بنجامین بیماری و راه درمان

بیماری های بنجامین

بیماری های بنجامین از قبیل ریزش برگ بنجامین ، سوختگی نوک برگ بنجامین ، رشد کم بنجامین ، آفت بنجامین را با خواندن این مقاله بشناسید و درمان کنید. همچنین با شیوه هرس کردن بنجامین و زمان تعویض گلدان بنجامین آشنا شوید.

پس برای بهتر شناختن بنجامین و بیماری های بنجامین با ما همراه باشید

بیماری های بنجامین

 

 

سوختگی نوک برگ‌های بنجامین به چه علت است ؟

سوختگی نوک برگ‌های بنجامین که از بیماری های بنجامین است به دلایل زیر می‌تواند باشد :

۱- نور خیلی زیاد و آفتاب مستقیم

۲- رطوبت کم هوا

بیماری های بنجامین

ریزش برگ‌ بنجامین ابلق به چه علت است ؟

ریزش برگ‌ بنجامین یکی از بیماری های بنجامین است.

در صورتی که برگ‌ها زرد شده و سپس می‌ریزند ، می‌تواند به علت آبیاری بیش از اندازه و خاک باتلاقی باشد.

از باز بودن سوراخ زهکش گلدان اطمینان حاصل کنید.

اما اگر برگ‌ها به صورت سبز می‌ریزند می‌تواند به علت‌های زیر باشد :

۱- جابجایی

۲- هوای سرد

۳- آبیاری با آب سرد یا کلردار

۴- کم آبی

۵- نور کم

خرید بنجامین

آپارتمانی ها

بنجامین بلک

۱۳۵,۰۰۰ تومان

آپارتمانی ها

بنجامین ابلق

۱۳۰,۰۰۰ تومان

آپارتمانی ها

بنجامین ابلق

۱۳۰,۰۰۰ تومان
مشاهده موارد بیشتر

 

ریزش شدید برگ‌های بنجامین به چه علت است ؟

ریزش شدید برگ بنجامین یعنی ریزش در حدی است که گیاه تقریبا بی‌برگ میشود اما جوانه‌ها هنوز وجود دارند.

در این موارد بهتر است که شاخه‌های خشک را هرس کنید و شروع به کوددهی کنید تا گیاه دوباره شروع به برگ‌دهی کند.

بیماری های بنجامین

آفت بنجامین به چه شکل است ؟ دانه سفید روی برگ‌ بنجامین به چه علت است ؟ دانه سفید مثل پنبه روی ساقه بنجامین و برگ آن به چه علت است؟

این علائم نشان دهنده آفت زدن بنجامین و بیماری ‌های بنجامین شما است.

برای از بین رفتن آفت بهتر است از سم استفاده کنید.

بهتر است از شستن برگ‌های آفت زده با مایع ظرفشویی و آب خودداری کنید.

زیرا مواد شیمیایی تولید شده‌ای که مخصوص گیاهان نیست می‌تواند به گیاه آسیب وارد کند.

رشد کم بنجامین به چه علت است ؟ اگر نور هم مناسب باشد دلیل رشد کم بنجامین چیست ؟

نور خوب به تنهایی به معنای تامین شرایط ایده‌آل گیاه نیست.

شما باید فاکتورهای دیگر را هم در نظر داشته باشید.

گیاه را کوددهی کنید و اگر مدت زیادی است ( بیشتر از یکسال ) که در یک گلدان نگهداری شده و گلدان برای گیاه کوچک شده است ، گلدان گیاه را عوض کنید.

بیماری های بنجامین

حشره‌ داشتن خاک بنجامین را چطور می‌توان درمان کرد ؟

( به جز سم راهی را معرفی کنید که شیمیایی نباشد. زیرا در منزل پرنده‌ای داریم که آزاد است. )

اگر خاک بنجامین شما حشره‌دار شده است بهتر است بسته به نوع آفت از سموم استفاده کنید. اما اگر نمی‌توانید از سموم برای از بین بردن آفات استفاده کنید، برخی راهکارهای طبیعی برای از بین بردن آفات را بسته به نوع آفت می‌توانید امتحان کنید. قرار دادن چسب زرد ، گذاشتن چند حبه سیر روی خاک گلدان ، و یا استفاده از دارچین می‌تواند در از بین بردن آفات موثر باشد. اما به خاطر داشته باشید که ایت راهکارهای طبیعی برای سم‌زدایی دیرتر از راه‌های شیمیایی تاثیر می‌گذارند و میزان تاثیر نیز به مقدار کمتری خواهد بود.

