با دوام ترین گیاهان آپارتمانی

برای همه ی علاقه مندان نگهداری از گل و گیاه در محیط های بسته این اتفاق افتاده است که بعد مدتی غافل شدن از گیاهشان ، شاهد بی حالی و خرابی آن شده باشند. یا این فکرها که اگر به سفر کوتاه یا طولانی بروم چه کسی به گلم رسیدگی کند ؟ اگر مدتی به محل کار نروم چه اتفاقی برای آن خواهد افتاد ؟ ذهن شما را هم به خودش مشغول کرده باشد. خیلی از اوقات هم در سفر یا اوقاتی که از گل خود دور هستید برای آن نگران هستید و میبینید که بعد از مراجعت به منزل یا محیط کار گلتون از دست رفته است.

برای حل این مشکل راه حل های زیادی وجود دارد ولی شاید یکی از بهترین راه حل ها برای رفع این مشکل این باشد که با توجه به محیط اطرافتان گل مورد نظرتان را انتخاب کنید.

اگر شرایط زندگی یا کاری شما طوری نیست که بتوانید با برنامه ی درست به گلتان رسیدگی کنید و همزمان خواستار این هستید که همیشه گل های با طراوت داشته باشید،  بهترین گزینه برای شما انتخاب گلی است که بادوام و مقاوم باشد.

در این مقاله قصد داریم به شما با دوام ترین گیاهان آپارتمانی را معرفی کنیم.این شناخت به شما برای انتخاب یک گل کم توقع و مقاوم کمک میکند.پس با ما همراه باشید.

 

مشخصات یک گیاه با دوام آپارتمانی

یک گیاه با دوام آپارتمانی به گیاهی اطلاق میشود که بتواند همه شرایط زیر را دارا باشد :

 

۱ – مقاوم و با دوام در برابر گرمای محیط :

اکثر گل ها در برابر سرمای زیاد مقاوم نیستند و دچار یخ زدگی میشوند. ولی چون هدف ما در  این مقاله معرفی گیاهان آپارتمانیست پس شرایط هوایی ما، شرایط مناسب برای زندگی یک انسان است.به همین دلیل میخواهیم گیاهی را معرفی کنیم که در برابر گرما مقاوم باشد.

 

۲ – مقاوم در برابر آب کم :

مهم ترین مشکل یک گیاه که از شما دور میباشد، آبیاری مورد نیاز اوست. چون جایگاه گلدان شما در محیط ثابت است پس شرایط نور آن در صورت نبود شما به طلوع و غروب خورشید و جای گلدان نسبت به پنجره بستگی دارد. اما چون آبیاری معمولا به یک عامل انسانی نیار دارد پس در نبود شما آبیاری گلدانتان قطع میشود.پس با توجه به شرایط ذکر شده بهتر است با انتخاب یک گیاه کم توقع نسبت به آب خیالتان را از بابت بی آب ماندنش راحت کنید.

مشخصات ظاهری :

گیاهان مقاوم به آب کم دارای برگ ، ساقه و یا ریشه های گوشتی هستند. این ضخامت برگ ها و یا ریشه و ساقه، رطوبت و آب را درون خود و نگه میدارد و به این صورت گیاه به آبیاری کمتری نیاز دارد. پس اگر به دنبال یک گیاه مقاوم به آب کم هستید به گوشتی بودن اعضای آن توجه کنید.

 

۳ – مقاوم در برابر نور کم :

اگر گیاه مورد نظر شما از گیاهان نیازمند به نور زیاد یا متوسط باشد ولی شرایط منزل یا محل کارتان برای نور دهی به آن مناسب نیست، در صورتی که تمام تلاش خود را هم به کار گیرید، عدم وجود نور، او را به زودی از پای در می آورد.پس گزینه ی مناسب برای  شرایط کم نور، یک گیاه مقاوم به نور کم است.

 

حالا وقت آن رسیده که شما را با این گیاهان مقاوم آشنا کنیم.

 

۱- لیندا (Ponytail Palm)

لیندا یکی از گیاهان بومی مناطق خشک مکزیک است.همانطور که در ظاهر این گیاه مشاهده میشود ساقه ی ضخیم و غده مانندی دارد که به خاطر همین ویژگی میتواند به خوبی رطوبت و آب را داخل خودش حفظ کرده و در برابر کم آبی مقاوم باشد.

