انواع گلدون با مزایا و معایب آن‌ها

نگهداری از گیاهان آپارتمانی مستلزم فراهم کردن شرایط و پارامترهایی هست که به بهبود و طول عمر گیاه کمک کند. شرایطی که هر کدام دارای پیچیدگی و جزئیات مربوط به خودشون هستند. از پارامترهای اصلی برای خرید و نگهداری یک گیاه آپارتمانی ، انتخاب گلدون مناسب برای گیاهه. این سوال که با توجه به نیاز و بیماری‌های گیاهان ، کدوم یک از انواع گلدون کارآمدتره ، سوالیه که ذهن هر دوست‌دار گل و گیاهی رو به خود مشغول کرده. گلدون‌های پلاستیکی و گلدون‌های سفالی هر کدوم دارای ویژگی‌هایی هستند که میتونه برای گیاه مفید و یا مضر باشه. اما گلدون مناسب برای گیاه چه گلدونی هست ؟!!

 

 

سلااااام به همه دوستان خوب کافه گلدونشما دوستانی که با همراهی و نظراتتون به ما انرژی می‌دید. در این مقاله قصد داریم با بررسی کردن گلدون‌های پلاستیکی ، سفالی و مزایا و معایب آنها به شما در انتخاب بهترین گلدون برای گیاهتون کمک کنیم. پس در این مقاله هم با ما همراه باشید.

مزایا و معایب

برای انتخاب گلدون مناسب برای گیاه در ابتدا باید با نقاط قوت و ضعف گلدون پلاستیکی و سفالی آشنا بشیم. در اینجا این موارد  رو بازگو می‌کنیم.

گلدون پلاستیکی

 • مزایا :
 1. سبک بودن : اولین نکته درباره یک گلدون پلاستیکی وزن کم‌تر نسبت به دیگر گلدون‌هاست. سبک بودن این امکان رو به شما می‌ده که گلدون خودتون رو به راحتی از سقف آویز کنید و یا گلدون رو روی شلف‌ها یا تکیه‌گاه‌های سست تر بگذارید. اگر برای دریافت نور مجبورید که جای گلدون‌ها رو مداوم عوض کنید ، برای خستگی کمتر بهتر است از گلدون پلاستیکی استفاده کنید.
 2. مقاوم در برابر ضربه : از دیگر مزایای یک گلدون پلاستیکی مقاومت گلدون در برابر ضربه هست. اگر تو منزلتون بچه دارید یا گلدونتون رو در ارتفاعی از سطح زمین قرار دادید ، بهتره از گلدون پلاستیکی استفاده کنید. چون در صورت سقوط گلدون پلاستیکی تنها آسیبی که وارد میشه ، پخش شدن کمی خاک روی سطح زمین هست. در صورتی که اگر از گلدان سفالی استفاده کنید ، با سقوط گلدون نه تنها گلدون میکشنه بلکه امکان داره سطح منزلتون ( اگر موزاییک باشه ) هم آسیب ببینه.
 3. نیاز کمتر گیاه به آب : در گلدون‌های پلاستیکی به خاطر نبودن تبخیر از بدنه گلدون ، خاک برای مدت طولانی‌تری خیس میمونه. یعنی گیاه دو برابر  یک گلدون سفالی رطوبت خاک رو حفظ میکنه. اگر شما از دسته آدم‌هایی هستید که گلدون خودتون رو فراموش می‌کنید ، شاید گلدون پلاستیکی برای شما مناسب‌تر باشه. چون با فراموش کردن آبیاری ، گیاه دیرتر به خشکی میوفته.
 4. ظاهر زیبا و رنگارنگ : گلدون‌های پلاستیکی دارای تنوع رنگ بسیار زیادی هستند و اگر دوست دارید یه مجموعه رنگارنگ با طرح‌های خیلی خاص داشته باشید میتونید از گلدون‌های پلاستیکی استفاده کنید.
 5. کم هزینه : نسبت به زیبایی ظاهری که برای گلدونتون مد نظر دارید ، میتونید یک گلدون پلاستیکی با هزینه کمتر خریداری کنید تا اینکه یک گلدان زیبای سفالی بخرید.
 6. پاکسازی آسان : خاک در گلدون‌های پلاستیکی جذب بدنه نمیشه. به همین دلیل برای جا‌به‌جا کردن گیاهتون به یک گلدون دیگه میتونین گلدون پلاستیکی رو به راحتی تمیز کنید. با تکاندن و گرفتن آب داخل گلدون خواهید دید که یک گلدان تمیز و جدید دارید.