بیماری های بنجامین

فرق بنجامین با بنجامین آمستل چیست ؟

بنجامین آمستل از خانواده بنجامین‌ها است ولی این گیاه مانند بنجامین حساس نیست و مقاومت بیشتری دارد. اما به خاطر داشته باشید که این گیاه هم به نور خوب نیاز دارد.

حتما بخوانید

تعویض گلدان بنجامین چه زمانی است ؟

تعویض گلدان بنجامین به میزان رشد گیاه شما بستگی دارد.

اگر گیاه شما رشد خوبی دارد و سرحال و شاداب می‌باشد حدودا سالی یکبار گلدان آن را عوض کنید.

اما اگر بنجامین رشد کمی دارد بهتر است این مدت را طولانی‌تر در نظر بگیرید.

بیماری های بنجامین

رشد کم بنجامین به چه علت است ؟

( چند سال است که رشد زیادی نداشته است )

رشد کم بنجامین می‌تواند به دلیل کمبود مواد مغذی و کمبود نور محیط گیاه باشد.

اگر گیاه شما چند سال است که رشد کمی دارد و اندازه گلدان برای آن مناسب است ، بهتر است بدون تکاندن خاک نزدیک ریشه و خیلی آرام خاک روی گلدان و اطراف آن را تعویض کنید.

 

نور بنجامین چه میزان باید باشد ؟ آبیاری بنجامین چه میزان باید باشد ؟

آبیاری گیاه بنجامین را باید زمانی انجام دهید که خاک سطح گلدان خشک شده باشد. برای آبیاری هم از آب فاقد املاح و هم دمای محیط استفاده کنید. میزان نور برای بنجامین هم نور زیاد غیرمستقیم است.

خرید گیاهان مقاوم

آپارتمانی ها

سانسوریا مینیاتوری

۱۰۰,۰۰۰ تومان

آپارتمانی ها

زامیفولیا

۱۷۰,۰۰۰ تومان
مشاهده موارد بیشتر

 

هرس کردن بنجامین را توضیح دهید.

بنجامین گیاه حساسی است و بهتر است که کمتر هرس شود.

از طرفی در هرس‌های سنگین و ناگهانی بنجامین با ریزش برگ اعتراض می‌کند.

بهتر است هرس را در فصل پاییز انجام دهید. برای زیباتر شدن گیاه باید شاخه‌های پایینی را کوتاه کنید.

برای جلوگیری از شوکه شدن گیاه بهتر است هرس را به تدریج انجام دهید.

بیماری های بنجامین

رشد کم بنجامین در فصل پاییز به چه علت است ؟

بنجامین در فصل زمستان و پاییز خواب است.

به همین دلیل از گیاه توقع رشد را نداشته باشید.

همینکه گیاه شرایط سخت دمایی را تحمل می‌کند و ریزش برگ ندارد ، باید بدانید که حال گیاه شما خوب است.

 

برای پرسیدن سوالات خود درباره بیماری های بنجامین میتوانید در قسمت دیدگاه مشکل گیاه خود را مطرح کنید.

کارشناسان کافه گلدون به صورت رایگان پاسخگو خواهند بود.

بیماری های بنجامین

65 thoughts on “بنجامین بیماری و راه درمان

 1. پ :

  سلام وقت بخیر. من چند ماه پیش یک گلدون بنجامین ابلق به خونه آوردم که از روز اول تا حالا برگ ریزی بسیار شدید داره یعنی هر روز دست کم ۷-۸ تا از برگهاش مثل چوب خشک میشن و می‌ریزن بطوریکه دوتا از شاخه‌هاش کاملا خشک و لخت شدن!
  من گلدون رو پشت پنجره شمالی گذاشتم و هر هفته با آب چند روز مونده و هم دمای اتاق آب میدم. تقریبا هر ماه هم بهش کود آهن یا کود پتاس میدم اما هیچ فرقی نکرده، البته مرتب جوونه جدید میزنه و برگ جدید میده اما نه به اون تعداد که برگ می‌ریزه. میشه لطفا راهنمای کنید؟

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقتتون بخیر.در کل بنجامین گیاه حساسی است و ریزش برگ محدود در ابتدای جابجایی طبیعی است اما اینکه ریزش برگ گیاه شما قطع نشده به دلایل دیگری میتونه باشه مثل آبیاری کم .اگر آبیاریتون همون هفته ای یکباره که خودتون فرمودین برای این گیاه کمه و علت خشکی و ریزش برگ ها هم به همین دلیله.ضمن اینکه نور پنجره شمالی برای بنجامین ابلق کمه و بهتره پشت پنجره جنئبی که نور بیشتری دریافت میکنه قرار بگیره.