شرایط ایده آل از لحاظ دریافت برای لیندا نور زیاد و غیر مستقیم هست ولی این گیاه در برابر نور کم هم میتواند مقاومت کرده و به رشد خود ادامه دهد.

دمای ایده آل  برای لیندا بین ۷ تا ۲۱ درجه هست و میتواند طیف گسترده ای از دما رو در منزلتون تحمل کند.

اگر تجربه ی نگه داری از گل و گیاهی رو در منزل تا حالا نداشته اید بهترین گزینه برای شما لینداست.

برای خرید این گیاه اینجا کلیک کنید.

 

۲- پیرومیا قاشقی (Spoonleaf Peperomia)

پیرومیا قاشقی (Spoonleaf Peperomia) یا فلفلوریا (نام فارسی آن یعنی به مانند فلفل) یکی از گیاهان بومی آفریقای جنوبی و مرکزی،آمریکای جنوبی و مرکزی و مناطق گرمسیر میباشد.زادگاه این گیاه در جنگل های نسبتا تاریک است به همین دلیل نسبت به نور کم مقاوم است.قاشقی سبز رنگ به راحتی میتواند در محیط کم نور زندگی کند و بر خلاف نوع ابلق قاشقی که نیاز به نور زیاد غیر مستقیم دارد.

قاشقی به هوای خنک احتیاج دارد ولی از گذاشتن آن در هوای سرد خودداری کنید که باعث سقوط برگ ها خواهد شد.

از برگ های گوشتی قاشقی میتوان فهمید که گیاه کم آبی است.پس برای آبیاری دقت کنید که سطح خاک آن خشک شده باشد.

البته قاشقی هوای پیرامون خود را نیز تصفیه میکند پس گزینه ی خوبی برای بهبود هوای محیط کار و زندگی شما و کودکانتان محسوب میشود.

 

اگر برای داشتن این گیاه کم توقع و زیبا تصمیم خودتون رو گرفتید اینجا رو کلیک کنید.

 

۳- زامیفولیاZamiifolia

زامیفولیا ( Zamiifolia) یا زاموفیلیا یکی از گیاهان بومی مناطق جنوبی و شرقی آفریقا میباشد.این گیاه در زمین دارای ریشه های غده ای شکلی است که به آن ریزوم میگویند. در واقع این ریزوم ها و ساقه های گوشتی هستند که با نگهداری آب درون خود این گیاه را جزء دسته ی گیاهان کم آب قرار داده است.

زامیفولیا در محیطی با نور متوسط بهتر رشد میکند اما محیط های کم نور را نیز به خوبی تحمل میکند.همچنین این گیاه مقاوم و زیبا طیف گسترده ای از دما را نیز تحمل میکند.

هشدار: تمام قسمت های این گیاه سمی است لذا باید دقت کرد که کودکان و حیوانات خانگی برگ های آن را وارد دهانشان نکنند و نبلعند.

 

زامیفولیا با آن برگ های براق و چرم شکلش میتواند زینت بخش محل زندگیتان باشد.برای خرید آن میتوانید اینجا را کلیک کنید.

 

۴- سانسوریا (sansevieria) 

سانسوریا (sansevieria) یکی از گیاهان بومی آفریقا،ماداگاسکار و جنوب آسیا میباشد.این گیاه معمولا با نام های زبان مار یا زبان مادر شوهر هم خوانده میشود.این گیاه بسیار مقاوم و کم توقع محسوب میشود و به قول معروف نامیرا است.

سانسوریا از دسته ی گیاهان کم آب محسوب میشود به طوری که میتوانید با خیال راحت به مسافرت بروید و دیگر نگران آسیب دیدن او نباشید.از طرفی دیگر او میتواند حتی رطوبت های بالا مثل حمام را هم تحمل کند و طیف های گسترده از دما نیز خود را حفظ کند.فقط حواستان باشد که او را در هوای سرد نگذارید.

از طرفی چون برگ های سانسوریا زود میسوزند او را در معرض آفتاب زیاد قرار ندهید.او میتواند خیلی خوب محیط های کم نور و سایه را هم تحمل کند.

پس اگر دنبال گیاهی هستید که برای همیشه سبز و سر حال بماند و سال های طولانی و خوشی را در کنارش سپری کنید هر چه سریع تر یک سانسوریا برای خود بخرید.