 

 • معایب :
 1. مقاومت کمتر در برابر نور : اگر یک گلدون پلاستیکی رو در معرض نور مستقیم خورشید قرار بدید ، می‌بینید که بعد از مدتی گلدون شکل و رنگ خودشو از دست میده و تجزیه میشه.
 2. خفگی گیاه : اگر گیاه شما در گلدون پلاستیکی باشه و در معرض نور خورشید قرار بگیره ، به دلیل نبود جذب و تبخیر آب از بدنه گلدون ، ریشه گیاه دچار خفگی میشه. همچنین اگر گلدون پلاستیکی حاوی گیاه رو در سایه قرار بدید و مدام آبیاری کنید ، به همین دلایلی که گفته شد دچار پوسیدگی ریشه و در نهایت خراب شدن کل گیاه میشه.
 3. مقاومت کم در طول زمان : درسته که گلدون‌های پلاستیکی قیمت کمتری دارند اما با گذشت چند سال و قرار گرفتن در شرایط جوی مختلف ، دچار آسیب میشن و ظاهر زیبای خودشون رو از دست میدن. در صورتی که در شرایط مشابه یک گلدون سفالی ساده میتونه سال‌ها به خوبی کارکرد خودشو داشته باشه.
 4. مشکل بهداشتی : بعضی از مواد استفاده شده در ساختار گلدون‌های پلاستیکی به گیاه در طول زمان آسیب وارد میکنه. خصوصا اگر گیاهی که در گلدون کاشته شده از دسته گیاهان خوراکی باشه. چون بعضی از مواد شیمیایی موجود در پلاستیک داخل گیاه نفوذ کرده و گیاه رو سمی میکنه که این موضوع باعث میشه نتونین گیاه رو برای مصارف خوراکی استفاده کنید.

 

گلدون سفالی

 • مزایا :
 1. عدم واژگونی : از اولین مزایای یک گلدون سفالی میشه به وزن زیادش اشاره کرد. شاید براتون سوال بشه که گلدون سبک بهتر نیست ؟ باید بدونید که همیشه گلدون سبک گزینه مناسب نیست. گلدون‌های سفالی به سبب وزن زیادشون تقریبا غیر ممکنه که واژگون بشن و این برای گلدون‌هایی که روی زمین و یا در معرض دست و پا هستند یک مزیت محسوب میشه.
 2. غرقاب نشدن گیاه : گلدون‌های سفالی به خاطر منافذ و جنسی که دارند آب رو مدت طولانی در خودشون نگه نمی‌دارند. این گلدون‌ها از طریق جذب آب با بدنه و تبخیر از بدنه گلدون، آب موجود در خاک رو از بین می‌برند. این مزیت باعث میشه که آب در گلدون انباشته نشه و گیاه بر اثر آب زیاد آسیب نبینه. فقط باید گلدون رو بیشتر از یک گلدون پلاستیکی آبیاری کنید.
 3. سازگاری با طبیعت : این گلدونا از لحاظ ظاهری بسیار ساده ولی با طبیعت همسو هستند و برخلاف گلدون‌های پلاستیکی حسی طبیعی و زنده رو به انسان منتقل می‌کنند. همچنین در صورت خراب شدن به مواد سازگار با طبیعت تجزیه میشن و پلاستیک و مواد تجزیه ناپذیر تولید نمی‌کنند.
 4. حذف نمک : اگر گلدونه سفالی داشتید حتما بعد از مدتی روی اون نمک‌های رسوب شده رو دیدید. این نمک‌ها که در آب یا خاک وجود دارند از بدنه سفال خارج میشن و دیگه گیاه شما از وجود نمک در خاک آسیب نمیبینه.
 5. مقاومت در برابر آفتاب : نکته مثبت درباره یک گلدونه سفالی اینه که در برابر آفتاب مستقیم هم میتونه سالها ظاهر خودشو حفظ کنه.

 

 • معایب :
 1. قیمت بالا : چیزی که به عنوان یک نکته منفی برای یک گلدون سفالی محسوب می‌شود ، هزینه بالای آنهاست. در صورتی که شما با همان هزینه یا کمتر از آن می‌تونید یک یا چندتا گلدون پلاستیکی تهیه کنید.
 2. ظاهر ساده : یکی دیکر از معایب گلدون‌های سفالی تنوع کم‌تر در رنگ و طرح آنهاست.
 3. شکنندگی : اگر یک گلدون سفالی دارید که با ارتفاع از سطح زمین قرار دارد بدون شک افتادن آن باعث خرابی زیادی می‌شود. چون علاوه بر تکه تکه شدن گلدون ، ممکنه تکه های تیز اون به افراد خانواده و یا خود گیاه آسیب وارد کنه.
 4. خشکی گیاه : اگر آبیاری گیاهتون رو فراموش می‌کنید  باید بدونید که در گلدون سفالی آب زودتر تبخیر میشه و در صورت عدم توجه شما ، گیاه بر اثر خشکی آسیب میبینه.