  • علی :

   سلام وقت بخیر .درخت بنجامین ما تقریبا ۳ سال میشه فقط یک سال اول خوب بوده از یک سال به بعد شروع کرده به آفت زدن حشر افتادن.در پاییز اولیه زمستان حرس کردیم از سم استفاده کردیم بهتر شد تا اینکه برگهای سبز زد. کمی که رشد کرد از ساقه به تنه درخت بصورت پوکی و پژمردگی شده.ما نه گلدان ونه خاک تو این ۳سال تعویض کردیم.
   لطفا راهنمایی کنید اگر امکان هستش براتون عکس بفرستم

   • ویدا کاظمی :

    سلام وقتتون بخیر .پژمرده شدن ساقه ی گیاه بنجامین نشانه ی این است که گیاه شما به علتهای نامنظم بودن آبیاری و یا نوسان داشتن دما و رطوبت و حمله ی آفات و نامناسب بودن خاک دچار آسیب جدی شده است .گیاه بنجامین گیاه حساسی است و زمانی که به این شدت دچار آسیب میشود تقریبا نمیتوان برایش کاری انجام داد .اما اگر حدفاصل بین طوقه ی گیاه تا ساقه های پژمرده هنوز سبز و سالم است میتوانید ساقه های خشک را قطع کنید و گیاه را درمکانی با تهویه ی خوب بگذارید , اگر ریشه ها و آوند گیاه آسیب جدی ندیده باشد احتمال دارد دوباره شروع به رشد سالم نماید .

 2. فرهاد فراهانی :

  سلام یه بنجامین داشتم که همه نکاتش رو رعایت میکردم ابیاری رو بعد از خشکی سطح خاک انجام میدادم ،نور زیاد و غیر مستقیم ، ابیاری با اب جوشیده و روزی ۲،۳ بار اب اسپری میکردم ولی تمام برگاش خشک شد و ریخت و اکثرشون سبز بود- الان یکی دیگه گرفتم و همین حالت رو رعایت کردم داره کم کم شروع به ریزش میکنه برگها سبز و میریزه – محلول سم و کود و قارچ کش هم با دوز پایین به هر دوشون داده ام – لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

  • مرضیه درخشان پور :

   سلام و وقت بخیر.ذکر نکردین که آبیاری چند روز یک باره.اما علائمی که گفتین مربوط به آبیاری کم میشه.نیازی نیست سطح خاک کامل و عمقی خشک بشه و در این فصل باید حدود هفته ای ۳ بار این گیاه رو آبیاری کنید

 3. شيما :

  سلام خسته نباشید الان مدتیه برگهای بنجامین ابلق من شروع به ریزش کرده روی خیلی از برگاش رگه های قهوه ای هستش روی چند تا از برگاش خالهای قهوه ای تعداد کمی از برگاش هم نوکاش قهوه ای شده مشکلش چی میتونه باشه؟پشت پنجره جنوبی هست آبیاریش دو بار در هفته کوددهی ماهی دوبار اسپری آب هم هرروز

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر
   سوختگی نوک برگ ها به جز خشکی هوا (که چون شما غبارپاشی روزانه دارید فکر نمیکنم به این دلیل باشه) احتمالا به دلیل نور و گرمای زیاد هستش ،سعی کنید خیلی به پنجره نزدیک نباشه یا اشعه آفتاب مستقیم روی گیاه نیفته .لکه ها و رگه های قهوه ای هم میتونه به دلیل غبار پاشی در نور آفتاب رخ بده اما اگر ریزش برگ هم داره لکه های قهوه ای احتمال داره قارچ هم باشه چون غبار پاشی روزانه دارید شرایط رو برای ظهور قارچ ها فراهم میکنید و در کل بهتره حتی اگر گیاهتون قارچ نداره حدود ماهی یک بار جهت پیشگیری از قارچ کش رقیق شده هم استفاده کنید.با توجه به شرایط نگهداریتون علت رو بررسی کنید.

 4. شوکا :

  سلام، ممنون از مطالب مفیدتون
  حدود یک سال و نیم هست که بنجامین ابلق دارم، سال گذشته به نسبت خوب جوونه زد و رشد داشت. ولی امسال جوونه ای نداره و برگهای قبلی شروع به ریزش کردن. چند روزی هست برگهای سبز به حالت پژمرده و اویزون روی ساقه هستن.
  جای گلدون محاور پنجره جتدبی هست طوریرکه به برگها افتاب نمیخوره و هفته ای یک بار ابیاری میکنم و یه روز درمیون به برگها آب اسپری میکنم.
  ممنون میشم برای مشکل پژمردگی و توقف رشد، راهنماییم کنید

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر.توقف رشد به این دلیله که خاک گلدان شما توی این یک سال و نیم مواد مغذیش رو از دست داده و یا باید لایه های رویی خاک رو با خاکی غنی جایگزین کنید و یا با کوددهی گیاهتون رو تقویت کنید.و پژمردگی برگ ها میتونه به دلیل آبیاری کم باشه چون هوا خیلی گرمه و هفته ای یک بار آبیاری توی این فصل مناسب نیست.هر ۳ الی ۵ روز یک بار خاک رو چک کنید اگر خشک بود آبیاری کنید.یا میتونه به دلیل وجود قارچ هم باشه باید چک کنید که لکه و مورد مشکوکی روی گیاهتون نباشه.اما در کل بهتره هر چندماه یک بار از قارچ کش هایی که به منظور پیشگیری هستن استفاده بشه

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقتتون بخیر.گیاه شما دچار قارچ شده با سم بنومیل یا مانکوزب گیاه رو هر دوهفته یک بار سمپاشی کنید تا علائم از بین برن

   • محمدرضا :

    سلام من یک سم از گلخانه خریدم که روش فقط نوشته سم برای همین مشکل تارعنکبوتی و دونه های قرمز زیر برگها.میتونم اونو استفاده کنم؟

 5. ریحان :

  سلام. چند هفته پیش از گلخانه بنجامین خریدم در حین خرید متوجه گوله هایی روی سطح خاک شدم که به ریشه و ساقه متصل بود از فروشنده سوال کردم گفت غده های پیوندی هست، گلدان تعویض کردم اما یکی از غده ها به صورت کامل زیر خاک نرفت و روی سطح خاک موند همون ساقه ایی که غده داره شروع کرد به خشک شدن کامل این غده ها آفت و بیماری یا نه برای خود ریشه و طبیعی هست؟؟

 6. معصومه :

  سلام
  من حدود سه ماه پیش بنجامینم رو خریدم اوایل خیلی خوب بود و اصلا هم ریزش نداشت.
  الان بنجامینم برگای جدیدش خیلی خوب و بزرگن و رشد خوبی داره
  ولی برگای قدیمی تر مدام در حال کوچیک شدن هستند و اغلب حالت لوله ای پیدا میکنن و شادابی شاخه های پایینی و قدیمی تر از بین رفته.
  آبیاریش هم منظم و بادقت انجام میدم تقریبا دوبار در هفته به میزان کافی.
  جاش هم ثابته نورشم کافی و مناسبه
  نمیدونم مشکلش چیه?
  هفته ای چند تا از برگای قدیمیش هم ریزش داره.

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام و وقت بخیر با توجه به اینکه این اتفاق فقط برای برگ های قدیمی افتاده امکان داره از کمبود مواد مغذی خاک باشه.گیاه برای اینکه بتونه به رشدش ادامه بده از مواد مغذی برگ های قدیمی استفاده میکنه و همین باعث ریزش اون ها میشه.بهتره براش از کود کامل گیاهان آپارتمانی استفاده کنید

 7. سارا :

  سلام، من چند ماهی میشه که بنجامین بلک در منزل دارم، آبیاری مناسب انجام میدم و گیاه از نور جنوب برخورداره، ولی چند روزه به شدت برگهاش زرد میشه و میریزه. آیاه گیاه بخاطره نزدیک شدن فصل پاییز به این شکل شده؟

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام و وقت بخیر.این گیاه به تغییر شرایط محیطیش بسیار حساسه و خیلی زود واکنش نشون میده.بررسی کنید که در نزدیکی منبع گرما نباشه یا سرمای هوایی که از پنجره میاد براش اذیت کننده نباشه.یا با سرد شدن هوا ممکنه به آب کمتری احتیاج داشته باشه و باید چک کنید هاک رطوبتش رو از دست بده سپس گیاه رو آبیاری کنید.اگر همه شرایط ثابت بوده گیاه باید به لحاظ وجود قارچ و آفت بررسی بشه

 8. مليحه سالاري :

  سلام، درخت بنجامین من حدود سه هفته است که شاخه هاش کاملا خشک میشن و الان نصف گیاه بطور کامل خشک شده و برگهای خشک شده اش روش هست، نصف درخت خشکیده و نصف دیگر سبزه، جابجا هم کردم چون پشت پنجره بوده و آفتاب به برگهاش میخورد، آبیاری هم هر پنج روز انجام دادم، هفت ماه هست که خریدم و کود ندادم، ممنون میشم راهنماییم کنید که از خشک شدن کاملش جلوگیری کنم.

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام و وقت بخیر در کل خشک شدن برگ ها به دلیل آبیاری کم اتفاق میفته اما هوای گرم و خشک-نزدیکی به منبع گرما و تابش مستقیم آفتاب هم میتونه باعثش باشه.بهتره خاک گیاه رو هر ۳ روز یک بار چک کنید و اگر خشک شده بود آبیاری رو انجام بدین

  • عاطفه علیزاده طباطبائی :

   سلام وقت بخیر لطفا شرایط نگهداری رو هم بفرمایید اما به طور کلی میتونه به دلیل سرما یا گرمای زیاد.خشکی بیش از حد هوا (که در این صورت همراه با سوختن نوک برگهاست) باشد

 9. مهبد :

  سلام بنجامین من برگهاش زرد شده وداره میریزه امروز نگاه کردم دیدم روی برگهاش مثل شته چشبیده به برگها و رنگ شته ها سیاه هستش خواش میکنم راهنمایی کنید

  • مرضیه درخشان پور :

   سلام روزتون بخیر. ریزش و زرد شدن برگها به علت همان شته هاست. برای درمان گیاه از حشره کش‌های مخصوص محلول در آب و اسپری روی برگ استفاده کنید.

 10. مهران :

  سلام
  بنجامین سه ساله دارم که تو این دو سالی که تو محل کارم هست همیشه شاداب و پر برگ بوده. ولی حدود ده روز هست که برگ های سبزش با کمی تغییر رنگ به سمت زرد ریزش پیدا کردند.
  محل نگه داریش نورگیر و رو به پنجره جنوبی هست. حدس خودم اینه که توی سرمای چند وقت پیش دچار شک شده.
  حالا سوال من اینه که ممکنه مشکل دیگه ای داشته باشه؟
  و اینکه در صورت ریزش برگ هاش امکان رشد مجدد برگ هست؟

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … بنجامین به سرما بسیار حساسه محل قرار گیری گیاه را گرم نگه دارید و از کود تقویتی برای رشد مجدد برگها استفاده کنید اگر برگها به گونه ریخته که شاخه ای خالی از برگ شده شاخه ها را هرس کنید از سایت کود ازته و اسید هیومیک دکتر بایو را تهیه کنید و در دو مرحله به گیاهتون بدهید

 11. هادی :

  بنحامین من تنه اش از پایین خیس شده علتش ازچی میتواند باشددرضمن هفته ای یک بار اب میدهم وبرگ ریزی کمی هم دارد

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … بنجامین گیاه حساسیه باید محیط گرم و پر نور باشد و در ضمن یک بار آبیاری کمه شما باید در هفته دو بار به مقدار کم آبیاری کنید آبیاری منظم تاثیر با سزایی در شادابی بنجامین دارد هرچه تعداد دفعات بیشتر و مقدار آب کمتر باشد بهتر است به طور مثال یک پارچ آب را به جای اینکه به یکباره به گیاه بدهید همان مقدار آب را تقسیم کرده و به مرور در طول هفته به گیاه بدهید

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … علل زیادی می تواند داشته باشد ممکن است گلدان شما زهکش مناسب نداشته باشد و آب بیش از حد به گیاهتون داده اید و اینکه خاک گلدان شما فرسوده شده و یا نوع خاک به گونه ای است که آب را مانند اسفنج در خود نگه میدارد .راه درمان اینه که در فصل بهار گیاه را از گلدان خارج کرده از باز بودن سوراخهای انتهای گلدان مطمئن شوید و انتهای گلدان پوکه بریزید و خاک گلدان را با کمی پوکه مخلوط کنید و مجددا گیاه را بکارید

 12. سوما :

  سلام روزتون بخیر …بنجامین بلک بزرگ دارم..پشت پنجره جنوبی هستش…هروقت سطح خاکش خشک شد اب جوشیده سرد شده بهش میدم و هر روزم غبار پاشی میکنم…کود اهن و کود ۲۰ ۲۰ام بهش میدم اما برگای جدیدش ضعیفن و زرد میشن علت چیه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید منو

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … بنجامین به دما حساسه باید محیط گرم براش فراهم کنید …مطمئن شوید کود آهن مصرفی تون تاریخ انقضا داشته باشه و اینکه محیط نگه داری کود آهن بسیار مهمه که گرم و مرطوب نباشه در این صورت اثر دهی نخواهد داشت همین مواردو برای کود ۲۰-۲۰-۲۰ چک کنید…و مورد دوم اینکه شما باید ریشه گیاهتونو تقویت کنید از کود های مخصوص ریشه استفاده کنید مثل ازت دکتر بایو و اسید هیومیک که از سایت می تونید خریداری کنید .

 13. Nazi :

  سلام من یه بنجامین دارم برگایی که لک داشتنو هرس کردم اما بعد از همون ساقه باریک یه شیره سفید زد بیرون علتش چیه

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر … این شیره به صورت طبیعی داخل ساقه بنجامین وجود داره و طبیعیه بهتر است هرس بنجامین در فصل پاییز انجام شود که این شیره کمترباشد

 14. Sanaz :

  سلام خسته نباشید ، من یه گلدون بنجامین ابلق دارم ، الان نزدیک سه ساله ، خیلی خوب رشد میکرد و جوانه میزد ، اون موقع کوچیک بود و گلدونش احتیاج به عوض کردن نداشت ، اما تازگیا با همین روند نور غیر مستقیم و کافی ، اب یاری و غبار پاشی منظم ، ابیاری زمانی که با انگشت تست میکردم خاک خشک هست انجام میدادم ، اما یهو شروع به ریزش شدید کرد و شاخه هاش خشک شده ، گلدونشو عوض کردیم کودی که تو اب حل میکنیم هم میریزم ،انگار تو خاکش پشه های سیاه هست من سم هم اسپری کردم، ولی باز بی اثره ، خیلی ناراحتم جلوی چشام اینطوری داره میریزه برگشاش و خشک شده ، ???? راهنماییم کنید یه دنیا ازتون ممنون میشم ??

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر ..گاهی اوقات سم ها تاریخ مصرفش گذشته و اثری نداره برای پشه ها از سم سوین استفاده کنید و برای تغذیه از کود ۲۰-۲۰-۲۰ دکتر بایو استفاده کنید و شاخه های خشک شده را هرس کنید

 15. داود :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام
  وقت بخیر . ممنون از سایت آموزنده و خوب شما.
  حدود یکساله بنجامین خریدم ولی هنوز به فضای جدید عادت نکرده و مرتبط ریزش برگ داره ، دمای هوای اتاق مناسب هستش و پشت پنجره قرار گرفته و نور مستقیم آفتاب داره ، ولی متاسفانه خیلی بی روح شده و برگهایش بعد از زرد شدن ریزش بیشتری گرفته. روی برخی شاخه ها یک نقاط قهوه ای هستش که به شاخه ها چسبیده و روی بعضی از برگها لکه شفاف مثل لکه آب یا چسب مانند هم دیده میشه که فکر کنم از همین نقاط قهوه ای خارج میشه . لطف کنید راهنمایی بفرمایید تا مشکل برطرف و بنجامین ما به حالت قبل برگرده . تشکر از شما

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .گیاه بنجامین شما به آفت دچار شده و باید با سموم حشره کش سیستمیک مانند ایمیداکلوپراید ۳۵ درصد و قارچ کش سیستمیک مانند کاربندازیم سمپاشی شود .دو هفته ی بعد سمپاشی را تکرار کنید .

 16. سمیرا :

  سلام .
  بنجامین بلک من چند ماه تمام برگهاشو از دست داده
  ریزش شدید داره
  همه امکاناتش فراهم ابیاری درست
  نور پشت پنجره
  افتی هم نداره
  فک کردم ریزش ب دلیل کوچیک شدن گلدون بوده
  گلدون کمی بزرگتر کردم و تعویض ولی همچنان برگها میریزند
  شروع ب تقویتی دادن کردم
  برگها جدید میزنه اما بعضی هاشون نامتقارن
  و بعضیاشون هم تو همون کوچیکی میریزن
  لطفا راهنمایم کنید
  درختچه من خیلی پر برگ و زیبا بود الان تقریبا لخت لخت شده

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .ریزش برگهای بنجامین بلک میتواند به علت افراط و تفریط در آبیاری و یا آبیاری نامنظم و نوسان دما و وجود آفاتی مثل شپشکها و لاروهای حشرات باشد .بهتر است گیاه را باسم حشره کش سمپاشی کنید وگلدان را در مکانی قرار دهید که نور متوسط داشته باشد و هوای تازه جریان داشته باشد زیرا عدم تهویه ی هوای محیط و حتی آلودگی هوا , میتوانند باعث عکس العمل نشان دادن گیاه شود

 17. الهه :

  سلام وقتتونبخیر
  گیاه بنجامین من روی برگهاش دونه های قهوه ای برجسته داره و با دست جدا میشه و شبیه تخم حشره اس باید چیکارش کنم میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .گیاه بنجامین شما دچار آفت شده با سموم حشره کش سیستمیک سمپاشی کنید مثل متاسیستوکس

 18. سوفیا رحیمی :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام.
  بنجامین من طی ۳ هفته تمام برگهاش زرد شد و ریخت .دوره ابیاری رد هم مثل همیشه هر ۵ تا ۷ روز یکبار بود .نورغیر مسقیم و کود پتاس دادم
  ۱۰ درصد برگهاش هم نمونده چه کار کنم زنده بمونه تا گیاه از دست رفته است

  • مونا عبدی :

   سلام وقت بخیر …. بنجامین ها به دما بسیار حساس هستن یعنی همیشه باید دمای متعادل را برای این گیاه فراهم کرد تغییر دما به ویژه سرد شدن هوای محیط اطراف بنجامین موجب میشه برگهای بنجامین ریزش پیدا کنه و بنجامین ها گیاهان رطوبت دوست هستن اگر دستگاه بخور سرد نزدیک گیاه قرار دهید به رویش برگها کمک میکنه . استفاده از اسپری تقویتی و قارچکش دکتر بایو ماهی یکبار بسیار مفید خواهد بود .بنجامین را در محیط پر نور نگه داری کنید البته نور غیر مستقیم /

 19. پرتو :

  سلام وقت بخیر
  شرمنده مدتیه پشت برگ های بنجامین من (جای که متصل به ساقه هستش)پولک های سفیدی هستند که با دست ازش جدا میشه ولی زمانی که روی برگ ها میمونه انگار نقاط ریز سفید روی برگ باشه و بعد برگ کم رنگ و به مرور زرد و خشک میشه و میریزه.
  من چند بار با کف و همچنین الکل پاکشون کردم ولی بازم هستند.?میشه راهنمایی بفرمایید.

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .وجود لکه های سفیدرنگ روی برگهای بنجامین نشان از وجود آفت است .اگر لکه ها پودری هستند گیاه مبتلا به قارچ شده و باید با قارچ کش سمپاشی شود اما اگر لکه ها بصورت نقاط کمی سفت هستند باید با سم حشره کش سیستمیک مثل ایمیداکلوپراید ۳۵ درصد سمپاشی شود .اگر با یک مرحله سمپاشی آفت از بین نرفت دو هفته ی بعد سمپاشی را تکرار کنید .

 20. زهرا مهجوری :

  سلام وقتتون بخیرمن یه گل کردلین دارم سربرگاش سوخته ولکه های قهوه ای روی برگاش ایجادشده باید چه کاری انجام بدم؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .سوختگی نوک برگها ی کوردیلین بعلت آبیاری زیاد یا بسته بودن زهکش گلدان ایجاد میشود .بهتر است آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بررسی کنید که بسته نشده باشد .اگر خاک گلدان سفت و نفوذناپذیر است باید خاک گلدان را سبک کنید به گونه ای که آب را در خود نگه ندارد

 21. Juni :

  عکس گیاه مورد نظر

  سلام ممنون برای پست مفیدتون.
  من حدودا یک ماه پیش بنجامین خریدم. اوایل جوونه اینا میزد ولی یهو ریزش شدید برگ پیدا کرد، برگ هاش هم خشک میشن میریزن هم سبزا میریزن! دیگه جوونه هم نمیزنه بعضی برگاشم گوشه هاشون قهوه ای شده
  نورش زیاده، هفته ای دوبار آب میدم بهش. خیلی ناراحتم لطفا کمکم کنید????
  ( البته من تو خونه وایتکس اسفاده کردم. حس میکنم بعد اون اینجوری شد. به اون ربط داره؟)

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .بنجامین ابلق بسیار گیاه حساسی است و با هر تغییراتی واکنش نشان میدهد .ریزش برگهای سبز بنجامین بعلت کمبود نور یا افراط و تفریط در آبیاری است .گاهی اوقات نوسان دما و آبیاری با آب سرد و املاح دار نیز باعث ریزش برگهای بنجامین میشود .قهوه ای شدن نوک برگها بعلت آبیاری زیاد یا بسته شدن زهکش گلدان و جمع شدن آب در ته گلدان است .گاهی اوقات استفاده از شوینده ها یی که معطر هستند در محیط بسته ممکن است به گیاهان آسیب برساند .بهتر است آبیاری را کنترل کنید .