برای خرید میتونید اینجا را کلیک کنید و بین سانسوریا های متنوع و رنگارنگ ما  سفارش بدهید.

 

۵ – آگلونما بلک (Aglaonema)

آگلونما یکی از گیاهان بومی جنوب شرق آسیا میباشد.از میان گونه های مختلف و رنگارنگ این گیاه، آگلونمای بلک بیشترین مقاومت را در شرایط سخت محیطی داراست.

اگر محل کار و یا منزلتان از نور کافی برخوردار نیست آگلونمای بلک یک گزینه ی عالی محسوب میشود.زیرا برگ های این گیاه در نور زیاد سبزی خود را از دست میدهند.پس اگر شما هم دوست دارید گلدانی همیشه سرسبز در خانه  و یا محل کار داشته باشید برای خود یک گلدان آگلونما بخرید.

برای خرید این گیاه زیبا اینجا را کلیک کنید.

 

۶-اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum wallissi)

اسپاتی فیلوم یا لی لی صلح (Peace lily) یکی از گیاهان بومی جنگل های بارانی آمریکای مرکزی و جنوبی میباشد.شرایط ایده آل نوری برای این گیاه نور متوسط است اما این گیاه چشم نواز در شرایط نوری ضعیف نیز مقاوم میباشد.

برای دوست داران گیاهان گلدار ، اسپاتی فیلوم بهترین انتخاب است.این گیاه با گل های سفید رنگ خود چشم هر بیننده ای را به خود جلب میکند و بیننده را برای داشتن یک گلدان از این گیاه زیبا ترغیب میکند

فقط این نکته را از یاد نبرید که نگذارید تا خاکش خشک شود.برای اسپاتی فیلوم رطوبت همیشگی خاک مناسب ترین شرایط است.

برای خرید این گل زیبا اینجا را کلیک کنید.

 

۷- پوتوس (Pothos)

پوتوس (Pothos) یکی از گیاهان بومی جزایر سلیمان و جنوب شرقی آسیا میباشد.برای یک مبتدی در نگهداریه گیاهان آپارتمانی پوتوس یک انتخاب خوب است.

پوتوس در نور متوسط رشد بهتری دارد ولی در نور کم نیز مقاوم است.فقط به یاد داشته باشید که در نور کم فاصله ی بین برگ ها زیاد  میشود.برای آبیاری این گیاه هم صبر داشته باشید تا سطح خاک خشک شود سپس آبیاری مجدد را انجام دهید.

علاوه بر این ، پوتوس توانایی تصفیه هوای پیرامونش را دارد پس برای بهبود کیفیت هوای محیط های اداری و خانگی مناسب است.

برای خرید یک پوتوس زیبا میتوانید اینجا را کلیک کنید.

 

۸ – برگ عبایی (Cast iron plant )

برگ عبایی یا فولادی(Cast iron plant ) اهل کشور ژاپن و تایوان است.

مشاهده ی یک نمای همیشه سبز و زیبا از یک گلدان توقعی است که میتوانید از یک برگ عبایی داشته باشید.

اگرچه نور متوسط شرایط  ایده آلی برای این گیاه فراهم میکند اما این گیاه در برابر نور کم نیز مقاومت میکند.برای آبیاری این گیاه نیز بگذارید تا سطح خاک خشک شود سپس آبیاری مجدد را انجام دهید زیرا خاک همیشه خیس را دوست ندارد.

برگ عبایی یک گزینه ی مناسب برای محیط اداری ، خانگی و سرویس بهداشتی میباشد.

 

 

و اما حرف آخر

اگر شما هم در میان دوستان و اطرافیان خود افرادی را دارید که از نگهداری گل و گیاه در منزل و محیط زندگیشان فراری اند، آنها را به خواندن این مقاله تشویق کنید.

اگر شما از آن دسته از افراد هستید که حوصله نگهداری از یک گلدان را ندارید، بهتر است دست از تنبلی بردارید

خداوند مهربان با آفرینش این مخلوقات زیبا و چشم نواز لطف بزرگی به بشریت کرده است .مشاهده گل ها و گیاهان و کسب لذت از وجود آنها و تصور بهشت بی پایان خداوند، نشانه هایی است که خداوند در این دنیا به ما هدیه کرده است تا با دیدن و تفکر در آنها به خالق و آفریننده ی آنها بیاندیشیم .

پس خود را از این لذت ها محروم نسازید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *