در مرحله‌ی نهایی ثبت سفارش، میتوانید روز تحویل را انتخاب کنید.

در مرحله‌ی نهایی ثبت سفارش، میتوانید روز تحویل را انتخاب کنید.

راهنمای کامل نگهداری گیاه افوربیا تریگونا

کاکتوس افوربیا تریگونا

کاکتوس افوربیا تریگونا با نام علمی Euphorbia trigona، گیاهی از خانواده Euphorbiaceae است. این گیاه بومی آفریقای مرکزی، مناطق کویری و ساوانا بوده و همچنین به نام‌های شیر آفریقا، درخت مدادی، درخت شیر، کاکتوس شمعدان، African milk tree و  Candelabra cactus و Good luck plant و  Friendship cactus نیز معروف است. گیاه افوربیا تریگونا از ساکولنت‌های بسیار زیبا می‌باشد که به دلیل ساقه‌های خوش رنگ و چند وجهی، برگ‌های کوچک قرمز و مقاومت بالا در شرایط سخت طرفداران زیادی دارد. برگ‌های قرمز و جذاب افوربیا تریگونا روی زائده‌های ساقه تشکیل می‌شود که زیبایی این گیاه را دو چندان می‌کنند. همچنین برگ‌های آن معمولا در فصل زمستان می‌ریزند.

انواع گیاهان مقاوم

محصولات بیشتر

نگهداری کاکتوس افوربیا تریگونا بسیار ساده بوده و مقاومت بالایی در شرایط خشکی دارد. هم چنین تکثیر آن هم بسیار ساده می‌باشد. این گیاه از نظر ظاهر، شرایط نگهداری و تکثیر بسیار شبیه کاکتوس‌هاست اما از خانواده آن‌ها محسوب نمی‌شود و بوته‌ای و درختچه‌ای نیست. افوربیا تریگونا از ساکولنت‌های برگ‌دار است که این برگ‌ها طول عمر بالایی ندارند، اگر در فضای باز رشد کند، می‌تواند گل‌های کوچک سفید یا زرد تولید کند اما به ندرت در منزل شکوفا می‌شود. در این مقاله به آموزش نحوه نگهداری کاکتوس افوربیا تریگونا می‌پردازیم. پس همراه با ما باشید تا با یادگیری این نکات کلیدی، به شادابی و رشد این گل آپارتمانی ساق بلند زیبا در منزلمان کمک کنیم.

گل افوربیا قرمز

روش‌های مراقب از گیاه افوربیا تریگونا

برای نگهداری افوربیا، نیاز به خاک مرطوب، نور معتدل و تغذیه منظم داریم تا به شکل سالم رشد افوربیا تضمین شود. همچنین، حذف برگ‌های پژمرده و زخمی نیز مفید خواهد بود. در ادامه هریک از این موارد را به طور دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

پیش از آن باید بگوییم که اگر قصد خرید افوربیا تریگونا را دارید و نگران نحوه حمل یا بسته بندی این گیاه قد بلند هستید، کافه گلدون به شما اطمینان می‌دهد که حتی گیاهان بلند و بزرگ با کاغذهای گرافت و سلفون بسته‌بندی می‌شوند و این بسته‌بندی‌ها آنقدر زیبا و مستحکم بوده که مناسب هدیه دادن می‌باشند. همچنین لجستیک محصول از طریق ماشین‌های مخصوص کافه گلدون با سقف بسته و فایبرگلاس در محیطی کاملا تاریک و بی‌نور و دمای بین ۱۵ تا ۲۵ متناسب با هر فصل، انجام می‌شود.

نور مناسب افوربیا

کاکتوس افوربیا تریگونا نیاز به نور کافی و زیاد دارد. نور و تابش مستقیم آفتاب در فصل تابستان می‌تواند باعث سوختگی و قهوه‌ای شدن تنه گیاه شود پس در صورتیکه آن را در فضای بیرون قرار می‌دهید، باید از تابش مستقیم خورشید دور باشد. پنجره‌های جنوبی موقعیت ایده‌آل برای قرار گیری افوربیا است. این گیاه در سایه رشد می‌کند اما بهترین حالت رشد و برگ‌دهی در صورت قرار گیری در نور کامل غیر مستقیم دیده می‌شود.

 

کاکتوس افوربیا

نحوه آبیاری افوربیا 

افوربیا تریگونا مانند بسیاری از ساکولنت‌ها نسبت به آبیاری زیاد بسیار حساس بوده و آبیاری افوربیا به صورت نامنظم و بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن کامل گیاه می‌شود. همچنین در نگهداری افوربیا این نکته را در نظر بگیرید که آبیاری را هر زمان که سطح خاک به عمق دو تا سه سانت خشک شد، انجام دهید. پس جهت آبیاری گیاهان آپارتمانی نظیر این کاکتوس از باز بودن سوراخ‌های زهکش گلدان برای تخلیه آب اضافی اطمینان حاصل کرده و در فصول سرد آبیاری را کمتر کنید.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

خاک مناسب افوربیا

خاک مناسب افوربیا، سبک با زهکشی مناسب و بالا باید باشد. برای نگهداری افوربیا قرمز بهترین ترکیب خاک، ترکیبی از خاک برگ و ماسه و پیت ماس است. خاک‌های کاکتوس و ساکولنت هم برای افوربیا تریگونا مناسب هستند.

 

افوربیا قرمز

کود مخصوص افوربیا

کاکتوس افوربیا تریگونا نیاز بالایی به کوددهی نداشته و در فصل بهار و تابستان ماهی یکبار از کودهای مخصوص ساکولنت و کودهای پتاس بالا مثل NPK 12-12-36 به شکل رقیق شده می‌توانید استفاده کنید. درنظر داشته باشید که کوددهی در فصل پاییز و زمستان باید متوقف شود.

دما و رطوبت مناسب نگهداری کاکتوس افوربیا

افوربیا قرمز مانند بسیاری از ساکولنت‌ها بومی مناطق گرمسیری است و در دمای پایین تر از 5 درجه سانتی‌گراد گیاه یخ می‌زند. بهترین دما برای رشد افوربیا تریگونا دمای بین 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

تعویض گلدان افوربیا تریگونا

نیاز به تعویض هر ساله ندارد هر زمان رشد گیاه متوقف شد، گلدان را تعویض کنید. بهترین زمان برای این‌کار فصل بهار است.

بیشتر بخوانید: نکات طلایی در مورد تعویض گلدان

گل افوربیا قرمز

تکثیر افوربیا تریگونا

بهترین زمان برای تکثیر این گیاه فصل بهار است و تکثیر افوربیا تریگونا از طریق قلمه و بذر تکثیر می‌شود، که بهترین روش تکثیر گل کاکتوس افوربیا از طریق قلمه است:

1) با استفاده از یک قیچی ضدعفونی شده، قلمه‌هایی به طول 10 تا 15 سانتی‌متر را از پایه ساقه ببرید.

2) انتهای بریده شده را زیر شیر آب بشورید و قلمه‌ها را به مدت 48 تا 72 ساعت در فضای اتاق قرار دهید تا شیره گیاه خارج شده و پینه ببندد.

(شیره گیاه افوربیا تریگونا سمی است و در صورت تماس با دست و صورت می‌تواند باعث آلرژی و حساسیت بشود.)

3) برای ریشه‌زایی بهتر می‌توانید از هورمون ریشه‌زا استفاده کنید و سپس گیاه را در خاک مخصوص ساکولنت بکارید.

4) بستر کشت را در دمای 25 درجه قرار دهید.

5) تا زمان ریشه‌زنی قلمه‌ها خاک را هر روز از نظر رطوبت چک کنید.

6) بعد از گذشت دو هفته قلمه‌ها ریشه می‌زنند.

انواع زامیفولیا

محصولات بیشتر

سمی بودن گیاه افوربیا تریگونا

برگ‌های افوربیا تریگونا شیره‌ سمی دارد که در صورت تماس با پوست و صورت می‌تواند باعث سوزش و خارش شدید شود. در صورت بلعیدن، مشکلات گوارشی جدی ایجاد می‌کند، پس لازم است دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار گیرد.