 22. نیره :

  سلام، وقت بخیر، من بنجامین ابلق دارم ک تو شب خریدم ودوشب هم هست ک خریدم،روی برگهاش لکه هایی بصورت نقطه های قهوه ای، وبعضی ازبرکهاهم نوکشون تا دوسوم کل برگ قهوای هست،من شمال زندگی میکنم،هرچی سرچ میکنم جواب قانع کننده ای پیدانکردم،ممنون میشم راهنمایی کنین

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .وجود نقاط یا خال های قهوه ای رنگ روی برگهای بنجامین میتواند بعلت آب زیاد یا زهکشی بد گلدان و رطوبت کم و کوچک بودن گلدان باشد .اگر ریشه از زیر گلدان بیرون زده و در شهر شما هوا از نظر دمایی متعادل است میتوانید اقدام به تعویض گلدان نمایید .اگر خاک گلدان سفت و متراکم است و آب به سختی از آن عبور میکند باید از خاک سبکتری برای بنجامین استفاده کنید .البته تاکید میکنم که تا زمانی که اختلاف دمای داخل منزل و هوای آزاد زیاد است از تعویض گلدان و خاک پرهیز کنید زیرا بنجامین بسیار حساس است و ممکن است دچار ریزش ناگهانی برگ شود .بعد از تعویض گلدان تا یک یا دوماه به گیاه کود ندهید .

 23. نیره :

  سلام وقت بخیر، من بنجامین ابلق دارم ک تو شب خریدم ودوشب هم هست ک خریدم، روی برگهاش لکه هایی بصورت نقطه های قهوه ای، وبعضی ازبرکهاهم نوکشون تا دوسوم کل برگ قهوای هست، ممنون میشم راهنمایی کنین البته من شمال هستم

 24. بازخورد: نگهداری گل بنجامین ، بیماری گل بنجامین و راه درمان | کافه گلدون فروگاه آنلاین گل و گیاه

 25. بازخورد: نگهداری گل بنجامین ، بیماری گل بنجامین و راه درمان | کافه گلدون فروگاه آنلاین گل و گیاه

 26. نیکزاد :

  سلام. یک بنجامین تازه گرفتم. از خاک با چند ساقه رویش کرده. میخواستم ببینم میشه تنه های درخت رو از هم جدا کرد و در گلدون های جدا کاشت و به نوعی یک تنه داخل گلدون باقی بمونه و اونایی دیگه هم به طبع گلدان های دیگه و اینجوری چند تا بنجامین کوچک داشت و پرورش داد.؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .در مورد بنجامین به ندرت پیش میاد که از ریشه ها گیاه جدید به وجود بیاد .اما اگر در کنار گیاه بنجامین ساقه ی جدید از خاک بیرون آمده باید اجازه بدهید که پاجوش کمی قویتر شود بعد پاجوش را که کمی ریشه دارد جدا کنید . لطفا عکس گیاه را برایمان ارسال کنید .بنجامین معمولا از طریق قلمه و پیوند تکثیر میشود .

 27. آزاده :

  سلام خسته نباشید من یه بنجامین بزرگ بلک دارم دو ماهه خریدم ماه اول خیلی خووب بود الان هر روز برگ ریزی داره به طوری که خیلی خالی شده و اونایی که روی گیاه هست هم رو به زردیه…آب یاریشو زمانی میکنم که سطح خاک خشکه ولی کلا خاکش خیلی سفته نمیدونم باید باشه اینطور ؟ آب هم اسپری میکنم جاش رو به پنجره شمالی بود یه پنجره بزرگ قدی به نظرم نورش کافیه همزمان یه بنجامین آمستل خریده بودم اون خیلی سرحاله ولز این نه چی کار باید بکنم اینم عکسش

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .زرد شدن و ریزش برگ بنجامین بلک به خاطر افراط و تفریط در آبیاری و یا نور بیش از حد اتفاق میافتد البته گاهی اوقات هجوم آفات و بیماریهای قارچی هم میتواند باعث زردشدن و ریزش برگها شود .با توجه به اینکه بیان کردید خاک سفت است به احتمال زیاد گیاه بنجامین شما سیراب نمیشود .بهتر است خاک گلدان را کمی سبک کنید تا آب راحتتر در خاک نفوذ کند و به ریشه ها آب کافی برسد .و اگر نور خورشید از پشت پنجره روی برگها میتابد گلدان را از پنجره دور کنید. از کوددهی در این شرایط خودداری کنید

 28. Azin :

  سلام برای برطرف کردن عسلک روی برگهای گیاه آمستل چیکار کنیم؟
  و آیا پوست پوست شدن (کم) شاخه و تنه گیاه طبیعی هستش؟

  • ویدا کاظمی :

   سلام وقت بخیر .اگر منظورتان از عسلک چسبناک شدن برگها است , این مشکل در اثر فعالیت شته ها به وجود میآید که با سمپاشی با سموم حشره کش مانند دیازینون و سم سوین مشکل برطرف میشود .پوسته شدن تنه ی گیاهان معمولا در اثر عوامل محیطی و نوسان دما ایجاد میشود .گیاه را در مکانی با دمای یکنواخت و تهویه ی مناسب قرار دهید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp chat