدهد در فصل رشد یعنی بهار و اوایل تابستان ماهی یکبار با این کود پتوس را تقویت کنید

 44. ملی :

  سلام امیدورام پاسخ مرا هم بدهید
  گلدان پتوس من خوب بود تا اینکه چند وقته ابیاریش زیاد بوده و پژمرده شده امروز خاکش رو تعویض کردم و چند روزی هست که آبیاریش نمیکنم
  آیا به حالت اول برمیگردد یا نه؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر . پزمرده شدن برگهای پوتوس در اثر آبیاری زیاد میتواند نشانه ی آسیبدیدگی و پوسیده شدن مقداری از ریشه باشد .اکر در هنگام تعویض گلدان ریشه های نرم و آسیب دیده را جدا کرده باشید و آبیاری را کنترل کنید پوتوس دوباره شاداب میشود .سعی کنید گلدان را در مکانی با هوای متعادل (نه گرم و نه سرد ) با نور متوسط قرار دهید تا گیاه سرحال شود و سپس آنرا به مکانی پرنورتر انتقال دهید .

 45. مجید :

  سلام. وقتتون بخیر.
  حدود ۱۰ روز هست که ساقه های پتوس رو توی آب گذاشتم، ولی آب مورد نظر آب لوله کشی است، یعنی ممکنه کلر و املاح داشته باشه. آیا ممکنه به خاطر این دو مورد، ساقه ها هیچ ریشه ای نزدن؟
  متشکرم.

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر …. ۱۰ روز زمان زیادی نیست که شما منتظر ریشه زدن پتوس هستید کمی صبور باشید ریشه دار شدن قلمه پتوس ۲۰ تا ۳۰ روز زمان نیاز داره و استفاده از آب لوله کشی مشکلی برای ریشه دار شدن قلمه به وجود نمیاره

 46. هدیه :

  سلام وقتتون بخیر من پوتوس هام رو وقتی قلمه میزنم تا وقتی تواب هستند خیلی سرحال و سالمن اما وقتی میکارم تو گلدون پژمرده میشن ریشه هاشونم زیاد بلند نیست یعنی زود از اب به خاک منتقل میکنم .علتش چی میتونه باشه?

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … زمانی که پتوس را داخل آب ریشه دار میکنید به علت اینکه دائما داخل آب بوده به این محیط عادت میکند . زمانی که پتوس را به خاک منتقل میکنید به مدت ۱۵ تا ۲۰ روز باید همواره خاک را مرطوب نگه دارید تا گیاه به شرایط جدید عادت کنه و سرحال بشه در ضمن استفاده از کودهای تقویت ریشه مثل ۱۰-۵۲-۱۰ کمک زیادی به گیاه میکنه برای ریشه زایی و در نهایت برگ دهی ..

 47. ندا علیزاده :

  سلام
  من گیاه پتوس ابلق دارم حدود ۱ ماهی خریدم کنار پنجره جنوبی گذاشتم نور شدیدی نداره اما تو‌ روز نور از پشت پرده های نازک بهش میخوره،آب هفته ای یکبار میدم اما نوک برگها میسوزن،خاکش عوض کردم خاک برگ و خاک ماسه ای قاطی کردم چون خاک قبلیش خیلی سنگین بود و خیس میموند،لطفا راهنمایی کنید چرا این طوری میشه؟ ممنون

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .وقتی آبیاری بیش از اندازه باشد برگهای پوتوس دچار سوختگی میشود .بهتر است آبیاری را زمانی انجام بدید که خاک کمی خشک شده باشد .اگر آبیاری پوتوس را به همین نحو انجام میدهید و باز برگها دچار سوختگی میشود باید زهکش گلدان و زهکشی خاک را بررسی کنید .

 48. ندا علیزاده :

  سلام
  من یک پتوس نئونی دارم
  هفته ای یکبا بهش آب میدم خاکش هم خاک برگ و ماسه ای هست.از پنجره جنوبی نور میگیزره رنگ برگهاش زرد میشه حالت نئونی ندارن
  امکان گذاشتن عکس نبود لطفا علت میشه بهم بگید.مرسی

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .نور پنجره ی جنوبی برای گیاه پوتوس نئون خیلی زیاد است .پوتوس نئون به نور ملایمتری نیاز دارد .بهتر است گلدان پوتوس را کمی دورتر از پنجره قرار دهید تا رنگ برگها طبیعی شود .

 49. الهام :

  سلام وقتتون بخیر
  سوال من اینه که اگر از نوک ساقه جوان قلمه بگیرم رشد اون ساقه قطع میشه و برگ جدید نمیده؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .هرس سرشاخه ی پوتوس و تمام گیاهانی که بند یا گره دارند باعث متوقف شدن رشد گیاه نمیشود و حتی اگر این کار در فصل رشد انجام شود عاملی برای فعالتر شدن ریشه و رشد بهتر گیاه میشود .اما اگر بخواهید از آن ساقه ی جوانی که قطع کرده اید بعنوان قلمه استفاده کنید و آنرا ریشه دار کنید , در صورت داشتن گره یا بند ریشه دار میشود در غیر اینصورت قلمه ی جوان پوتوس توانایی ریشه زایی ندارد

 50. علیرضا :

  سلام
  پتوس من خزه دار هست
  یک مدته هزارپا زده
  دو سری به فاصله ۱۵ روزه بهش سم سوین دادم اما همچنان از بین نرفته
  چکار کنم؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .برای خلاص شدن از جانداران موجود در خاک مانند هزارپا و کرمها نیازی نیست از سم استفاده کنید , بهترین راه حل این است که وقتی آنها را روی خاک یا گیاه مشاهده میکنید , آن ها را بردارید چون تعدادشان در گلدان زیاد نیست .

 51. مهسا :

  باسلام. من یه گلدان پتوس دارم که احساس میکنم ساقه های گیاه مقدار کمی سبزی خودشون رو ازدست دادن و برگهای جدید سوزنی میشوند.ابیاری گلدون تا خاکش خشک نشده انجام نمیشه نور خیلی خوبی هم بهش میرسه.فقط پتوسم این مشکل رو نداره گلدان انتاریوم هم همین مشکل رو داره
  با تشکر

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .اگر منظورتان از سوزنی شدن ,لوله شدن برگها باشد ,گیاه شما دچار آفت شده اند و باید با سموم مخصوص گیاهان سمپاشی شوند .معمولا لوله شدن برگها بعلت وجود آفاتی مانند شته یا لاروهای بسیار ریز و زرد شدن ساقه بعلت وجود آفت شپشک آردآلود ایجاد میشود .برای از بین بردن هر دو آفت میتوانید از سم ایمیداکلوپراید ۳۵ درصد برای سمپاشی استفاده کنید . معمولا این نوع آفات به دلیل رطوبت بالا و تهویه ی نامناسب به وجود می آیند بهتر است رطوبت را کم و تهویه را مناسب کنید .

 52. زهرا :

  سلام.وقتتون بخیر.گیاه پتوس من به محضی که برگهای تازه درمیاره خشک و سیاه میشن.علتش چیه؟نورش مناسبه.

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .سیاه و خشک شدن برگهای جدید گیاه پوتوس ,میتواند از آبیاری زیاد یا نوسان دما باشد .بهتر است به گیاه پتوس زمانی آب بدید که خاک کمی خشک شده باشد و اگر خاک گلدان متراکم شده و آب به خوبی در آن نفوذ نمیکند , الان بهترین موقع برای تعویض گلدان و خاک است .بررسی کنید که زهکش ته گلدان باز باشد . .

 53. مهسا :

  باسلام. من یه گلدان پتوس دارم که احساس میکنم ساقه های گیاه مقدار کمی سبزی خودشون رو ازدست دادن و برگهای جدید سوزنی میشوند.ابیاری گلدون تا خاکش خشک نشده انجام نمیشه نور خیلی خوبی هم بهش میرسه.فقط پتوسم این مشکل رو نداره گلدان انتاریوم هم همین مشکل رو داره
  با تشکر

 54. ریحانه :

  سلام
  من سه تا پتوس دارم، بعد از اینکه خونمو عوض کردم، هر سه تا حالشون بد شد، اما دو تا شون اکی شد، اما یکی دیگه روز به روز داره بدتر میشه، نوک سوختگی گرفته، فقط قدش رشد میکنه و برگهای با فاصله داره، و دونه دونه برگهاش داره زرد میشه.
  تا همین چند روز پیش هم شرایطش با اون دو تا کاملا یکسان بود
  ولی از وقتی که اون دوتا رو از کنارش برداشتم حالش بدترم شده.
  لطفا منو راهنمایی کنید??‍♀️??

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .تغییر محل نگهداری گیاهان آپارتمانی میتواند باعث واکنش نشان دادن گیاه شود .البته در بیشتر مواقع گیاهان آپارتمانی با محیط جدید سازگاری پیدا میکنند .زمانی که محل گیاه تغییر میکند بهتر است ابتدا گیاهانتان را در مکانی با نور و دمای متوسط نگه دارید تا به محل جدید عادت کنند . اگر پتوس شما ابلق باشد کمبود نور میتواند باعث فاصله دار شدن برگها شود .اما زردشدن برگهای پتوس و سوختگی برگها از افراط و تفریط در آبیاری و نوسان دما میتواند باشد .سعی کنید خاک گلدان کمی خشک شود و بعد به گیاه آب دهید و اگر آب از ته گلدان خارج نمیشود زهکش را بررسی کنید و در صورت بسته بودن زهکش گلدان آنرا باز کنید .گلدان را در در مکانی قرار دهید که دمایش کمی خنکتر باشد .

 55. elhamzamanifar :

  با سلام و احترام. قلمه پتوس را یک هفته پیش کاشته ام. پس از چند روز در سطح خاک گلدان
  چیزی شبیه تار عنکبوت مشاهده شده است. لطفا راهنمایی بفرمایید.با سپاس

 56. محمدرضا :

  سلام خسته نباشید
  من جدیدا چند تا از برگهای گیاه پتوسم رو که دیدم انگار بعضی جاهاش خورده شده بود و یه حشره سیاه اندازه مورچه هم روش دیدم،چند جای دیگشم حال خوردگی داره.
  لطفا کمکم کنید.

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .گباه پتوس شما دچار آفت شده و خوردگی برگها به همین علت است میتوانید با سموم حشره کش مانند سوین یا دیازینون گیاه را سمپاشی کنید .البته اگر تعداد آفت کم باشد میتوانید آنرا از روی گیاه بردارید .

 57. مهسا :

  باسلام.ببخشید یه گلفروشی به من گفت کودهای مایع زود فاسد میشن استفاده نکن حالا دارم ازتقویتی پودری استفاده میکنم ایا میتونم همونو تو گیاه پتوسی که تو اب نگهداری میشه داد یا نه حتما باید مایع تهیه کنم؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .از لحاظ فساد کود مایع با جامد فرقی ندارد .وقتی تاریخ انقضاء کود یا سم سر میرسد و کود تغییر رنگ میدهد دیگر قابل استفاده نیستند .اگر پتوس ی که داخل آب است رشد خوبی دارد نیازی به کوددهی ندارد .و اگر پتوس نیاز به کوددهی دارد بهتر است ابتدا دوز کمی از کود را در آب حل کنید و بعد به اندازه ی یک قاشق چایخوری در آبی که پتوس در آن قرار دارد بریزید .مراقب باشید که از مقدار زیاد کود استفاده نکنید چون باعث سوختگی و زرد شدن برگها میشود .

 58. مهسا :

  ممنون از جواب خوب و کاملتون. اگر لطف کنید گیاهانی رو هم که میشه تو اب نگهداری کرد رومشکلی براشون پیش نیاد رو معرفی کنید ممنون میشم

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر . ممنون از اینکه همراه کافه گلدون هستید .اکثر گیاهان در آب ریشه میزنند .شاید بتوان سالها یک گیاه را در آب نگه داشت اما بالاخره باید به خاک انتقال پیدا کنند زیرا با ادامه داشتن زندگی در آب به مرور ضعیف و در نهایت از بین میروند .تنها گیاهان آبزی مثل نیلوفرهای آبی و سایر گیاهان آبزی در آب دوام میآورند .

 59. ساجده :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام . من پتوس ام رو یک سال میش خریدم از حدود دو ماه پیش شروع به بیحال شدن کرد . هرچند در عین حال رشد میکرد و جوانه میزد اما از برگ های پایین شروع به بیحال شدن تا کم کم به بالا میرسید تا الان که دیگه برگ ها زردشدن . روند خراب شدنشون هم خیلی اهسته اهسته بود .من که کلا از خوب شدنش ناامید شدم ولی مخوام ببینم مشکلش چی بود که گلدون بعدیم اینطوری نشه ..

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .گرمای زیاد و افراط و تفریط در آبیاری و بسته بودن زهکش عوامل زرد شدن و سوختگی برگهای پتوس است.گیاه را در محلی که کمی خنکتر باشد قرار دهید وهرموقع خاک خشک شد به گلدان آب دهید .اسپری کردن آب روی برگها در مواقعی که رطوبت کم است میتواند پتوس را شاداب کند .

 60. sphr :

  سلام خسته نباشید عذر میخوام
  من چهارتا پتوس دارم که همشونو سه روز یکبار آب میدم دوتاشون رشد خوبی دارن و اوکی هستن اما دوتاشون حالت پژمرده دارن و برگاشون زرد میشه نور همشونم یکسان و نور افتاب مستقیم بهشون نمیخوره و یکیشون حالت خورده خوردگی داره خیلییی ممنون میشم اگه کمکم کنید?

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .گیاه پتوس شما به آفت دچار شده و باید با سموم حشره کش مانند سوین یا دیازینون سمپاشی شود .

   • بهار :

    سلام وقتتون بخیر
    چندوقت پیش یدونه پتوس زیبا هدیه گرفتم
    واقعا دوستش دارم..دمای اتاق خوبه زیر نور مستقیم نیست و خب نور اپارتمان هم خیلی زیاد نیست..اب دهی هم چند روز یکباره اما هر روز مقداری اب روی برگهاش اسپری می کنم!رشدش هم خوبه کلی جوونه زده
    چند روز پیش متوجه شدم برگ ها و قسمتی از ساقه ها داره تیره میشه و همون قسمت خشک میشه!
    حتی برگ های کوچولو و جوونه هایی ک جدیدا در اورده بود کامل قهوه ای و خشک شده بودن..نزدیک ریشه هم دو یا سه تا برگ ها ب فاصله چند روز زرد شده بودن!..
    فورا برگ هایی ک لکه قهوه ای داشتن رو چیدم و برگ های زردو جدا کردم..
    الان بعد از چند روز میبینم قسمت زیری ساقه ای ک برگ هارو به شاخه اصلی وصل میکنه سیاه شده …
    ممنون میشم راهنماییم کنید :((((

    • ویدا کاظمی :

     سلام وقتتون بخیر .به نظر میرسد گلدان برای گیاه پتوس بسیار کوچک شده بهتر است گلدان را کمی بزرگتر کنید و از خاک سبک برای گیاه استفاده کنید .زمانی که خاک رطوبت دارد و برگها شاداب هستند نیازی به آبیاری و غبارپاشی نیست .نور محیطی که دارید برای گیاهتان کافی است .آبیاری زیاد باعث سیاه شدن برگها و پوسیدگی ساقه میشود .

 61. منصور :

  سلام گیاه پتوس من چند هفته ای است که برگهاش زرد شده و رشدش هم متوقف شده البته قبل از عوض کردن گلدان گیاه سالم بود و رشدش هم خوب بود ولی از وقتی که گلدان و خاکش رو عوض کردم بعضی از برگها زرد شده و رشدش هم متوقف شده در ضمن هر ۳-۲ روز آب بهش میدم و نور غیر مستقیم بهش میخوره لطفا راهنمایی کنید.

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .گاهی اوقات در اثر تعویض گلدان و آسیب دیدگی ریشه گیاه واکنش نشان میدهد و زرد شدن برگها واکنشی است که گیاه شما به تعویض گلدان نشان داده است .بهتر است گلدان پتوس را در مکانی خنکتر با تهویه ی کافی قرار دهید و هرموقع خاک گلدان خشک شد به گیاه آب دهید به مرور گیاه شاداب میشود . تا گیاه شاداب نشده از کوددهی خودداری کنید .

 62. زهرا :

  سلام وقتتون بخیر پتوس من بدون اینکه جا و شرایطش تغییر کنه ساقه های بلندش دارن رنگشونو از دست میدن ولی برگها هنوز سبزن مشکلش چیه ؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .اگر منظورتان زرد شدن ساقه است , به علت افراط و تفریط در آبیاری و گرم و خشک بودن محیط این مشکل به وجود می آید .بهتر است گلدان را در مکانی خنک با تهویه ی خوب قرار دهید و هر موقع خاک گلدان خشک شد به گیاه آب دهید .اگر ساقه های پتوس بلند است میتوانید با هرس کردن به شادابی گیاه کمک کنید .

 63. فاطمه :

  با سلام و تشکر از سایت بسیار خوب و مفیدتون من یک گلدون گل ناز دارم که در بالکن زیر یک سبد گذاشتم اما برگ های آن گوچک و نصفه نیمه و زنگ آن هم سبز مایل به روشن است با اینکه به آن کود مایع و آهن هم میدهم و سم پاشی هم کردم برگ های آن هم سمپاشی کردم و میخواستم ببینم چرا برگ های آن پهن و سبز پررنگ نیست ممنون

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .انواع گل ناز برای رشد بهتر و گلدهی زیاد به نور مستقیم خورشید نیاز دارند و در مکانهای سایه رشد خوبی ندارند و به مرور ضعیف میشوند .بهترین کود برای انواع ناز کودهای پتاس بالا هستند و نیازی به دادن کود آهن نیست .زیرا کودهای پتاس بالا در ترکیبات خود مقدار کمی آهن دارند که نیاز گل ناز را برطرف میکنند .کوددهی زیاد نیز باعث روشن شدن رنگ برگها میشود .برای مدتی کوددهی را قطع کنید .

 64. علی :

  سلام پتوس من پس از جا به جایی برگهایی که میده (دو سه برگ )کاملا لول هستند و باز نمی شن می خوام بدونم مشکلش چیه

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .علت لوله ای ماندن برگهای جدید گیاه پتوس میتواند آبیاری کم و رطوبت کم محیط و وجود آفت باشد . با بررسی این عوامل و برطرف کردن آنها مشکل گیاه باید حل شود .در غیر اینصورت باید از نظر وجود آفت مورد بررسی قرار بگیرد و با سم مناسب سمپاشی شود .

 65. Meli :

  سلام ، من یک گیاه پتوس دارم ، فکر کنم ۳ یا ۴ سال باشه که دارمش ، متاسفانه چند روز پیش با افشانه برگهاش رو آبیاری کردم و آن را در نور آفتاب قرار دادم ، و پس از ۲ روز که رفتم سراغش همه ی برگها قهوه ای و نرم و پلاسیده شدن …میخوام بدونم امکان احیاش وجود داره یا باید بندازمش دور ؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر اگر ساقه سبز و سالم باشد میتوان آنرا احیا کرد .میتوانید تمام برگهای سوخته شده را از گیاه جدا کنید و گیاه را در آب قرار دهید تا دوباره شروع به برگدهی کند .پتوس به نور مستقیم حساس است و سریع دچار سوختگی برگ میشود .

 66. ثنا :

  با سلام من یک پتوس ابلق دارم قبلا هر دو روز یکبار بهش اب میدادم و خیلی خوب و سریع رشد میکرد بعد متوجه شدم که بهتره یکم ابیاری ش رو کمتر کنم و الان میبینم کمتر از قبل رشد میکنه. ایا فقط من. اینجوری فکر میکنم یا مقدار ابیاری تو رشدش تاثیر داره؟؟ و سوال دوم اینکه: من پتوسم و قلمه زدم و مستقیم کاشتمش تو خاک و توی اب نزاشتمش الان از خاک در بیارمش بزار تو اب یا همون بزارم بمونه؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .میزان آبیاری و منظم بودن آبیاری در رشد گیاهان تاثیر مستقیم دارد .زمانی که آبیاری تان منظم است و گیاه در شرایط رشدی خوبی قرار دارد , تغییر در روند آبیاری به وجود نیاورید زیرا باعث توقف رشد گیاه میشود . سوال دوم : نیازی نیست قلمه ها را به آب انتقال دهید در همان خاک هم ریشه دار میشود فقط باید خاک همیشه کمی رطوبت داشته باشد نه کم و نه زیاد

 67. مرضیه :

  سلام من گیاه پتوس سفیددارم که بعلت پشه زدن سم پاشی کردم و خاکش رو هم عوض کردم ولی الان برگ های جدیدش که درمیان نصف برگ سوخته است و برگ های جدیدخیلی ریز هستن. چکار باید بکنم؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .افراط و تفریط در آبیاری و تهویه ی نامناسب محیط میتواند باعث سوختگی نوک برگهای پتوس شود . اگر از خاکی غیر از خاکبرگ استفاده کردید باید بصورت دوره ای به گیاه کود دهید .هرس کردن سرشاخه ها میتواند باعث درشت تر شدن برگها شود .اگر محیط نگهداری گیاه خشک و بدون تهویه است , گلدان را در مکانی قرار دهید که هوای متعادل داشته باشد و غبارپاشی گیاه میتواند مفید باشد .

 68. ترنج :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام روزتون بخیر یک گدان پوتوس دارم حالش خوب بود چند روزه روی برگها سوراخ ایجاد شده ودوبرگش هم از ریشه زردشده که بنده جداشون کردم ممنون میشم راهنمایی کنید تا از چه سم وکودیاستفاده کنم

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .علت سوراخ شدن برگهای پتوس وجود آفات جونده است .مانند کرمها و یا لارو ها و یا حلزون های بسیار ریز .بهتر از سموم حشره کش برای دفع آفات استفاده کنید .سمومی مانند سوین و یا دیازینون و مالاتیون این آفات را از بین میبرند .

 69. Nahid.nikoei1372 :

  سلام وقتتون بخیر من یه مدتی گل پتوسم وسط برگ ها حالت خورده شده یاسوراخ میشن وسربعضی ازبرگ های بزرگ زرد میشه علتش چیه؟

  • ویدا کاظمی :

   سام وقتتون بخیر . علت سوراخ شدن و خوردگی برگ پتوس این است که گیاه شما به یک آفت جونده دچار شده است .(مانند لارو بعضی از حشرات ) میتوانید برای از بین بردن این آفت از سم سوین یا دیازینون استفاده کنید .

 70. محمدامین :

  سلام.من تازه یه پتوس خریدم.من همون موقع که خریدم،گلدان را عوض کردم اما داخلش یکسری جونور سفید بود و شبیه به بچه کرم بود.حالا این بچه کرم است یا هزارپا؟ چه نوع سمی استفاده کنم؟ میشه منو کامل راهنمایی کنید.

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .لارو بعضی حشرات مانند پروانه و بعضی از سوسکها بصورت کرم هستند که از ریشه های نازک گیاه و یا برگها تغذیه میکنند .برای از بین بردن این آفات میتوانید از سموم حشره کش مانند دیازینون و سوین استفاده نمایید .معمولا یک قاشق چایخوری سم را در یک لیتر آب حل کرده و روی برگها و ساقه ی گیاه و خاک اسپری کنید .سمپاشی را در ساعات گرم روز و در مکان سربسته انجام ندهید .در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید و مراقب باشید سم با پوست شما تماس پیدا نکند .

 71. Mhdc :

  سلام ببخشید پتوس من بعضی از برگاش زرد میشن بعضیاش از سر برگ خشک میشه… حتی اون برگایی ک جدید درمیاد زرد میشه

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .علت زرد شدن برگهای پتوس میتواند خشکی و گرمای محیط و تشنگی گیاه باشد .البته گاهی اوقات خاک نامناسب و زهکشی بد گلدان و تهویه ی نامناسب و وجود برخی آفات ریشه ای ، میتواند موجب زرد شدن برگهای گیاه شوند .اگر به گیاه کود میدهید بهتر است کوددهی را فعلا قطع کنید .

 72. فقیهی :

  سلام گیاه پتوس من ازساقه شکست وقسمتی درخاک ست ساقه ازبالادرحال زردشدن به پایین ست قسمت پایین گیاه جوانه زده ودرحال بزرگ شدن وحال چیکارکنم که اززردشدن ساقه به پایین جلوگیری کنم تاگیاه خراب نشه

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .هرگاه گیاه صدمه ی فیزیکی ببیند ممکن است بصورت زرد شدن برگ یا ساقه واکنش نشان بدهد .بهتر است قسمتی که دارد زرد میشود را جدا کنید و گیاه را در مکانی با دمای مناسب قرار دهید .مکانی که زیاد گرم نباشد .

 73. مهدیه :

  سلام من پتوسمو قلمه زدم و همه چی خوبه فقط برگ های جدیدی که داده بسیار کوچک هستند و بعد از اونها دیگه رشدی نداشته واینکه گلدونش به نظرم بزرگه.چون تازه کاشتم تا حالا بهش کود ندادم

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .کوچک بودن برگهای جدید و توقف رشد گیاه پتوس میتواند نشانه ی کمبود مواد غذایی باشد .اگر فکر میکنید که گلدان پتوس بیش از حد بزرگ است میتوانید شاخه هایی را که آویزان شده بر روی سطح خاک گلدان قرار دهید تا در خاک ریشه کرده و گلدان را پر کنند .برای تغذیه ی پتوس هم میتوانید از کود سه بیست استفاده کنید .البته بهتر است مدتی از زمان تعویض گلدان بگذرد بعد کوددهی را شروع کنید .

 74. Ali gholamshahy :

  سلام . چند ماهی میشه که پتوس خریدم ساقه هاش و برگ هاش با اینکه رشد خوبی دارن ولیکن از رنگ سبز به رنگ زرد تغییر رنگ دادن و ساقه هاش زرد کم رنگ شدن . اگه امکان داره راهنمایی کنید باتشکر

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .زرد شدن برگها و ساقه ی پتوس میتواند در اثر کمبود آبیاری و یا گرمای محیط به وجود آمده باشد .البته وقتی گیاه در حال رشد است گاهی اوقات قسمتهایی از ساقه که تازه روییده است ممکن است به رنگ زرد و یا کرم رنگ باشد , و بعد از گذشت مدتی , رنگ آن قسمتها به رنگ سبز تغییر پیدا میکند و این طبیعی است .برای دریافت راهنمایی بیشتر و دقیقتر لطفا عکسی واضح از مشکل گیاه برایمان ارسال کنید .

 75. Mahdie :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام من ۲ تا پتوس حدود یک ماه پیش خریدم و خوب بود یک هفته پیش گلدونشو عوض کردم خودم و یکیشون خیلی وا رفته شده و برگاش نازک شده و بی حاله بردم گلخونه دیروز گفت ریشه هاش پوسیده یکم قیچی کرد و خاکشو عوض کرد یکمم کود خریدم پاش ریختم بنظر شما حالش بهتر میشه ؟ یا بهتره که ساقه هاشو قلمه کنم تو اب بزارم ریشه کنه بعدا بکارم ؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر . بهتر است ساقه را قلمه بگیرید و در آب ریشه دار کنید بعد در همان گلدان بکارید .گیاهی که ریشه ندارد نیازی به کوددهی ندارد و گاهی اوقات ممکن است کوددهی باعث آسیب دیدن گیاه شود . به گلدان اصلی گه گیاهان ریشه دار در آن قرار دارند میتوانید بصورت دوره ای (هر دو هفته یکبار ) کود بدهید اما به قلمه ها کوددهی نیازی نیست , تنها کافیست که قلمه ها را در آب قرار دهید و هرروز آب را تعویض کنید تا ته قلمه حالت لزج پیدا نکند .

 76. سحر :

  سلام وقتتون بخیر
  پتوس من سه تا مشکل داره که نمیدونم عامل هر سه تا مشکل یه چیزه یا نه
  بعضی از برگها به شکل نقطه ای قهوه ای میشن و حالت سوختگی بعد از همون ناحیه سوراخ میشن
  بعضی از برگام قهوه ای نشده یه سوراخ خیلی تمیز میشه اصلا حالت خوردگی و قهوه ای و سوختگی نداره سوراخه ، کاملا گرد و منظم
  یه مشکل دیگه م اینه که برگهای جدید همون گلدون هم نقطه های قهوه ای میزنه و برگه نصفه و بدشکل و پیچ خورده درمیاد

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .علت سوراخ شدن و پیچ خوردگی برگها ی پتوس وجود حشره ی آفت است که باید گیاه را با سم حشره کش سمپاشی کنید .اما قهوه ای شدن برگها میتواند از آبیاری زیاد و خاک نامناسب و گاهی اوقات بیماری قارچی باشد که با تنظیم آبیاری و یا سبک کردن خاک مشکل برطرف میشود .برای سمپاشی میتوانید از سم حشره کش سوین استفاده کنید .سمپاشی را در فضای سربسته انجام ندهید و نکات بهداشتی را در هنگام سمپاشی رعایت کنید .

 77. زهرا :

  سلام من تازه دوروزه یک پتوس گرفتم. که تو خونه دقت کردم یک سری برگ هاش سوراخ داره.
  داخلشم هزارپا هست ممنون میشم راهنمایی کنید چیکارکنم

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .میتوانید برای از بین بردن حشرات از سموم حشره کش مخصوص گیاهان مانند سم سوین یا دیازینون استفاده کنید .

 78. Mona :

  سلام خسته نباشید من چندین پتوس دارم که توی اب نگهشون میدارم و کنارهم هستند(توی بطری های متفاوت)پشت یکی از برگ هام دونه های ریز سفید و مشکی زده من با اب شستمشون رفتن میشه بگین چی هستند و باید کار خاصی بکنم؟نیاز هست از بقیه ی گلهام جداش کنم؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر بعلت گرما و رطوبت و یا تهویه ی نامناسب برگها دچار بیماری قارچی شده اند .بهتر است بطریها را در مکانی با تهویه ی بهتر و حتی الامکان کمی خنک قرار دهید .

 79. مرضیه :

  سلام وقتتون بخیر. من گیاه پوتوس رو بعد از ریشه زدن در آب در خاک کاشتم. رشدش خوبه ولی هر برگ جدیدی که در میاد کناره هاش بنظر جویده میاد. من هم با سم قارچ کش بنومیل ابیاری کردم و کود سه بیست هم بهش دادم. ولی همچنان برگ های جدید کناره هاشون جویده است.. ظاهر گیاه رو بررسی کردم آفتی ندیدم ولی چند تا پشه گلدان اطرافش دیدم که اونو هم با سم پشه گلدان آبیاری کردم. الان باید چکار کنم که برگ های جدید سالم دربیاد؟؟ خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید. عکس گیاه رو براتون ارسال میکنم.

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .معمولا خرده شدن برگهای جوان پتوس نشان دهنده ی این است که گیاه به آفت حشره دچار شده است .لارو حشرات بسیار ریز هستند و از برگهای جوان و نرم گیاه تغذیه میکنند میتوانید از سم سوین یا دیازینون برای از بین بردن این آفات استفاده کنید .

 80. هما :

  سلام روز خوش
  من پوتوس هام رو داخل آب که می گذارم ریشه خوبی می دهند اما به محض انتقال به گلدون پژمرده میشن. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر . گاهی اوقات به دلیل نامناسب بودن بافت خاک و یا آسیب دیدن ریشه ها در زمان انتقال به خاک , ممکن است گیاه مدتی بیحال شود بهتر است چند روزی به گیاه زمان بدهید تا با محیط جدید سازگار شود .بعد از انتقال به خاک گلدان را در مکانی با تهویه ی خوب و کمی خنک قرار داده و هرگاه خاک گلدان خشک شد آب روی گیاه اسپری کنید .استفاده از خزه بر روی سطح خاک گلدان میتواند به تامین رطوبت و تحریک گیاه به رشد کمک کند .

 81. سهیل :

  با درود و سلام
  من یک پتوس سیاه دارم(فکر کنم نام لاتین آن Desana Bronze Sweet Potato Vine باشد). نگهداری و تکثیر آن چگونه است؟ یکبار قلمه زدم و آن را در آب قرار دادم ولی از بین رفت. از پتوس های دیگر(سبز و ابلق و نئون و …) هم ظریفتر است.
  لطفا راهنمایی فرمایید.

 82. مريم :

  سلام
  وقت بخیر
  من بیشتر اد یک ساله که پتوس ابلق دارم
  گلدونم نور غیرمستقیم میگیره و تقریبا هفته ای دوبار آبیاری میشه،رشد ساقه ها خوبه و بلند شدن اما تازگی متوجه شده از جایی که ساقه داخل خاک شده کمی زرد شده و توی خاک سست هست،اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .اگر زردی ساقه ی پتوس به همراه پوسیدگی و قهوه ای شدن ریشه باشد بعلت آبیاری زیاد ویا بسته شدن زهکش این مشکل به وجود آمده است .اما اگر ساقه زرد و پوسیدگی ندارد بعلت نوسان دما میتواند این مشکل ایجاد شده باشد .سعی کنید گلدان را در مکانی با دمای یکنواخت کمی خنک قرار دهید .

 83. زینب :

  باسلام من پتوس قلمه زدم هنوز توی آبه یه برگ خیلی کوچیک که کوچیکتر از یه بند انگشته درآورده و داره باز میشه. قبلا هم داشتم همینطوری شد وقتی کاشتم همونطور ریز ریز و نزدیک بهم درمیومد و بزرگ نمیشد درحالیکه گیاه مادر برگای بزرگی داره. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .برای درشت شدن برگهای پتوس باید بصورت متناوب گیاه را هرس کنید .گیاه مادری چون بعلت برداشت قلمه , هرس هم میشود بنابراین برگهای درشت تری دارد .گیاه جوان که تازه ریشه دار شده باید بعد از کاشته شدن در خاک و رشد متناسب , سرشاخه هایش هرس شود تا به مرور برگها درشت تر شوند .

 84. محمد :

  سلام روزتون بخیر من یک نوع پتوس برگ انجیری و همینطور پتوس معمولی دارم من چطور می تونم این گیاه رو به بزرگ ترین حالت ممکن در بیاورم و کود مخصوص ان چیست. و یک چیز دیگر هم که دیگر که پتوس برگ انجیری من وقتی برگ های جدید می دهد بدون شیار هستند باید چکار کنم ممنون میشم از راهنمایی شما

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .هرس در مورد مونسترا و پتوس و اکثر گیاهان , باعث درشت تر شدن برگها و ضخیم و قوی شدن ساقه میشود . میتوانید برای این منظور گیاه را در فصل رشد , یعنی بهار و تابستان هرس کنید تا گیاه قویتر و برگها بزرگ تر شوند . البته دادن کود های فسفر و پتاس هم میتواند باعث محکم و درشت شدن برگها شود . کوددهی را باید در فصول رشد هر دو هفته یکبار انجام دهید . پتوس حصیری برای رشدی خوب به نور کافی نیاز دارد . میزان نوردریافتی میتواند در شکل و فرم برگها تاثیرگذار باشد .بهتر است گلدان را در مکانی با نور کافی قرار دهید .

 85. فیاضی :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام . وقتتون بخیر .
  گیاه پوتوس من برگهای خوبی داره و رشد خوبی هم داره اما روی ساقه اش دونه های قهوه ای به وجود آمده و ساقه ای که به برگ متصله بعضی قسمت های روش حالت خشکی پیدا کرده. آفت زده؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر . لکه های برجسته ی قهوه ای رنگ برروی ساقه ی پتوس , ریشه های هوایی هستند که با حس کردن رطوبت برروی ساقه ایجاد شدند .این نقاط نشانه ی بیماری نیستند . آثار خشکی یا سفیدک های سطحی در محل اتصال دمبرگ به ساقه ممکن است در اثر رسوب املاح آب به وجود آمده باشد .اگر املاح آب منطقه ای که سکونت دارید زیاد است , بهتر است گیاه را با آب جوشیده سرد شده غبارپاشی کنید .

 86. ستاره :

  سلام خسته نباشین ? من گیاه پیتوس رو سه هفتس ک گذاشتم تو آب و قلمه زدم ولی هیچ کدوم ریشه نزده و اینک جدیدن نوک چند تا از برگاش مث حالت سوخته شده ،یه روز در میون هم آبو عوض کردم ولی تغییری ندیدم میشا راهنماییم کنین ?

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .در داخل آب یک تکه زغال بیاندازید و گلدان را در مکانی با دمای مناسب (کمی خنک) و تهویه ی کافی قرار دهید .اگر انتهای ساقه لزج و سیاه شده آنرا قیچی کنید .

  • زهرا :

   سلام داخل تمام گلدان هایم کرم های ریز و درشت مشاهده کردم سم کاربندازیم و دیزودین خریدم اگه با این دو سم مشگل گلدان هایم برطرف میشه لطف کنید بگین هر چند وقت و تا چه مدت این کارو انجام بدم

   • ویدا کاظمی :

    سلام وقتتون بخیر .سم دیزودین برای سمپاشی مناسب است .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید . دوبار با فاصله ی دو هفته سمپاشی را انجام دهید و بعد سمپاشی را قطع و شیوه ی نگهداری را بهبود دهید تا گیاه دوباره به آفت دچار نشود .

 87. تهرانی :

  سلام پتوس من برگهاش بیحال و افتاده شده و برگهای زیرین ب نوبت زردمیشه هفته ای یکبار ابیاری میشه و نور و دما مناسبه از وقتی خریدم هزار پا داشت و ۴بار تاحالا سم دادم اما هنوزم هزارپا داره .علت این بیحالی و زردی چیه ؟ممکنه بخاطر نبود مواد مغذی باشه؟

   • فاطمه :

    از سم سوین جدیدا پشه هم زده و ی سری حشره سفیدرنگ ک فکر کن لارو پشه هستن داخل زیر گلدونی هستن

    • ویدا کاظمی :

     سلام وقتتون بخیر .اگر بعد از سمپاشی دوباره آفت را مشاهده کردید باید دو هفته ی بعد سمپاشی را تکرار کنید . بعد از سمپاشی رطوبت را کمتر کنید .

 88. Za :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام و خسته نباشد دو عدد گلدان پتوس دارم ک چند تا از برگاش حالت برامدکی پیدا کرده و رشد برگ کم شده و خواستم زیر کلدان رو تمیز کنم کرم های ریزی در زیر گلدان مشاهده کردم خواهشمندم راهنمای کنید

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .گیاه پتوس شما دچار آفت شده است .بهتر است با سموم حشره کش مخصوص گیاهان مانند مالاتیون یا دیازینون و یا سوین سمپاشی شود .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید .

 89. zahra :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام وقت بخیر دو عددگلدان گل پتوس دارم که یکیش رشدش کم شده و اون یکی هم برگاش حالت برامدگی داره و یه دونه از برگاش کم کم رنگش زرد میشه و من متوجه زیر گلدانی شدم ک داخلش کرم های ریز و زیادی هستند من دیروز به گل هام یک قاشق چایخوری داروی کاربندازیم را داخل یک لیتر اب حل کروم و دادم ممنون میشم راه نمایم کنید که چیکار کنم میترسم گلم ازبین بره

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .کاربندازیم یک سم قارچ کش است و برای از بین بردن آفت حشره مناسب نیست . سموم سوین , مالاتیون , دیازینون سموم مناسبی برای از بین بردن این آفت هستند .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید .

 90. محمد :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام. وقت بخیر. دو روز پیش، یکی از برگهای پتوس من زرد شد افتاد امروز هم یه دونه دیگه. نگاه کردم دیدم نوک اکثر برگهاش قهوه ای شده.افتاب مستقیم نمیخوره بهش. هوا هم جریان داره. کولر مغازه هنوز روشنه. دما هم بین ۲۳ تا ۲۶ هست. دلیلش از نظر شما چی میتونه باشه؟ آیا قارچ؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .علت زرد شدن برگهای پتوس میتواند از افراط و تفریط در آبیاری و یا گرمای محیط باشد .چون گیاه در محل کار قرار دارد طبیعتا در اوقاتی که در محل کار حضور ندارید تهویه ی محیط نامناسب و احتمالا محیط گرم است .بهر حال سعی کنید آبیاری را در زمان خشکی خاک انجام دهید و گلدان در مکانی با دمای یکنواخت و کمی خنک قرار داشته باشد .قهوه ای شدن نوک برگها هم میتواند هم بعلت آبیاری زیاد و نامناسب و هم خاک نامناسب باشد .لابلای برگها را با دقت بررسی کنید و ببینید که اثری از وجود آفت هست یا خیر ؟ اگر آبیاری منظم و به اندازه و تمام شرایط برای گیاه ایده آل است میتوانید یکبار با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی نمایید .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید .

 91. ماهرو :

  سلام. ببخشید پتوس من رشدش خوبه ساقه هاش بلند شدن نورش هم خوبه. هفته ای دو بار آب میدم. ماهی یکبار کود سه بیست. ولی الان حدود یک ماهه که از وسط یکی از ساقه هاش برگهاش درحالی که سرحالن یکی یکی به ترتیبزرد میشن. به نظرتون قارچه؟ یا گلدون کوچک شده؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر . خیر بیماری قارچی نیست .کوددهی را قطع کنید گلدان را در مکانی با تهویه ی بهتر و دمای یکنواخت و کمی خنک قرار دهید . اگر مشکل ادامه پیدا کرد ساقه ی بیمار را حذف کنید .

 92. زینب :

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من پتوسمو یه ماهه کاشتم ریشه ش حدود یکی دو سانت بود. هفته ای دوبار آب میدم. نورش متوسطه . هر دوهفته کود مایع و جاش هم سرد نیست. دو تا برگ جدیدش که قبل ریشه دارشدن داشت باز نشده گوششون سوخته . چرا؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .علت باز نشدن برگها و لوله ای ماندن میتواند وجود آفت باشد .لارو بعضی حشرات از برگ تغذیه میکنند این موجودات قابل دیدن نیستند و از احوالات گیاه متوجه وجود این آفات میشویم .میتوانید با سم سوین یکبار گیاه را سمپاشی نمایید .کوددهی را قطع کنید و تا بهار آینده به گیاه کود ندهید .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید .

 93. پادنا :

  سلام من یه پتوس گرفتم یکی از برگاش انگار خورده شده. ابلق نیست اما بعضی از برگاش مثل ابلق شده میشه راهنماییم کنید سایتتون خیلی خوبه

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر سپاس از لطف شما نسبت به کافه گلدون .علت خورده شدن برگهای پتوس میتواند وجود آفات جونده باشد .بهتر است گیاه را با سم دیازینون سمپاشی نمایید .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید . علت اینکه برگها به حالت ابلق در آمده اند میتواند هم کوددهی زیاد باشد و هم اینکه واریته ی پتوس شما از ابتدا ابلق بوده و به علت قرار داشتن در محیط کمنور سبز شده , و در حال حاضر گیاه چون نور کافی دریافت میکند در حال بازگشت به شکل اصلی خود است .

 94. زینب :

  خیلی ممنون از پاسخگوییتون
  برای افزایش سرعت ریشه زایی تو اب میشه از قرص ld استفاده کرد؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .پتوس گیاهی با رشد سریع است و در آب به راحتی ریشه دار میشود . استفاده از قرص ال دی برای گیاهان مناسب نیست .اگر میخواهید گیاهانتان را تقویت نمایید بهتر از کودها ی مخصوص گیاهان در فصل رشد استفاده کنید .

 95. زهره :

  سلام و وقت بخیر ؛ من چندتا قلمه پتوس داخل آب دارم که همه شون هم ریشه دارن و شرایط مشابه ! ولی الان ۲تاشون یه قسمت از ساقه شون زرد شده! یکیشون قسمتی از ساقه که داخل آبه و دیگری قسمتی از ساقه که بیرون آب قرار داره علتش چیه؟ اون قسمت ساقه رو جدا کنم؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .علت تغییر رنگ دادن ساقه های پتوس در آب میتواند ناشی از نوسان دمای محیط باشد .البته قلمه ی پتوس وقتی در آب ریشه دار میشود بس از اینکه ریشه ها به اندازه ی کافی رشد کردند باید گیاه به خاک انتقال داده شود زیرا پتوس نمیتواند مدت زمان زیادی در آب زندگی کند .بهتراست قسمتهای زرد شده را جدا و گیاه را در گلدان با خاک مناسب بکارید

 96. ریما :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام وقت بخیر. من به پتوسم هفته ای دوبار آب میدم. گاهی آب اسپری میکنم. جاش خیلی گرم نیست و نورشم متوسط . علتش چیه که برگای جدید به این روز میفتن؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .علت سیاه شدن برگهای پوتوس افراط و تفریط در آبیاری و یا بسته شدن زهکش و یا خاک نامناسب و رطوبت بالای محیط است .بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید .اگر فکر میکنید که خاک گلدان متراکم است و سبک نیست میتوانید از خاک سبکتری برای گیاه استفاده نمایید .

 97. هانیه :

  سلام وقتتون بخیر باشه
  گیاه پتوس من دچار آفت شده و سوراخ‌هایی شبیه جویدگی وسط بر‌گ‌هاش دیدم.
  اگه بخوام از سم دیازینون استفاده کنم ، چقد سم لازمه و چند بار باید سم‌پاشی کنم؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .جویده شدن برگهای گیاه توسط آفاتی مانند حلزون ها و رابها و یا کرم های برگخوار ایجاد میشود .این آفات بیشتر شیها فعالیت میکنند و از گیاه تغذیه مینمایند و روزها خود را در لابلای برگها یا زیر خاک یا زیر گلدان و اطراف لبه ی گلدان مخفی میکنند .برای پیدا کردن این آفات میتوانید شبها (در تاریکی )گیاه را زیر نظر بگیرید تا آفت را پیدا کرده و دور بیاندازید . سم دیازینون برروی حلزونها تاثیری ندارد و باید برای از بین بردن این آفات سمومی که بصورت طعمه در اطراف گلدان ریخته میشود استفاده کنید .اما دیازینون بعضی از کرمها را میکشد .بهتر است اول آفت را پیدا کنید .اگر موفق نشدید از سم استفاه کنید .یک قاشق چایخوری سم را در یک لیتر آب حل کنید و گیاه را با آن سمپاشی کنید .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید .

 98. پادنا :

  سلام وقتتون بخیر من پتوسم تا به الان هیچ رشدی نداشته توی این دو سه هفته که خریدمش هز هفته حدود یکی دوتا هزار گا از گلدون میده بیرون و این که دو بار در هفته آبیاری میکنم ۳ ثانیه بعد از آبیاری همون قدر آبی که دادم میریزه تو جا گلدون از گایین گلدونم هم سفالیه ممنون میشم راهنماییم کنید با سپاس از شما و سایت خوبتون

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .سپاس از لطف شما نسبت به کافه گلدون .پتوس در پاییز و زمستان رشد چندانی ندارد و در بهار و تابستان رشد میکند.اینکه آب به راحتی از گلدان خارج میشود بسیار خوبست و جای نگرانی ندارد . وجود هزارپا در خاک مخصوصا اگر خاکبرگ باشد طبیعی است اما اگر زیاد باشد میتوانید از سموم حشره کش برای از بین بردن این گیاهان استفاده نمایید .