 

نتیجه گیری

 

با توجه به معایب و مزایای گلدون‌های سفالی و پلاستیکی انتخاب گلدون مناسب شامل نکات زیر می‌شود :

 

 1.  نوع گیاه : در مرحله اول برای انتخاب گلدون مناسب باید به شرایط مورد نیاز گیاه خودتون آگاهی کامل داشته باشید. اگر گیاه شما از دسته گیاهان کم آب محسوب میشه بهتره که گلدان سفالی برای اون انتخاب کنید. چون انباشته شدن آب در گلدون و خیسی زیاد خاک ، گیاه شما رو تا مرز نابودی پیش میبره. اما اگه گیاه شما از دسته گیاهان پر آب محسوب میشه بهتره که از گلدون پلاستیکی استفاده کنید. چون تبخیر شدن آب در گلدون سفالی باعث به خشکی افتادن گیاه شما میشه. ولی اگر گلدون سفالی رو بیشتر از پلاستیکی دوست دارید و گیاه پر آبی دارید حواستونو جمع کنید تا از آبیاری گیاهتون غافل نشید نکته دیگه درباره نور مناسب گیاه هست. اگر گیاه شما به نور زیادی احتیاج داره گلدون سفالی بهتر از گلدون پلاستیکی جواب میده. چون همونطور که گفته شد گلدون پلاستیکی بر اثر نور زیاد تجزیه میشه و بعضا حالت خودشو از دست میده. در بعضی مواقع هم مواد سمی رو به گیاهتون ( خصوصا خوراکی‌ها ) منتقل میکنه.
 2. شرایط محیطی گیاه : اگر محیط انتخابی شما برای گلدون محیطی دم دست و در راه عبور و مروره و یا میتونه بر اثر ضربه روی زمین آسیب ببینه ، بهتره از گلدون سفالی استفاده کنید. چون این گلدون از مقاومت بیشتری در برابر ضربه برخورداره و به خاطر سنگینی امکان واژگونی رو نداره. اما اگر قراره گلدون شما از سقف آویز بشه یا روی سکو و بلندی قرار بگیره بهتره از گلدون پلاستیکی که وزن کمتری داره استفاده کنید. چون در صورت حضور بچه و یا حیوانات در خانه ، امکان آسیب دیدن از شکستن گلدون سفالی محتمل تره.
 3. فصل نگهداری :برای نگهداری یک گلدون فصلی بهتره از گلدون پلاستیکی استفاده کنید. چون این گیاهان در فصل به خصوصی فقط زنده میمونن ، شاید هزینه برای خرید یک گلدون گرون قیمت برای این گیاهان خیلی به صرفه نباشه.
 4. گیاهان خانگی : برای افرادی که دوست دارن در منزلشون گیاهان خوراکی رو پروش بدن گلدون سفالی بهترین گزینه هست. چون همونطور که در بررسی‌های قبلی گفتیم امکان انتقال مواد شیمیایی نامناسب از گلدون پلاستیکی به مواد خوراکی وجود داره. این مواد میتونن سمی باشن یا برای فرد مصرف کننده ضرر جدی داشته باشن.
 5. آب مصرفی : اگر برای آبیاری گیاهتون از آب شرب استفاده میکنین و میدونید که آب محل زندگی شما حاوی نمک هست و مزه شوری داره ، بهتره که از گلدون سفالی استفاده کنید. این گلدون‌ها میتونن نمک موجود در آب رو به صورت رسوب از بدنه گلدون خارج کنند و تا حدی از ضررهای متحمل شده گیاه جلوگیری کنند.

 

خب امیدوارم با خوندن این مقاله بتونین با آگاهی کامل گلدون مناسب گیاهتون رو انتخاب کنید. چون گلدون مناسب و زیبا نه تنها در زیبایی ظاهری گیاه تاثیر گذاره بلکه به رشد صحیح و هرچه بهتر گیاه کمک میکنه.

انواع گلدون های ما رو هم میتونید از اینجا ببینید.

پس تا مقاله بعد

خدانگهدار 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *