در مرحله‌ی نهایی ثبت سفارش، میتوانید روز تحویل را انتخاب کنید.

در مرحله‌ی نهایی ثبت سفارش، میتوانید روز تحویل را انتخاب کنید.

راهنمای کامل نگهداری گیاه اشک تمساح

اشک تمساح

اشک تمساح با نام علمی Kalanchoe Daigremontiana و نام انگلیسی Bryophyllum از ساکولنت‌های خانواده Crassulaceae یا گل نازیان می‌باشد. گل اشک نوب آفریقا و مناطق گرمسیری ماداگاسکار است. گل اشک تمساح به نام‌های  گل لوستر، اشک عروس، Alligator plant ، Mother of Thousands و هم معروف است. ارتفاع گل اشکی گاهی تا یک متر هم می‌رسد.

برگ‌های این گیاه دندانه دار، خالدار و به رنگ‌های سبز روشن با لبه‌های سیاه رنگ دیده می‌شوند. شاخ و برگ‌ها‌ی لوله‌ای شکل همراه با برگ‌هایی با نقوش تیره خالدار از ویژگی‌های بارز این گونه از کالانکوئه می‌باشد. گیاه اشک تمساح گیاهی است زنده‌زا و با ریختن جوانه‌های حاشیه برگ‌ها روی خاک مرطوب به راحتی تکثیر می‌شود.

انواع گیاهان مقاوم

محصولات بیشتر

گلدهی اشک تمساح

گل‌های گل اشک تمساح غالبا شکوفا نمی‌شوند، اما زمانی که شکوفا شوند به شکل خوشه‌های متشکل از گل‌های صورتی و شبیه لوستر وارونه دیده می‌شوند. به همین دلیل این گیاه به گیاه لوستر هم معروف است.

گلدهی اشک تمساح هر دو تا سه سال یکبار رخ می‌دهد و گل‌ها در زمستان شکوفا می‌شوند. گیاه اشک عروس قابلیت بالایی در تکثیر دارد و هر جا جوانه‌های برگ روی خاک بریزد می‌تواند تکثیر شود. به همین دلیل به مادر هزاران بچه (Mother of Thousands) معروف است.

این گیاه اغلب با گونه‌ی Kalanchoe delagoensis اشتباه گرفته می‌شود و شرایط رشد و صفات مشابهی دارد. گل اشک عروس شاداب و بخشنده می‌تواند در برابر خشکسالی مقاومت کند، اگرچه وقتی به طور منظم آبیاری می‌شود عملکرد بهتری نیز دارد. شرایط نگهداری اشک تمساح ساده‌ است و برای دوست‌داران تازه کار گیاهان آپارتمانی گزینه بسیار مناسبی می‌باشد.

اشک تمساح به سرما و رطوبت بالای محیط  نیز حساس است.

عکس گل اشک عروس

نگهداری گل اشک عروس و بیماری‌های رایج آن

گیاه اشک تمساح چقدر نور نیاز دارد؟

اشک تمساح مانند سایر گونه‌های گیاه کالانکوئه به نور کافی آفتاب نیاز دارد. پنجره‌های جنوبی در زمستان بهترین نور و نور غیرمستقیم از پنجره شرقی یا غربی در ماه‌های تابستان بهترین گزینه برای این گیاه است.

در صورت قرار گیری در سایه گل اشک رشد علفی پیدا می‌کند و در اگر در معرض تابش مستقیم خورشید قرار گیرد برگ‌های گیاه دچار سوختگی می‌شوند.

مقدار آبیاری اشک تمساح چقدر باشد؟

اشک تمساح از ساکولنت‌ها به حساب می‌آید و به دلیل برگ‌های گوشتی خود توانایی بالایی در ذخیره آب دارد و نیاز آبی بالایی ندارند. برای نگهداری اشک تمساح، بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک به عمق دو سانتی‌متر خشک شود سپس آبیاری را انجام دهید. آبیاری اشک عروس را در فصول سرد کمتر کنید. بدلیل برگ‌های گوشتی گیاه اشک تمساح، اگر آبیاری بیش از اندازه انجام شود گیاه مستعد پوسیدگی می‌شود.

بیشتر بخوانید: ازکجا بفهمیم گل نیاز به آب دارد

اشک تمساح

از چه خاکی برای گیاه اشک تمساح استفاده کنیم؟

گل اشک تمساح به خاکی سبک با زهکشی بالا نیاز دارد، خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت و خاکی با ترکیب خاک باغچه و پیت ماس و خاک برگ برای این گیاه مطلوب است. هم چنین گلدان گیاه اشک عروس باید سوراخ زهکش مناسب و کافی داشته باشد.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

کوددهی اشک تمساح چطور باشد؟

برای کوددهی گل اشک عروس در فصل بهار و تابستان از انواع کود مخصوص ساکولنت به شکل رقیق شده ماهی یکبار استفاده کنید. کوددهی را در فصول سرد متوقف کنید.

دما و رطوبت مناسب نگهداری اشک تمساح چقدر است؟ 

اشک تمساح بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است و در دمای 21 تا 28 درجه سانتی‌گراد بهترین حالت رشدی را دارد اما می‌تواند دماهای پایین حتی تا صفر درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل کند. جهت نگهداری گل اشک تمساح در خانه باید بدانید که  این گیاه نسبت به باد سرد خصوصا باد کولر بسیار حساس است.

گل اشک عروس بومی مناطق خشک و گرم است و نیاز رطوبتی بالایی ندارد و بدلیل برگ‌های گوشتی نیاز به غبار پاشی ندارد. رطوبت بالای محیط می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های قارچی در برگ‌ها شود.

عکس گل اشک عروس

هرس گیاه

بعد از گلدهی گیاه اشک عروس، شاخه‌های انتهایی را هرس کنید و اگر شاخه‌ای خشک و زرد شده بود حتما شاخه‌های آسیب دیده جدا شوند.

روش‌های تکثیر اشک تمساح

گل اشک تمساح تکثیر بسیار ساده ای دارد. متداول‌ترین روش‌های تکثیر این گیاه از طریق قلمه ساقه و جدا کردن جوانه‌های لبه برگ‌ها است.

تکثیر از طریق قلمه زنی ساقه

برای تکثیر اشک عروس از طریق ساقه، از قلمه‌های انتهایی استفاده کنید و بهتر است قلمه انتخاب شده دارای چند جفت برگ بالغ باشد.

بعد از جدا کردن قلمه‌ها با استفاده از قیچی ضد عفونی شده، آن‌ها را به مدت 24 تا 48 ساعت در دمای محیط قرار دهید تا پینه ببندند. قلمه‌های ساقه را در خاکی با زهکشی مناسب بکارید.

اشک تمساح

روش تکثیر اشک تمساح از طریق جوانه‌های لبه‌ی برگ

جوانه‌هایی روی حاشیه برگ‌های گل اشک تمساح تشکیل می‌شود که این جوانه‌ها بعد از اینکه دارای 4 برگ باشند از گیاه مادر جدا می‌شوند. در صورتی که بعد از جدا شدن روی محیط و بستر مناسب ریخته شوند قابلیت جوانه زنی و تکثیر دارند.

انواع گیاهان تصفیه کننده هوا

محصولات بیشتر

مشکلات و بیماری‌های گل اشک عروس

بی حال شدن برگ‌های اشک تمساح

در صورت کمبود نور و دمای پایین محیط برگ‌های گیته بی‌حال و پژمرده می‌شوند و برای رفع این مشکل گیاه را به محل پرنورتر منتقل کنید.

رشد طولی و علفی گیاه اشک تمساح

در صورت قرار گیری گل اشکی در سایه رشد عرضی و جوانه زنی برگ‌ها کاهش یافته و گیاه رشد طولی دارد. برای رفع این مشکل گیاه را به محل پر نور تر منتقل کنید.

سفیدک پودری روی گل اشک عروس

عامل این بیماری قارچ است که به شکل پوشش سفید رنگ روی برگ‌ها ایجاد می‌شود و باعث پژمردگی و خشک شدن برگ‌ها می‌شود. علت به وجود آمدن این بیماری ریختن آب روی برگ‌ها در هنگام آبیاری و تهویه نامناسب محیط است. قارچ عامل سفید پودری هوازی است و می‌تواند گیاهان مجاور را آلوده کند. پس در صورت مشاهده علایم سفیدک گیاه بیمار را قرنطینه کنید.

بیشتر بخوانید: انواع روش‌های از بین بردن قارچ گلدان

گیاه اشک تمساح

پوسیدگی ریشه اشک تمساح

از آنجایی که گل اشک از گیاهان ساکولنت به حساب می‌آید و بدلیل برگ‌های گوشتی خود توانایی ذخیره آب را دارد. در صورت آبیاری بیش از اندازه این گیاه مستعد پوسیدگی ریشه می‌شود. هم چنین بسته بودن سوراخ‌های زهکش گلدان می‌تواند باعث باتلاقی شدن خاک انتهای گلدان و در نتیجه آسیب به ریشه گیاه بشود. بین دو آبیاری اشک تمساح اجازه دهید سطح خاک کاملا خشک شود و در زمان آبیاری دقت کنید آب روی برگ‌ها ریخته نشود.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

کاهش رشد گیاه و ریزش برگ‌ها

در صورت استفاده از خاک فقیر و عاری از مواد غذایی و کوددهی نامناسب برگ‌های گیاه شروع به ریختن می‌کنند و رشد گیاه متوقف می‌شود. کوددهی در فصول بهار و تابستان با کودهای مخصوص ساکولنت‌ها به طور منظم انجام شود.

شپشک آرد آلود

در فصول گرم و زمانیکه تهویه مناسب در محل نگهداری گیاه وجود نداشته باشد، شاهد آفت شپشک آرد آلود خواهید بود. علایم وجود آفت به شکل پودر سفید یا نقاط سفید رنگ سطح زیرین برگ‌ها و نواحی اتصال برگ به ساقه دیده می‌شود.

شپشک با تغذیه از گیاه باعث ضعیف شدن گیاه و ریزش برگ‌ها می‌شود. برای درمان این آفت در مرحله اول از پنبه و الکل  استفاده کنید و پشت برگ و ساقه برگ را پاک کنید. برای از بین بردن کامل آفت از سموم شیمیایی سیستمیک مثل مالاتیون و کنفیدور استفاده کنید. سم پاشی در فضای باز و همراه ماسک و دستکش انجام شود.

البته شما با خرید از کافه گلدون دیگر نگران مشکلات گیاهانتان هم نخواهید بود؛ به چند دلیل:

۱) تمامی گیاهان در بهترین شرایط و متناسب با نیاز هر گیاه نگهداری شده و همگی توسط گیاهپزشک چک می‌شوند.

۲)پس از خرید، گلدان‌های شما از طریق ماشین‌های مسقف و ویژه کافه گلدون با دمای داخلی متناسب با هر فصل (فصول گرم تا ۲۵ درجه و فصول سرد تا ۱۵ درجه) و در محیط کاملا تاریک و بی‌نور، حمل شده و با رعایت اصول بهداشتی به دست شما می‌رسد.

۳)اگر هر سوالی از لحظه‌ای که تصمیم به خرید گیاه موردنظرتان را گرفتید تا پس از خرید و نگهداری برایتان پیش آمد، می‌‌توانید هم به قسمت گلیار در سایت مراجعه کنید و هم به پشتیبان‌های ما در واتسپ یا بخش چت سایت پیام دهید.

ممنون از شما که مثل همیشه همراه ما بودید.

امیدواریم مطالب فوق براتون مفید بوده‌ باشه.

تا مقاله بعدی، خدانگهدار.

جهت بازدید از صفحه کافه گلدون در اینستاگرام، کلیک کنید. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال سریع و مطمئن​
خدمات پس از فروش​
پرداخت از درگاه‌های مطمئن​
ضمانت سلامت کالا​

درباره ما

کافه‌گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 97 کافه‌گلدون، با تیم‌جوانی متشکل از متخصصین حوزه‌های مختلف به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.

سرمایه ما اعتماد شماست

سبد خرید