 99. مجید :

  سلام وقتتون بخیر من یک گیاه پتوس دارم با ساقه های بلند. وقتی داشتم به گلدان بزرگتری منتقلش میکردم خیلی از ریشه هاش کنده شد.
  الان اکثر برگ هاش ریخته. به نظرتون صبر کنم برگ های جدید در میاره یا باید کلا بریده بشه ؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .برای اینکه گیاه زودتر سرحال شود بهتراست ساقه های آسیب دیده را هرس کنید و گیاه را کوتاه نگه دارید .میتوانید ساقه های هرس شده ی پتوس را در آب یا خاک دوباره ریشه دار نمایید و بعد از ریشه دار شدن به گلدان انتقال دهید .

 100. امیر مسعود :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام و درود
  گیاه پتوس بنده مدتی است رشد نمیکنه و برگ های ان در برخی قسمتها قهوه ای و خشک میشن نور غیر مستقیم هم دارد

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر وقتی گیاه پتوس تا این اندازه قد میکشد و بصورت گیاهی رونده به بالای دیوار هدایت میشود , به مرور گیاه ضعیف شده و چون آب و مواد غذایی به اندازه ی کافی به ساقه های بالایی نمیرسد و دما در بالا گرم تر است گیاه دچار ریزش برگ میشود .بهتر است بهار آینده گیاه را جوانسازی نموده و با هرس کردن به شادابی گیاه کمک نمایید .

 101. امیر حسین :

  سلام من یه دو عدد پتوس حصیری دارم به دلیل علفی رشد کردن از اولین برگ به بالا کات کردم بعد دو سه روز شروع به جوانه زنی کرد یک ماه صبر کردم قلم هایی که ازش گرفتم ریشه دار شن امروز در اوردک که یک گادن همه رو بکارم که گیاه های مادر ساقه داخل خاک زرد بودن دلیل چی هست اینم بگم گیاه رشد داره

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .زرد شدن ساقه ی پتوس حصیری میتواند بعلت نوسان دما یا نامنظم بودن آبیاری باشد .سعی کنید گیاه در مکانی قرار داشته باشد که تهویه ی خوبی داشته باشد و دمای یکنواخت داشته باشد .
   زهکش گلدان را بررسی کنید که باز باشد و اگر سایز گلدان بزرگ است مراقب آبیاری زیاده از حد باشید .

 102. هانیه :

  سلام وقت بخیر
  من چنتا گیاه پتوس دارم ک تو اب نگهداری میکنم کنار پنجره نورشم مناسبه ولی تا امروز هیچ کودی ندادم بهش گاهی با ابپاش ب برگاش اب اسپری میکردم چن وقته وسط برگ سوراخ شده و قهوه ای میشه یا بعضی ابتدای برگشون به خط قهوه ای می افته بی حال نیستن برگاش زرد نیست برگهای جدیدم جوونه زده ولی نمیدونم دلیلش چیه نمیدونم چه کودی بخرم میشه راهنماییم کنید اسم کود و اگ قارچ گرفته ضد قارچ رو بمن بگید مممونم از راهنماییتون

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر .علت سیاه شدن لبه ی برگهای پتوس میتواند رطوبت بالا و تهویه ی نامناسب محیط باشد .پتوس نیاز چندانی به کود ندارد و اگر خاک گلدان مغذی باشد مانند خاکبرگ یا خزه , نیازی به کوددهی ندارد .نور کافی و آبیاری منظم و درست و هرس سالیانه باعث قوی شدن و رشد مطلوب گیاه میشود .بهتره گلدان را در مکانی با دمای یکنواخت و تهویه ی مناسب قرار دهید . کمی رطوبت رسانی را کمتر کنید .و هر زمان خاک گلدان خشک بود به گیاه آب بدهید .سوراخ شدن برگ میتواند به دلیل وجود آفات جونده باشد میتوانید یکبار با سم دیازینون گیاه را سمپاشی نمایید .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید .

 103. یاس :

  سلام عرض میکنم
  وقت شما بخیر و شادی
  من چندین گلدان پتوس دارم که همه مبتلا شده اند
  در برگها سوراخهایی ایجاد شده ،لبه برگها از حالت صاف خارج شده و موجی و دالبر شده اند و لبه های ساقه تمام برگها حالت سوختگی داره و این گلدانهای پتوس پر ریشه های هوایی هستند روی شاخه ها تعداد خیلی زیادی نوود وجود داره
  آبیاری منظم و متعادل دارند ، نور ملایم پشت پنجره دارند و دمای معتدل منزل
  من عکسها رو هم براتون ارسال میکنم
  بسیار ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  سپاس

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر . تصویر گیاهان ارسال نشده است لطفا دوباره تلاش نمایید .
   اما در مورد مشکلات برگی گیاه پتوس با توجه به مواردی که بیان کردید , نشان میدهد که گیاه شما به آفت دچار شده و بهتره با سم دیازینون یا سوین سمپاشی شود .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید .

 104. زینب :

  https://uupload.ir/files/fih2_img_۲۰۲۰۱۱۲۸_۰۸۲۵۳۳.jpg
  https://uupload.ir/files/wt1d_img_۲۰۲۰۱۱۲۸_۰۸۲۵۳۹.jpg
  سلام وقت بخیر، من دو تا گلدون جدا پتوس داشتم که به هم پیچ خورده بودن و شاخه هاش یکی شدن بسیار سرحال و شاداب بودن، حس کردم گلدانشون کوچیکه از گلفرو‌شی اومدن تعویض کردن برامون و تو یک گلدان جدید منتقل کردن. الان با گذشت کمتر از ۲۰ ساعت برگ ها پژمرده و بی حال شدن و آویزون هستن و گلم دیگه طراوت خودشو از دست داده، خیلی نگرانشم، چیکار کنم دوباره حالش خوب بشه؟؟ لطفا راهنمایی کنید
  https://uupload.ir/files/04te_img_۲۰۲۰۱۱۲۸_۰۸۲۶۰۹.jpg
  اینم عکس شاخه ها و برگ های کوچکش هست که تازه میخواست رشد کنه ولی به این روز افتاده?
  یعنی گلم آسیب دیده و خراب شده؟؟ مکانشم همون جای قبلی هست لطفاً کمکم کنید
  عکس ها هم به صورت لینک فرستادم

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقتتون بخیر . بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی فصل بهار است .تعویض گلدان در زمان نامناسب میتواند باعث شود گیاه شادابی خود را ازدست بدهد .برای اینکه گیاه کم کم خود را با شرایط جدید سازگار نماید میتوانید گلدان را در مکانی با تهویه ی خوب قرار دهید و هر زمان خاک گلدان خشک بود به گیاه آب بدهید .با توجه به فصل رکود گیاهان مدت زمان زیادی نیاز است تا گیاه دوباره شادابی خود را به دست آورد .

نظرها بسته شدند.

           WhatsApp chat