 

افوربیا تریگونا

مشکلات و بیماری‌های رایج افوربیا تریگونا

افوربیا تریگونا نسبت به بیماری‌ها و آفات مقاوم است اما گاهی در صورت رعایت نکردن فواصل و مقدار آبیاری و مناسب نبودن شرایط محیطی گیاه دچار مشکلاتی می‌شود:

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

لکه‌های سفید و پودری کپک مانند در ساقه گیاه

آبیاری زیاد، رطوبت بالای محیط و تهویه‌ی نامناسب می‌تواند باعث بروز این بیماری قارچی بشوند. در صورت بروز این بیماری گیاه آلوده را از سایر گیاهان جدا کنید و با استفاده از سموم قارچکش مناسب مانند مانکوزب گیاه را سم پاشی کنید. سم پاشی در فضای باز و همراه ماسک و دستکش انجام شود.

پوسیدگی ریشه

در صورت آبیاری بیش از حد گیاه و بسته بودن سوراخ‌های زهکش گلدان خاک انتهای گلدان باتلاقی شده و در نتیجه باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن کامل گیاه می‌شود. برای رفع این مشکل آبیاری را کاهش دهید و هر زمان سطح خاک به عمق سه سانتی‌متر خشک بود آبیاری انجام شود. از خاکی با زهکشی مناسب استفاده کنید و از باز بودن سوراخ‌های زهکش گلدان اطمینان حاصل کنید.

زرد شدن برگ‌های افوربیا تریگونا

زرد شدن برگ‌ها نیز نشانه‌ای از آبیاری بیش از حد است. برگ‌های زرد شده به مرور شروع به ریزش می‌کنند.

خم شدن ساقه افوربیا تریگونا

در صورت افراط و تفریط در آبیاری، ساقه گیاه خم می‌شود. برای رفع این مشکل آبیاری را کاهش دهید و برای گیاه یک قیم قرار داده تا ساقه گیاه به آن تکیه دهد و آن را قائم نگه دارد.

افوربیا تریگونا

ریزش برگ‌های سالم

آبیاری کم و تشنه بودن گیاه، سرمای بیش از اندازه و وجود آفت می‌تواند باعث ریزش برگ‌های سالم گیاه بشود.

لکه‌های سوختگی روی برگ‌ها

غبار پاشی برگ‌ها زیر نور خورشید و قرار گیری گیاه در معرض تابش مستقیم آفتاب می‌تواند باعث لکه‌های قهوه‌ای در برگ بشود.

رشد علفی ساقه

در صورت قرار گیری گیاه در سایه و نداشتن نور کافی، گیاه بیش از حد بلند شده و رشد طولی دارد. برای رفع این مشکل باید گیاه را در محل پر نورتر قرار داده و جهت پرپشت شدن گیاه هرس منظم انجام شود. از آفات شایع افوربیا شپشک‌های آرد آلود، کنه تار عنکبوتی و  مگس سفید است. بدلیل ظاهر گیاه افوربیا تشخیص این آفات بسیار مشکل بوده و می‌توانند در بخش‌های ساقه و برگ پنهان شوند.

علائمی مثل پوشش سفید رنگ روی ساقه و پشت برگ‌ها، دیدن تار عنکبوت و زرد شدن برگ‌های گیاه می‌تواند نشان از وجود این آفات باشد. در صورت مشاهده این علایم نیاز به قرنطینه گیاهان آلوده و استفاده از سموم مخصوص حشره‌کش مانند مالاتیون و دیازینون طبق دستور توصیه شده روی بسته می‌باشد.

جمع بندی

در این مقاله شرایط نگهداری افوربیا را بررسی کردیم. دانستیم که  نور، خاک، آبیاری و تغذیه مناسب برای این کاکتوس چگونه باید باشد. همچنین مشکلات و بیماری‌ها گیاه افوربیا را شناسایی و راه‌حل‌های موردنظرش را ارائه دادیم. امیدواریم که موارد فوق برای شما مفید واقع شود. ممنون که مثل همیشه همراه کافه گلدون هستید.

تا مقاله بعدی، خدانگهدار.

جهت بازدید از صفحه کافه گلدون در اینستاگرام، کلیک کنید. 🙂

19 دیدگاه در “راهنمای کامل نگهداری گیاه افوربیا تریگونا

 1. شاکر گفت:

  سلام ودرودازمطالب مفیدتون بسیارممنون وسپاسگزارم🙏سوالی داشتم درمورد مشکلات گل آفوربیا:ساقه گل من پوستش ازش جداشدومن امروز این رو متوجه شدم علتش چی میتونه باشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🙏

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 2. علیرضا گفت:

  درود بر شما
  بسیار سپاسگزارم از اطلاعات مفید سایت خوب شما.موفق و سربلند باشید

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   سپاس فراوان از همراهی و حسن نظر شما

   1. علی گفت:

    با سلام گل من توی جابجایی خونه زمین خوردو از گلدان اومد بیرون بعد از مدت ۲ ماه کم کم تنه گل زرد شد برگ هاش ریخت و شیره گل تا اندازه چشم گیری خشک شده اما شیره داره ولی کم شده . لطفا راهنماییم کنید و سپاس

    1. shadi گفت:

     سلام و وقت بخیر 🪴
     لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
     https://forum.cafegoldoon.com/

 3. سید عباس هاشمی گفت:

  سلام، ممنونم از اطلاعات خوب و مفیدتون، موفق و پیروز باشید.

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   سپاس فراوان از همراهی و حسن نظر شما

 4. نوید گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات کامل و جامع
  من سر گیاهو بریدم جهت زدن جوانه های بیشتر و شاخه دادن گیاه،وای متاسفانه حدود دو ماه هست که گیاه از رشد افتاده و جوانه هم نزده.

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🙂
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 5. سمی کریمیان گفت:

  گیاه افوربیا من در قسمت تنه دچار سفیدک شده فکر کنم به خاطر نامناسب بودن زمان آبیاری. الان هم بی حاله.چکار کنم؟

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🪴
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 6. ولیزاده گفت:

  باسلام ،بعداز تعویض خاک وگلدان چه مدت زمان برای آبیاری لازم است

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🪴
   برای اینکه گیاهتون کمتر دچار تنش بشه پیشنهاد میشه به شرط رعایت فاصله آبیاری با آبیاری قبلی بعد از تعویض گلدان گیاهتون رو سیراب کنید.

 7. زهرا گفت:

  سلام گل من توی زمستون خیلی شاداب و پر برکت شد الان تمام برگها خشک شدن پارسال هم همینطور بود توی زمستون برگ میده الانچند تا از شاخه ها هم وسطهاش قهوه ای شدن و دو تا از شاخه ها هم خم شدن که مجبور شدم از تنه جدا بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. shadi گفت:

   سلام و وقت بخیر 🪴
   لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد.
   https://forum.cafegoldoon.com/

 8. ابوالفضل قانعی گفت:

  سلام وقت بخیر
  گل من بالای ساقه هاش رنگ سبز روشن شده من خودم حس‌میکنم برای رشد اما نمیدونم و نگرانم چون یک ماهه همینطوره

 9. افسانه گفت:

  قسمت بالای افوربیای من فقط رشد طولی داره چطور می تونم چند شاخه ایش کنم؟

 10. الهام گفت:

  سلام و وقت بخیر
  برای افوربیا و فیکوس کوددهی با کلسیم و پیشنهاد دادن خواستم از صحت این موضوع مطمئن بشم باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال سریع و مطمئن​
خدمات پس از فروش​
پرداخت از درگاه‌های مطمئن​
ضمانت سلامت کالا​

درباره ما

کافه‌گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 97 کافه‌گلدون، با تیم‌جوانی متشکل از متخصصین حوزه‌های مختلف به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.

سرمایه ما اعتماد شماست

سبد خرید